Prokop dokončil dakarský speciál na poslední chvíli. Má kola velká jako z kamionu

ČTK ČTK
29. 12. 2021 13:00
Sedmý start na Rallye Dakar čeká v lednu automobilového závodníka Martina Prokopa a bude se snažit navázat na deváté místo z minulého ročníku. Zkušený rallyeový jezdec usedne opět do vozu Ford Raptor, který je ale s ohledem na úpravu pravidel výrazně přestavěný.
Martin Prokop před Rallye Dakar 2022
Martin Prokop před Rallye Dakar 2022 | Foto: Benzina Orlem Team

"Začali jsme ho stavět na jaře, kdy jsem získal nová pravidla ještě neoficiálně. Jinak bychom to i s ohledem na covidovou situaci nestihli," přiznal Prokop, který vůz nakonec místo společného trajektu posílal na Blízký východ individuálně letadlem.

Rozdíl mezi předešlým a novým speciálem je patrný na první pohled. Vůz je robustnější a zejména má větší kola.

"Už dříve nám připadala velká, ale teď jsou stejně velká jako na sériovém kamionu. Auto je delší a širší, mělo by mít lepší balanc. Vedle toho má o 150 kg větší váhu. Mělo by být lepší v měkkém písku, v řečištích, kde jsme dostávali zabrat," uvedl Prokop na týmovém kanálu na YouTube.

Prokop se na Dakar potřetí vydá v barvách týmu Benzina Orlen, opět bude ale spoléhat jen na sebe. A uvědomuje si, že konkurence bude opět velká.

"Jmen je tam spousta, spousta týmů, spousta skvělých aut. Několik továrních týmů. Budou se potkávat různé koncepty," řekl Prokop, jenž se zatím třikrát v kariéře probojoval do první desítky.

"Desítka je každý rok těžší a těžší. Uvidíme, jaká bude obtížnost tratě, protože ta nám vždy nahrávala. V Saúdské Arábii se jede více na krev a někteří divočáci tak získávají více než dříve v Jižní Americe," podotkl.

Umístění do desátého místa je ale i tak pro jihlavského rodáka základním cílem. "Dlouhodobá ambice je dostat se do Top 5. K tomu je potřeba mít stabilní výkon bez výkyvů. Nechceme jet pomalu, ale máme svoje limity. Výkonnostní i z pohledu celého zázemí," podotkl Prokop, jehož maximem je šesté místo z roku 2019, kdy se závodilo v Peru.

V lednu se potřetí za sebou pojede v Saúdské Arábii, kde jsou podmínky odlišné. Původně se mělo závodit i na čtvrté největší písečné poušti na světě Rub al-Chálí, pořadatelé tam ale trať nakonec nezavedli.

"Až vývoj závodu ukáže, zda to bylo dobré nebo špatné rozhodnutí. Osobně nemám moc radost, že jsou etapy okruhové se společným bivakem. Hlavně z obavy o navigaci. Bude to ale lepší pro mechaniky, že se nebudou muset přesouvat," řekl navigátor Viktor Chytka.

Nadcházející ročník Dakaru bude specifický rozhodnutím organizátorů zařadit maratonské etapy bez povoleného servisu mechaniků hned na začátek. "Bude to jiné a jsem rád, že Dakar každý rok vymyslí něco nového. Bude to zajímavé. Samozřejmě, že to může být risk, že auta ještě nebudou doladěná . Na druhou stranu třeba budou méně unavená. Každý bude mít příběh jiný," řekl Prokop.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Americká prokuratura viní zakladatele burzy FTX z uplácení čínských úředníků

Americká prokuratura dnes vznesla nové obvinění vůči zakladateli zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX. Sam Bankman-Fried podle ní uplácením čínských úředníků porušil americký zákon proti korupčním praktikám v zahraničí (FCPA). Informovala o tom agentura Reuters.

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy