Kapky do očí, pak velkolepý obrat. Muchová je ve čtvrtfinále, zato Macháč končí

Aktualizováno 2. 9. 2024 21:13
Česká tenistka Karolína Muchová postoupila podruhé za sebou do čtvrtfinále grandslamového US Open. Loňská semifinalistka zdolala Italku Jasmine Paoliniovou, světovou pětku porazila 6:3, 6:3. Naopak Tomáš Macháč skončil, turnajové pětadvacítce Jacku Draperovi z Británie podlehl v osmifinále 3:6, 1:6, 2:6.
Podívejte se na sestřih utkání, v němž Karolína Muchová porazila v osmifinále US Open Jasmine Paoliniovou | Video: Asociated Press

Osmadvacetiletá Muchová, která od loňského US Open nehrála takřka deset měsíců kvůli zraněnému zápěstí, přemohla finalistku letošního Roland Garros a Wimbledonu za 68 minut.

V dnešním zápase ztratila Češka jen jednou o servis, soupeřčino podání získala čtyřikrát.

Olomoucká rodačka přišla o podání ve třetí hře první sady. Česká tenistka si poté na lavičce aplikovala kapky do očí a následně se jí povedl obrat.

Od stavu 1:3 získala pět gemů po sobě a za 49 minut vyhrála první set.

Také ve druhé sadě předvedla Muchová vydařenou koncovku. Nejprve získala v sedmém gemu důležitý brejk na 4:3 a Paoliniová od té doby uhrála už jen jeden fiftýn.

Svěřenkyně trenéra Emila Miškeho prochází turnajem stále bez ztráty setu.

Proti Paoliniové uspěla i ve čtvrtém vzájemném utkání. Italka prohrála s českou soupeřkou na druhém turnaji "velké čtyřky" po sobě, ve wimbledonském finále nestačila na Barboru Krejčíkovou.

Muchová postoupila do grandslamového čtvrtfinále pošesté v kariéře. Jejím maximem je loňské finále Roland Garros.

Ve čtvrtfinále narazí na Dánku Caroline Wozniackou, nebo Brazilku Beatriz Haddadovou Maiaovou.

Třiadvacetiletý Macháč, který dosud na turnaji také neprohrál ani set, nevyužil šanci dostat se poprvé na grandslamu do čtvrtfinále.

V duelu s Draperem přišel šestkrát o podání, sám nevyužil ani jeden ze šesti brejkbolů. Celkem uhrál jen šest gamů a prohrál po hodině a 42 minutách.

Nejvyrovnanější byl z Macháčova pohledu první set. O něj český tenista přišel poté, co od stavu 3:2 prohrál čtyři gemy za sebou.

Ve druhém i třetí setu získal Draper brzy brejk, na který vždy ještě jednou navázal a v koncovce proměnil hned první mečbol.

Berounský rodák nezužitkoval možnost stát se prvním českým mužem ve čtvrtfinále US Open od roku 2014, kdy to dokázal Tomáš Berdych.

Proti Draperovi zaostal v počtu vítězných míčů (23:36), zahrál také 38 nevynucených chyb. Přesto v New Yorku zaznamenal nejlepší grandslamový výsledek v kariéře.

Dvaadvacetiletý Brit narazí příště na vítěze australského duelu mezi Alexem de Minaurem a Jordanem Thompsonem.

Tenisový turnaj US Open (tvrdý povrch, dotace 75 milionů dolarů):

Muži:

Dvouhra - 4. kolo: Draper (25-Brit.) - Macháč (ČR) 6:3, 6:1, 6:2.

Čtyřhra - 3. kolo: Arévalo, Pavič (4-Salv./Chorv.) - Pavlásek, Dodig (14-ČR/Chorv.) 7:5, 7:6 (7:4).

Ženy:

Dvouhra - 4. kolo: Muchová (ČR) - Paoliniová (5-It.) 6:3, 6:3, Pegulaová (6-USA) - Šnajderová (18-Rus.) 6:4, 6:2.

Čtyřhra - 3. kolo: Melicharová-Martinezová, Perezová (5-USA/Austr.) - Bouzková, Sorribesová (11-ČR/Šp.) 6:2, 6:4.

Junioři:

Dvouhra - 1. kolo: Razeghi (USA) - Mrva (6-ČR) 6:2, 6:2.

Juniorky:

Dvouhra - 1. kolo: Sonobeová (7-Jap.) - Paštiková (ČR) 6:3, 6:2, Krejčová (ČR) - Lamová (USA) 1:6, 7:6 (7:5), 6:3.