Praha, Bochum - Evropa by asi potřebovala dvojici Čtvrtníček - Lábus a policejní odposlechy převedené do divadelní podoby, aby největší úplatkářský skandál v dějinách evropského fotbalu dospěl rychleji k nějakému rozuzlení.
Vzpomínáte? Až teprve díky hláškám z Ivánku, kamaráde opravdu každému - i lidem sledujícím fotbal jen z povzdálí - začal být zřejmý rozsah korupční české aféry, ve které kapříci hráli roli peněz a rybníkem byla soukromá konta rozhodčích.
UEFA už ví, že také v jejích vodách se pohybovali tento podzim mrštné štiky, o které nestojí. Ale na to, jak rozsáhle vypadala obvinění před několika týdny, když skandál vešel ve známost, se překvapivě málo případů skutečně objasnilo.
Nejspíš nejdál je bochumské státní zastupitelství, které už v listopadu začalo vyšetřovat podezření, že do velkého sázkařského skandálu je zapletený mimo jiné i soupeř Sparty v Evropské lize, dánský FC Kodaň.
V tu chvíli se akce začala šířit jako prasečí chřipka - ze země do země. Z původních sedmi zemí, které evropská fotbalová federace jmenovala na seznamu prověřovaných, se najednou stalo jedenáct. Přibylo například i Španělsko.
Co se vlastně dosud ví? Ovlivňování výsledků, především v nižších soutěžích, ale také v předkolech Ligy mistrů či Evropské ligy, bylo zjištěno na Balkáně, v Maďarsku, Turecku, Německu či Švýcarsku.
Čtěte dále:
Největší skandál v Evropě: Gang ovlivnil i Ligu mistrů
Kapříci, ale ve velkém. UEFA začíná vyšetřovat skandál
Španělé se mezi podezřelé zapojili "dobrovolně", aniž byli jmenováni někým z UEFA. Tamní federace začala vyslýchat dva druholigové kluby kvůli zjevně zmanipulovaným výsledkům.
Jak pracoval gang
Členové sázkařského gangu, který čítal přibližně 200 osob (z nichž sedmnáct bylo v listopadu zatčeno v Německu a ve Švýcarsku), zkusili podplácet trenéry, hráče a samozřejmě i rozhodčí. Sázelo se na všechno: na výsledek, vyloučené hráče, vlastní branky či penalty.
Vsazené částky se pohybovaly v tisících eur a byly podány vždy u několika sázkových kanceláří - kvůli zvýšení zisku i zmenšení rizika dopadení.
Deník Berliner Morgenpost přinesl informaci, že mezi zatčenými byli i bratři Ante a Milan Sapinovi, kteří hráli před čtyřmi lety velkou roli v aféře kolem úplatného německého rozhodčího Roberta Hoyzera.
Ante Sapina byl v roce 2005 odsouzen k 35 měsícům vězení za to, že zaplatil Hoyzerovi za zmanipulování 23 zápasů. Jeho bratři Milan a Filip, kteří na tyto duely sázeli, dostali podmínku. Sám Hoyezer byl odsouzen na 29 měsíců.
UEFA čeká, co bude
UEFA dala už víckrát najevo, že je zaskočena rozsahem problému. Ale samotné vyšetřování nechala na policii v státech, kterých se podezření týká. Do případu chce zasáhnout až ve chvíli, kdy budou podezření potvrzena.
O dosud nejznámější korupční aféru ve světovém fotbale se postaral v 80. a 90. letech minulého století Olympique Marseille. Jeho tehdejší majitel Bernard Tapie použil v letech 1987 až 1993 na úplatky celkem 19 milionů dolarů.
Zda současný úplatkářský skandál dojde do takových rozměrů a konců (Olympique byl tehdy jako obhájce vítězství v Poháru mistrů, dnešní Lize mistrů, vyloučen z evropských pohárů a přeřazen do 2. francouzské ligy), na to dá odpověď dřív policie než fotbalové orgány.