Kluzké Le Mans patřilo znovu Ferrari. Populární Rossi při premiéře cíl neviděl

Radek Vičík Radek Vičík
16. 6. 2024 16:04
Jeden z nejdeštivějších ročníků legendárního závodu na 24 hodin v Le Mans vyhrálo Ferrari, které tak navázalo na loňský triumf.
Radost posádky vítězného Ferrari 499P
Radost posádky vítězného Ferrari 499P | Foto: DPPI

Pro životní triumf si na okruhu Circuit de la Sarthe dojela posádka Antonio Fuoco z Itálie, Španěl Miguel Molina a Nicklas Nielsen z Dánska s náskokem 14,2 sekundy před Toyotou tria José María Lopez, Kamui Kobajaši a Nyck de Vries.

Na třetím místě skončila další posádkou z Maranella ve složení James Calado, Antonio Giovinazzi, Alessandro Pier Guidi. Tato trojice obhajovala loňské vítězství.

Ferrari v Le Mans získalo jedenácté vítězství, druhé s vozem třídy hypercar. V historické tabulce si posílilo třetí příčku za vedoucím Porsche (19) a Audi (13).

V předposlední hodině vítězná posádka prožila velké drama. Za jízdy se pootevřely pravé dveře vozu a Nielsen musel předčasně do boxů, Přesto posádce zbyl dostatek energie, aby si udržela vedení.

Problém vítězného Ferrari s dveřmi:

Nielsenovi cestu k vítězství usnadnil Lopez, který dostal při stíhací jízdě smyk a na chvíli zůstal na trati stát. To byla chyba, která dost možná stála Toyotu šestý triumf v Le Mans.

Po velkou část čtyřiadvacetihodinovky pršelo. Chvílemi tak moc, že se jezdci i na pneumatikách se vzorkem jen tak drželi na trati. V noci byl závod dokonce kvůli vodě na trati neutralizován a jelo se za safety car.

Premiéra motocyklové hvězdy Valentina Rossiho ve slavném závodě skončila předčasně. V noci po 102 odjetých kolech, když vůz v té době pilotoval Ahmad Al Harthy, BMW třídy LMGT3 narazilo do svodidel a bylo po nadějích.

24 hodin Le Mans: 1. Fuoco, Molina, Nielsen (It., Šp., Dán./Ferrari 499P) 311 kol, 2. Lopez, Kobajaši, De Vries (Arg., Jap., Niz./Toyota GR010) -14,221, 3. Pier Guidi, Calado, Giovinazzi (It., Brit., It./Ferrari 499P) -36,730.