Kam se vydat? Jarní prázdniny jsou kvůli dětem a tak byste měli místo, kde budeme volno trávit, podřídit synovi či dceři a jejich potřebám. Plánujete-li lyžařský pobyt na, vezměte v potaz, jak velké máte dítě a jak dobře se už stačilo spřátelit s kouzelnými prkýnky.
Je zbytečné jet do Alp s prvňákem, který zatím viděl sjezdovku jen v televizi. Zvlášť máte-li v úmyslu mu sjednat mu výuku v lyžařské škole, protože budete muset omezit výběr střediska na ty, kde učí česky mluvící instruktoři. Půvabů alpských sjezdovek si ve výsledku neužijete vy ani novopečený malý lyžař. Jediným pádným důvodem, proč se vydat za hranice, je nedostatek sněhu – ten však letos snad u nás nehrozí. „Letních“ zim jsme si v poslední době užili dost.
Počítejte s manchesterem i s bahnem
S dětmi, jež se s lyžováním seznamují, je v mnoha ohledech výhodnější vydat se do některého tuzemského střediska. Hledejte takové, kde jsou zařízení na děti. Neměla by chybět převaha modrých sjezdovek, dětský snowpark, kopec na bobování (děti potřebují změnu), restaurace nebo bufet, jež lze využít přes den jako zázemí. Zvolený hotel či penzión by měl být blízko vleků, aby odpadla obtížná fáze dopravy ke sjezdovkám. Ideálně by v něm neměla chybět dětská herna a bazén, případně rovnou wellness zóna se saunou, párou a masážemi (po lyžování ocení takovou možnost odpočinku i dospělí).
Jděte na to chytře: A i když je teď za okny slunce, sníh a mráz, myslete na krizovou variantu v podobě oblevy nebo vánice – jak děti zabavíte v bahně, jarním počasí a v teplotách nad nulou? Je v dosahu nějaká alternativní zábava, muzeum, kluziště, aquapark, možnost projížděk na koních? I když plánujete být s dětmi co nejvíc na čerstvém vzduchu, přibalte do kufru pro všechny případy též hračky, knihy, blok s pastelkami a přenosný DVD přehrávač.
Instruktor má vždy větší respekt
Pokud vyrážíte do hor s úmyslem naučit dítě lyžovat, dobře zvažte, jestli se toho chopíte sami, nebo tento úkol přenecháte lyžařské škole. U rodičů, kteří nelyžují vůbec, nebo si v tomto směru moc nevěří, je volba jasná. Lyžařský instruktor se ale může hodit i v případě, že sice jezdíte jako dvojče Alberta Tomby, ale jste založením cholerik a vaše pedagogické schopnosti jsou na minimu.
Nehledě na to, že dítě tak jako tak spíš respektuje jako autoritu cizího člověka než rodiče. Zatímco pod vaším pedagogickým vedením se bude válet ve sněhu a vztekle ječet, s instruktorem po boku bude nadšeně kroužit obloučky a zařezávat jako hodinky. Na každý pád kontaktujte lyžařskou školu ještě z domova a domluvte se na podmínkách výuky.
Lyže si vypůjčte, ušetříte
Máte doma lyžařskou výzbroj? Pokud ne a netrváte na tom, že dítě musí lyžovat na nových lyžích a v nových botách (které ostatně budete za rok opět pracně a za zlomek ceny prodávat, protože vašemu potomkovi už bude malé), je nejrozumnější vyhledat půjčovnu.
Jděte na to chytře: Navštívíte-li některou z půjčoven sítě Happy Sport, bude jen na vašem zvážení, zda si vybavení odnesete domů na týden, měsíc nebo na celou sezónu. V každém případě ho dostanete v perfektním stavu (oservisované) a za velmi slušné peníze. Například za celosezónní zápůjčku dětského lyžařského kompletu (lyže 100 až 129 cm, boty, hole – helmu dostanete zdarma) zaplatíte 1890 korun, za juniorský (lyže od 130 cm, boty, hole, přilba zdarma) pak 2090 Kč. Vzhledem k tomu, že za takové částky nepořídíte v obchodě ani ty nové lyže, představujte půjčovna nejlepší možnost – zvlášť jezdíte-li na lyže častěji.
