Nejmladší mistr světa Rovanperä potřebuje "dobít baterky", pojede jen vybrané soutěže

20. 11. 2023 11:53
Dvojnásobný mistr světa v rallye Kalle Rovanperä se v příští sezoně zúčastní jen vybraných soutěží. Oznámil to tým Toyota, v jehož barvách třiadvacetiletý Fin letos obhájil titul a s nímž nyní podepsal novou, víceletou smlouvu.
Kalle Rovanperä (Toyota) při testech před Středoevropskou rallye 2023
Kalle Rovanperä (Toyota) při testech před Středoevropskou rallye 2023 | Foto: Central European Rally

Rovanperä v prohlášení den po skončení závěrečné Japonské rallye vysvětlil, že jde o dočasné opatření z důvodu vyčerpání a v dalším roce se chce znovu zapojit do bojů o titul.

"Hlavní důvod je, že jezdím s vozy rallye již 15 let, což je poměrně dlouhá doba, a přestože poslední dvě sezony byly mimořádné, byly také velmi psychicky a fyzicky náročné," uvedl Rovanperä v prohlášení.

"Mám pocit, že nastal čas dobít baterky, než se zase za rok vrátím na plný úvazek," konstatoval jezdec, který má na kontě 64 startů v MS a jedenáct vítězství.

Rovanperä hájí barvy Toyoty od roku 2020, ve kterém se stal také díky třetímu místu ve Švédsku nejmladším jezdcem v top3. Rok nato ovládl v Estonsku jako nejmladší jezdec podnik MS a vloni ve 22 letech zlomil věkový rekord při zisku prvního titulu.

Kompletní program v týmu japonské automobilky, který v posledních třech sezonách ovládl hodnocení značek, absolvují v ročníku 2024 britský vicemistr světa Elfyn Evans a Japonec Takamoto Kacuta. Podobně jako v posledních dvou letech bude startovat opět jen příležitostně osminásobný světový šampion Sébastien Ogier z Francie.

Rovanperä, Evans i celkově pátý muž konečné klasifikace Ogier v letošním roce vyhráli každý po třech soutěžích v třináctidílném šampionátu. Kacutovým maximem bylo třetí místo ve Finsku, dosud nejlépe skončil druhý v roce 2021 v Keni.