Neuville kraloval v Rallye Monte Carlo, Ogier na desátý triumf nedosáhl

rav rav
28. 1. 2024 13:20
První podnik letošní sezony světového šampionátu v automobilových soutěžích, Rallye Monte Carlo, totálně ovládl Thierry Neuville v Hyundai.
Thierry Neuville (Hyundai) na trati Rallye Monte Carlo 2024
Thierry Neuville (Hyundai) na trati Rallye Monte Carlo 2024 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Belgičan při druhém triumfu ve slavném podniku porazil o 16,1 sekundy Sébastien Ogiera s Toyotou. Francouze tak připravil o jubilejní desátý triumf v této soutěži. Třetí skončil Brit Elfyn Evans v další Toyotě.

Na startu chyběl úřadující mistr světa Kalle Rovanperä, který letos pojede jen vybrané podniky světového šampionátu.

V okolí francouzského města Gap, které je tradičním centrem Rallye Monte Carlo, jezdci poprvé okusili nový systém bodování. K mání je i nadále 30 bodů, ale 18 se rozdělilo už podle výsledků v sobotní etapě. Tu vyhrál také Neuville před Ogierem.

Sedm bylo k mání za dnešní výsledky (Neuville) a extra pět získal vítěz závěrečné power stage, jimž byl znovu Belgičan v Hyundai. Cílem bodové revoluce je konec taktizování v závěru sobotních etap s cílem získat pro druhý den nejlepší výchozí pozici.

V aktuálním pořadí má tak Neuville 30 bodů, druhý Ogier 24 a  třetí Evans o tři méně. V hodnocení týmů vede Toyota se 46 body o pouhý bod před Toyotou.

Jediným českým účastníkem soutěže byl Jan Černý. V hodnocení kategorie WRC3 byl první, celkově patřilo pilotu Fordu osmnácté místo.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích: 1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 3:09:30,9, 2. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -16,1, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -45,2, 4. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -1:59,8, 5. Fourmaux, Coria (Fr./Ford Puma) -3:36,9, 6. Mikkelsen, Eriksen (Nor./Hyundai i20) -5:34,6, …18. Černý, Krajča (ČR/Ford Fiesta) -32:38,2.

Průběžné pořadí MS (po 1 z 13 závodů): 1. Neuville 30, 2. Ogier 24, 3. Evans 21, 4. Tänak 15, 5. Fourmaux 11, 6. Kacuta (Jap./Toyota, Yari