Dalším bonusem je, že vám v půjčovně pomohou vybrat správnou délku lyží i velikost bot. Správná rovná se akorát, tedy žádné centimetry navíc „na příští sezónu“ (a to platí i pro helmu!). Mohlo by to totiž znamenat, že už nebude žádná příští sezóna, protože dítě začne v důsledku obtížného ovládání příliš dlouhých lyží sjezdovky nenávidět. A když bude mít mimořádnou smůlu, při pádu si bolestivě překroutí nohu v nadměrně velké botě – protože troje fusekle rozhodně přezkáče nezmenší! Takže: lyžařské boty mají být maximálně o číslo větší, než je aktuální velikost nohy (v malých je naopak těsno a zima), správně mají dětské lyže sahat po bradu a kořen nosu.
Helmu zkoušejte na kuklu nebo tenkou čepici, neměla by hlavu svírat ani z ní padat, není-li zapnutá. Bez přilby potomka na sjezdovku nepouštějte, sám sobě nemusí být nebezpečný, ale velké riziko představují ostatní lyžaři, zvlášť je-li na sjezdovce rušno.
Termoprádlo je základ
A teď oblečení. Co jste ušetřili za lyžařskou výbavu, bude se vám hodit v obchodě s oblečením. Zejména termoprádlo má v mrazivém zimním počasí klíčovou funkci, protože funkční tričko a spodky odvádějí vlhkost a rychle schnou. Přes ně pak patří tenčí či silnější mikina, jejímž úkolem je udržet teplo. Jako horní vrstva se hodí lyžařská kombinéza nebo termokalhoty a bunda, u které je důležitá nepromokavost a prodyšnost.
Je také třeba ochránit před mrazem a zimou končetiny, proto na nohy patří lyžařské ponožky z funkčního materiálu (do přezkáčů stačí jedny!) a pořádné rukavice. V palčácích je větší teplo, v prstových budou děti manuálně zručnější a nebudou potřebovat vaši neustálou asistenci, volba je na vás.
Sbalte je všechny
Balení věcí pro tří- nebo čtyřčlennou rodinu na hory je horor, protože opomenutí večerních šatů, sešitu křížovek nebo šnorchlu může přivodit postiženému nervový kolaps. Přitom nezbytností je fůra. Všichni musí mít s sebou všechno na lyžování, všechno na pobyt venku kromě lyžování a všechno na dobu strávenou uvnitř (spaní, jídlo v restauraci, volný čas v hotelu apod.). A to nemluvíme o vodítku pro psa, nabíječce na mobil, tatrankách pro nejmladšího, tatínkově placatce a maminčiných pilulkách na bolení hlavy.
Jděte na to chytře: Jste-li hlavní „balič“, požádejte své bližní, nechť vám v daném časovém limitu sdělí svoje požadavky na vybavení, a sepište definitivní seznam. Nechcete-li mít po několikahodinové cestě autem vypálenou v mozku mantru „kdy už tam budeme“, nezapomeňte vzít dětem nějakou zábavu. Věci uložte do auta tak, abyste před penziónem nemuseli lovit páteřák z kufru úplně vespod, protože vás syn nebo dcera chce jít na snowboard hned a nechce čekat, až vás ubytují.
Jinak ale nechte dítě, ať jde řádit. Objednejte si v baru kávu, zhluboka se nadechněte, vydechněte a začněte si užívat klid a čerstvý vzduch. Máte před sebou super týden odpočinku a sněhových radovánek – s vědomím, že jaro a teplé dny jsou za dveřmi!