Kopecký ovládl Rallye Český Krumlov a má rekordní osmý triumf

ČTK ČTK
20. 5. 2023 18:06
Úřadující český šampion Jan Kopecký ovládl jubilejní 50. ročník Rallye Český Krumlov a připsal si rekordní osmý triumf na této soutěži. Jedenačtyřicetiletý bývalý tovární jezdec Škody si zároveň upevnil vedení v průběžném pořadí seriálu.
Rallye Český Krumlov 2023: Jan Kopecký, Škoda
Rallye Český Krumlov 2023: Jan Kopecký, Škoda | Foto: Agrotec Škoda Rally Team

Druhý skončil s propastnou ztrátou více než pěti minut Aleš Jirásek, třetí místo obsadil Věroslav Cvrček. Oba si připsali nejcennější výsledky ve svých kariérách.

Kopecký stejně jako na předešlých dvou rallye MČR v této sezoně dlouho bojoval o vedení s Václavem Pechem, který jej letos dvakrát porazil. Druhou výraznou postavu českých soutěží ale tentokrát zastavily technické problémy v deváté rychlostní zkoušce, po nichž musel Pech z prvního místa odstoupit.

"Škoda, že musel Vašek odstoupit, měli jsme spolu krásný souboj. Myslím, že pořadatelům se výběr letošních zkoušek podařil, ale místy byly úseky opravdu hodně rychlé. Zvládli jsme soutěž bez výraznějšího problému, což je zásluha celého týmu," řekl Kopecký.

Po Pechově konci v soutěži už nebylo o další výhře Kopeckého a obhajobě loňského triumfu na jihu Čech pochyb. Nahrála mu i odstoupení Dominika Stříteského a Adama Březíka, kteří se v první polovině dnešní druhé etapy drželi na medailových pozicích. Kopecký ovládl závěrečných sedm rychlostních zkoušek.

Jezdec Agrotec Škoda rallye týmu si vedle rekordního osmého vítězství připsal i triumf s největším náskokem - 5:22,5 minuty. Překonal Ladislava Křečka, který v roce 1992 vyhrál na této soutěži o 5:07 minuty.

"Vzpomínám si na situaci před čtyřmi roky, kdy jsem nešel ani na slavnostní vyhlášení a hned jel za manželkou, která byla v porodnici. A dneska má náš Josífek už čtvrté narozeniny," pousmál se Kopecký. Narozeniny jeho syna se dnes slavily i v týmovém zázemí.

Zatímco Kopeckého výhra byla suverénní, o druhé místo Jirásek a Cvrček tvrdě bojovali. Před poslední erzetou na tom byl lépe Cvrček, nakonec se radoval Jirásek. V cíli je dělilo 2,8 sekundy.

"Možná se někomu zdálo moje páteční tempo opatrné, ale stanovil jsem si, že chci na Krumlově dojet a tomu jsem podřídil všechno. Když se nakonec situace vyvinula v sobotu odpoledne příznivě pro nás, snažil jsem v posledních erzetách držet rytmus a nedělat hlouposti. Nakonec jsme měli štěstí a ještě si v poslední erzetě nečekaně polepšili," řekl třiatřicetiletý Jirásek, který se rallye věnuje druhou sezonu.

Domácí šampionát bude pokračovat v polovině června v Hustopečích.

Rallye Český Krumlov, závod mistrovství České republiky v automobilových soutěžích: 1. Kopecký, Hloušek (Škoda Fabia RS Rally2) 1:26:32,5, 2. Jirásek, Machů -5:22,5, 3. Cvrček, Prokorát (všichni Škoda Fabia R5) -5:25,3, 4. Vlček, Kunst (Hyundai i20 R5) -6:09,7, 5. Trojan, Jůrka -7:09,3, 6. Soldát, Winzig (všichni Škoda Fabia R5) -7:25,3, 7. Šimek, Baďura (Ford Fiesta R5) -9:23,9, 8. Dohnal, Švec (Peugeot 208 Rally4) -10:58,9.

Průběžné pořadí MČR: 1. Kopecký 168, 2. Jirásek 100, 3. Vlček 84.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy