Smyk a pak ničivé setkání s Audi. Naděje české stáje na legendárním Spa vzala havárie

Radek Vičík Radek Vičík
25. 4. 2022 15:01
Podívejte se na havárii Yasmeen Kolocové v závodě na dvanáct hodin ve Spa-Francorchamps.
Havárie Yasmeen Kolocové v závodě na 12 hodin ve Spa-Francorchamps. | Video: Buggyra

Spa-Francorchamps (od našeho zvláštního zpravodaje) - Až do čtvrté hodiny úvodní části dvanáctihodinovky ve Spa-Francorchamps to s premiérou českého týmu Buggyra ZM Racing ve vytrvalostních závodech vypadalo výborně.

Dvojčata Aliyyah a Yasmeen Kolocovy v Belgii doplnil Adam Lacko a všichni tři se střídali ve speciálu Mercedes-AMG GT4. Ve své kategorii si posádka vyjela v kvalifikaci druhé místo.

V závodě, který byl během víkendu rozdělen na dvě kratší části, pak stáj vsadila na agresivní strategii. Jejím cílem bylo využít plnou kapacitu nádrže sportovního vozu. Krátkodobě sice znamenala další zastávka pro palivo mírný pokles v průběžném pořadí, ale z hlediska konečného výsledku prvního dne to měla Buggyra rozjeté velmi dobře.

Jenže pak přišla velká smůla. Po necelých třech a tři čtvrtě hodiny to v boxech české ekipy jen zašumělo. Na obrazovce s přímým přenosem závodu se náhle objevil totálně zničený předek Mercedesu-AMG se startovním číslem 416.

Strach o zdraví jeho pilotky Yasmeen Kolocové vystřídala úleva, když bylo vidět, že bez viditelného zranění opustila kokpit auta.

"Mrzí mě to za celý tým, závod jsme měli výborně rozjetý," řekla otřesená 17letá závodnice krátce do návratu do depa a pod vlivem emocí se rozplakala.

"Jsi v pohodě? Vážně jsi v pohodě? Nebreč!" začalo ji okamžitě uklidňovat její dvojče Aliyyah.

Yasmeen se po chvíli uklidnila a začala popisovat kritický moment v sedmé zatáčce, který znamenal předčasný konec nadějí.

Mercedes-AMG GT4 týmu Buggyra ZM Racing při závodě na 12 hodin ve Spa-Francorchamps
Mercedes-AMG GT4 týmu Buggyra ZM Racing při závodě na 12 hodin ve Spa-Francorchamps | Foto: Buggyra

"Příliš brzy jsem šlápla na plyn a ztratila kontrolu nad vozem. Bohužel se to stalo ve špatný čas na špatném místě. Cestovní vůz Audi předjížděl jiné auto své kategorie TCR, a už neměl kam uhnout a narazil do mě," uvedla pilotka.

Do depa během odpoledne přišel i šéf domácího týmu AC Motorsport provozujícího druhé poničené vozidlo. "Nebyla to tvoje chyba, vyhýbal se jinému autu. To byl prostě závodní incident, takové věci se ve vytrvalostních závodech stávají," řekl Kolocové chlácholivě belgický manažer.

Závodní speciál Mercedes-Benz GT4 teď čeká generálka, protože sestry Kolocovy s ním absolvují prakticky celý francouzský seriál této třídy, a navíc jsou ve hře další vytrvalostní starty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Na D8 směrem na Prahu se střetla dodávka s kamionem, dva lidé nepřežili

Na 45. km dálnice D8 ve směru na Prahu se ve čtvrtek v poledne střetla dodávka s kamionem. Dva lidé nehodu nepřežili a jedna osoba utrpěla zranění. Chvíli před tím se stala nehoda na 44,5 kilometru opačným směrem, dva lidé jsou zranění. Dálnice je v obou směrech uzavřená. Policejní mluvčí Pavla Kofrová řekla, že bude průjezdná zhruba v 16:00.

"Dálnice je uzavřená v obou směrech, policie dopravu odklání," řekla Kofrová. Při druhé nehodě se podle ní převrátilo vozidlo SUV.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila Česku výhled. Důvodem je riziko vyšších daní

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila výhled podnikatelského a regulatorního prostředí České republiky. Důvodem je riziko zvýšení daní ze strany vlády. SV důsledku války na Ukrajině a zavedeným sankcím vůči Rusku v březnu snížila rating Česku v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d.

"Riziko zvýšení daní zasahuje do výhledu podnikatelského prostředí. Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku zatemňují hodnocení průměrného rizika ČR," upozornila analýza Dun & Bradstreet na aktuální změny.

Válka na Ukrajině bude mít podle ní nepříznivé konsekvence pro obchod, investiční i finanční toky do ČR. Do hry vstupují také ceny a dostupnost energií a komodit na světových trzích, stejně jako růst inflace, který sníží poptávku a potlačí křehké postpandemické oživení, uvedla firma.

V nejbližším období je podle zprávy Dun & Bradstreet, v závislosti na vývoji války na Ukrajině, potřeba mezi lety 2022 a 2023 počítat se zpomalením růstu české ekonomiky. Nevyloučila ani propad do ekonomické recese.

Zdroj: ČTK
Další zprávy