Klaus kvůli vízům nepojede na olympiádu do Vancouveru

Domácí Domácí
2. 12. 2009 8:04
Prezident chyběl už loni v Pekingu
Václav Klaus chyběl už v Pekingu, vynechá pravděpodobně i Vancouver
Václav Klaus chyběl už v Pekingu, vynechá pravděpodobně i Vancouver | Foto: Reuters

Praha - Prezident Václav Klaus zřejmě nepojede na druhou olympiádu v řadě. Naznačil totiž, že příští rok nenavštíví zimní hry, které hostí kanadský Vancouver.

Důvodem je nedávné znovuzavedení víz pro Čechy, vysvětlil na úterním křtu knihy své manželky Livie.

Klaus krok Kanaďanů kritizoval už v půli července, kdy k němu Ottava přistoupila kvůli vysokému přílivu žadatelů o azyl z České republiky.

"Jak dobře víte, Kanada se rozhodnout může. ČR se rozhodnout nemůže. Za nás se musí rozhodnout Brusel," neopomněl tehdy poznamenat známý euroskeptik.

Foto: Aktuálně.cz

Vláda Jana Fischera se sice obrátila na Evropskou unii se žádostí od odvetu, její snahy však dosud byly marné. Ultimátum Bruselu vyprší koncem roku. Češi proto v reakci zavedli víza pro diplomaty.

Prezident chyběl už na loňské olympiádě v Pekingu, kam nejela řada předních politiků z celého světa.

Neoficiálně se hovořilo o protestu vůči represím Číny v Tibetu, oficiálně ovšem většina politiků uváděla jiné důvody. Například Hrad neúčast zdůvodnil operací kyčelního kloubu, které se Klaus podrobil.

Vancouver hostí sportovní svátek od 12. do 28. února.

 

Právě se děje

před 23 minutami

MF chce zrušit povinnost podvojného účetnictví pro podnikatele

Fyzické osoby, které jsou v obchodním rejstříku vedeny jako podnikatelé, již zřejmě nebudou muset v budoucnu vést podvojné účetnictví při překročení hranice 25 milionů korun ročního obratu. Vyplývá to z návrhu věcného záměru nového zákona o účetnictví, který předložilo ministerstvo financí do mezirezortního připomínkového řízení. 

MF dále navrhuje rozšíření použití mezinárodních účetních standardů při sestavování účetní závěrky bankami, vybranými finančními institucemi a pojišťovnami. Ty přitom již dnes dohledovým orgánům informace v mezinárodních účetních standardech dodávají. Zároveň chce MF navrhnout, aby firmy, které využívají mezinárodní účetní standardy a využijí je i pro stanovení základu daně z příjmu, měly nižší administrativní zátěž. Zákon by měl dále zpřehlednit zákonné požadavky na inventarizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy