Chce dál snít svůj sen. Mladý Australan bojuje se soupeři na trati i s cukrovkou

Radek Vičík Radek Vičík
8. 3. 2023 19:11
Australský jezdec Christian Mansell trpí cukrovkou 1. typu. Přesto se nevzdal a nyní závodí ve formuli 3. V kokpitu má mobil monitorující jeho aktuální zdravotní stav.
Christian Mansell
Christian Mansell | Foto: Charouz Racing System

Jméno Mansell je v motoristickém sportu puncem výjimečnosti. Zatímco britský pilot Nigel Mansell se stal v roce 1992 mistrem světa formule 1, jeho australský jmenovec Christian Mansell nyní bojuje v našlapaném poli F3, byť sám musí zápasit s cukrovkou.

Do čtrnáctého roku věku se mladík podobně jako stovky jeho vrstevníků snažil prosadit v motokárách a pak i v prvních závodech formule 4. Jenže v červenci 2019 přišel zlom, byla mu diagnostikována cukrovka 1. typu (T1D). Vypadalo to, že s kariérou závodníka je amen.

"Pamatuju si na ten den přesně. 6. července 2019 se celý můj život a vše, co jsem považovala za normální, úplně převrátilo. Tehdy mi byla diagnostikována T1D. Nejdřív jsem si myslel, že už nikdy nebudu moct závodit v motokáře, natož ve formuli," vzpomíná dnes 18letý pilot.

Ale jak byl zvyklý bojovat na trati, tak se pustil i do boje s nemocí. I díky speciálnímu systému kontinuálního monitorování glykémie se mohl vrátit za volant závodního speciálu.

"Připadalo mi, že se můj sen chýlí ke konci. Ale rozhodl jsem se, že T1D zvládnu stejně jako závodění. Začal jsem se o diabetu vzdělávat. Tři týdny po stanovení diagnózy jsem naskočil zpátky do motokáry a začal testovat, jak taková nemoc může ovlivnit mou jízdu," vzpomínal.

Mansell oceňuje podporu od rodiny, přátel a diabetologů v nemocnici Johna Huntera v Novém Jižním Walesu. "To vše mi umožnilo znovu závodit, takže jsem se mohl znovu rozjet a objevovat svůj nový normál," prohlásil.

Před třemi lety se přestěhoval do Británie. Po startu v tamní formuli 4, kde si připsal jeden vítězný závod, a šampionátu Euroformula Open se loni dostal k debutu ve formuli 3.

První dva závodní víkendy absolvoval v kokpitu české stáje Charouz Racing System, letos získal místo v prestižním španělském týmu Campos Racing.

Sezonu začal o víkendu v Bahrajnu. A hned si získal pozornost, protože mu Mezinárodní automobilová federace (FIA) poskytla výjimku a může mít v kokpitu mobilní telefon. Ne že by si Mansell potřeboval během závodů volat nebo dělat selfíčka, má to zcela praktický a doslova životní důvod.

Telefon umístěný tak, aby na něj Australan nedosáhl, pomáhá monitorovat v reálném čase hodnoty cukru v krvi prostřednictvím implantovaného zařízení bezdrátově připojeného k mobilní aplikaci. Jde o obdobný systém, který používá i česká skeletonistka Anna Fernstädtová.

Podle zástupců FIA je prakticky vyloučeno, že by mladík mohl během závodů zkolabovat, ale "je rozumné povolit, aby se monitorovací systém, který zná, používal během soutěže tímto způsobem".

V úvodních dvou závodech v Sáchiru Mansell na body nedosáhl, v obou obsadil 13. pozici. "Se začátkem sezony jsem spokojený, protože jsme ukázali, že se můžeme měřit se zkušenými jezdci, a v obou závodech jsme se přiblížili bodované první desítce," prohlásil pilot, který se už nemůže dočkat dubnového závodu na domácí půdě v Melbourne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do klubu primátora Ostravy Macury vstoupili všichni, kdo opustili klub ANO

Do nově vzniklého zastupitelského klubu ostravského primátora Tomáše Macury (dříve ANO) už vstoupili všichni zastupitelé, kteří opustili klub hnutí ANO. V krajské metropoli začala i první jednání o podobě nové koalice. Původní koalice tvořená hnutím ANO, uskupením Spolu a Piráty se rozpadla poté, kdy se začal štěpit klub ANO a koalice přišla o většinu hlasů v pětapadesátičlenném zastupitelstvu. Macura vidí možností řešení situace několik, vyjednávat nechce s SPD a Ostravskou levicí. První jednání má za sebou uskupení Spolu, druhý nejsilnější klub zastupitelstva Ostravy po hnutí ANO. ANO plánuje schůzky po středečním sněmu.

Problémy v ostravské buňce ANO odstartovala volba prezidenta. V ní Macura, podobně jako moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, veřejně podpořil Petra Pavla na úkor stranického šéfa Andreje Babiše. Oba moravskoslezští politici pak hnutí opustili. V případě Macury následovalo jeho vyloučení z klubu ostravských zastupitelů. Stejně tak klub vyloučil i náměstkyni primátora Zuzanu Bajgarovou. Následně klub opustili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitelé Robert Čep, Ondřej Němeček a Maxim Pachomov. Počet členů klubu ANO tak klesl z 21 na 15.

Zdroj: ČTK
Další zprávy