Dixon se zapsal mezi legendy IndyCar, šampionát vyhrál už popáté

Radek Vičík Radek Vičík
17. 9. 2018 10:05
Novozélanďan Scott Dixon se stal druhým nejúspěšnějším pilotem zámořského formulového šampionátu IndyCar.
Scott Dixon slaví triumf v IndyCar 2018
Scott Dixon slaví triumf v IndyCar 2018 | Foto: IndyCar Media

Sonoma - Druhé místo v závěrečném podniku sezony na okruhu Sonoma Raceway stačilo Scottu Dixonovi k zisku pátého titulu šampiona zámořské formulové série IndyCar. "Pořád tomu nemůžu uvěřit, je to jak sen," nechal se slyšet 38letý pilot.

Novozélanďan se stal druhým nejúspěšnějším pilotem šampionátu. Víckrát vyhrál už jen legendární A. J. Foyt, který americkým formulím panoval celkem sedmkrát.

Do Sonomy Dixon přijížděl s náskokem 259 bodů před expilotem F1 Alexanderem Rossim, po závodě činil rozdíl plných 57 bodů. Pilot týmu Chipa Ganassi na okruhu v Kalifornii potvrdil svoji skvělou formu. Dokončil všech 17 závodů, tři vyhrál a nedojel hůř než na 12 pozici.

V cíli rodák z Brisbane nejvíc děkoval své manželce. "Jsem šťastný, že je kolem mě tolik skvělých lidí. Nemohu dost poděkovat Emmě. Celou sezonu byla báječná. Dneska je výročí smrti jejího táty, takže to je pro celou naši rodinu moment plný emocí," prohlásil Dixon.

Konečné pořadí šampionátu IndyCar:

1. Scott Dixon (N. Zéland) 678, 2. Alexander Rossi (USA) 621, 3. Will Power (Austrálie) 582, 4. Ryan Hunter-Reay 566, 5. Josef Newgarden (oba USA) 560, 6. Simon Pagenaud 492, 7. Sébastien Bourdais (oba Fr.) 425, 8. Marco Andretti a Graham Rahal (oba USA) 392, 10. James Hinchcliffe (Kan.) 391.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy