"Ničitel Porsche" z Hollywoodu si plní sen. Fassbendera čeká debut ve slavném Le Mans

Radek Vičík Radek Vičík
9. 6. 2022 17:55
Populární hvězda stříbrného plátna Michael Fassbender pojede poprvé čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. Už v kvalifikaci měl havárii, při níž vážně poškodil sportovní vůz Porsche.
Michael Fassbender během závodu 24 h Le Mans 2022
Michael Fassbender během závodu 24 h Le Mans 2022 | Foto: Porsche Presse

Na tento víkend se filmová star připravovala čtyři roky. Program "Cesta do Le Mans" se stal i námětem dokumentární série, v níž mají hlavní roli Fassbender a jeho německý sportovní vůz třídy GT.

"Je to vzrušující, ale taky děsivé. Dostal jsem výjimečnou příležitost," přiznala hvězda filmové ságy X-Men po prvních zkušenostech s 13,6 km dlouhým okruhem Circuit de la Sarthe.

Fassbender si ve Francii plní dětský sen. Zrodil se při sledování snímku Le Mans z roku 1971, v němž hrál hlavní roli Steve McQueen. "Ten film jsem viděl asi třikrát. Myslím, že žádný jiný nedokázal tak věrně přiblížit závodění v tak vysoké rychlosti," vzpomíná herec, který byl dvakrát nominován na Oscara.

Poprvé si vyzkoušel závodění před pěti lety v americkém značkovém poháru Ferrari. Pak využil nabídky firmy Porsche a začal spolupracovat s jejími továrními piloty.

V rámci přípravy absolvoval podniky značkového Porsche Carrera Cupu a od roku 2020 závodí v rámci vytrvalostní European Le Mans Series (ELMS). Tam ale v rámci tříčlenné posádky absolvoval maximálně šestihodinovky, teď jej čeká plná porce jízdy v rámci závodu na 24 hodin.

Jenže už v ELMS dokázal, že mu v žilách koluje horká irská krev. Předloni v kvalifikaci na závod ve Spa-Francorchamps zničil své Porsche o svodidla.

To samé se 45leté filmové hvězdě povedlo i ve středeční kvalifikaci na 24h Le Mans. Když si jel pro svůj nejlepší čas, dostal vůz na extrémně rychlé rovince Mulsanne těsně před šikanou smyk a rozbil se o bariéry. Do boxů muselo zelené Porsche dojet na korbě odtahovky.

Podobně jako před dvěma lety zůstal Fassbender i tentokrát bez zranění, jen v šoku. "Jsem v pohodě," prohodil suše ještě v kokpitu auta.

Přes tuto nemilou zkušenost neztratil do závodu, který startuje v sobotu v 16 hodin, vůbec chuť.

"Le Mans je něco tak návykového a magického, co se jen těžko vyjadřuje slovy. Jakmile jsem zajel do boxů, chtěl jsem se okamžitě vrátit na trať. I v samotném městě cítíte, že tu mají závody v krvi," všiml si rodák z německého Heidelbergu během akcí konaných v samém centru téměř stopadesátitisícového sídla.

V barvách týmu Proton Competition se bude v amatérské třídě LMGTE Am střídat s dalším nováčkem, Zachariem Robichonem z Kanady. Zkušenosti s legendárním závodem má pouze Novozélanďan Matt Campbell.

"Od něj se toho mohu hodně naučit. V Le Mans je už popáté. Ve třídě tu jednou vyhrál a jednou byl druhý," věří syn irské matky a německého otce.

To, že se nyní proměnil v automobilového závodníka, neznamená, že filmoví fanoušci přijdou o další role svého oblíbence. "Až skončí závodní sezona, stanu se znovu hercem. Je důležité to mít rozdělené, protože závodění vyžaduje hodně pozornosti a nasazení. Když něco dělám, dělám to na sto procent," dodal Fassbender.

Trailer filmu Le Mans '66 | Video: CinemArt
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy