Je fenomén Phelps normální člověk? Odpověď zní: Ne

djl, BBC
15. 8. 2008 19:35
Michaelu Phelpsovi pomáhají jeho tělesné proporce
Stylová "šipka" po startu
Stylová "šipka" po startu | Foto: Reuters

Peking - Američan Michael Phelps je již několik let plaveckým fenoménem. Ve štafetě rekordů pokračuje i na olympijských hrách v Pekingu, kde dosud nasbíral pět zlatých medailí.

Pomalu, ale jistě se tak dotahuje na krajana Marka Spitze, který na jedné olympiádě získal rekordních sedm zlatých.

Již teď je však Phelps s celkem 11 zlatými medailemi nejúspěšnějším olympionikem všech dob. Šest nejcennějších kovů totiž získal již na poslední olympiádě v Athénách.

Proč je právě on tak výjimečný? Na tuto otázku se v příspěvku pro server BBC pokusil odpovědět Steve Parry, někdejší olympijský medailista v plavání.

Jason Lezak (druhý zleva) zachránil medailové sny Michaela Phelpse.
Jason Lezak (druhý zleva) zachránil medailové sny Michaela Phelpse. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Phelps přepisuje historii. Má zlato číslo čtyři a pět
Phelpsův sen žije. Zlato zachránil hrdina Lezak

Michael Phelps vděčí za své úspěchy nejen mimořádnému talentu, ale i svým "ideálním" tělesným proporcím.

Délka trupu: Je to Phelps nebo Goofy?

Zatímco naprostá většina plavců je podobné postavy, při bližším zaměření na Phelpsovu postavu i laik rozezná její odlišnost. Parry ji přirovnal k "postavičkám z kreslených filmů".

"Když byste odhadovali jeho výšku jen podle nohou, řekli byste, že musí měřit méně než 6 stop (183 cm, pozn. red.), ve skutečnosti však měří 6 stop a 4 palce (asi 193 cm)!" zdůraznil Parry Phelpsovu nadměrnou délku trupu.

Zatímco "normální" postava lidí způsobuje, že za sebou nohy při plavání "vlečou", poměr kratších nohou a delšího trupu u Phelpse tento odpor zmenšuje.

Rozpětí "ploutví"

Tím však rozdíly Phelpsových proporcí od "normálu" nekončí. Většina lidí má velikost bot stejnou jako vzdálenost mezi jejich loktem a zápěstím a stejně tak i rozpětí rukou vypočitatelné od jejich výšky.

"Phelpsovo rozpětí rukou odměřené podle jeho výšky by se mělo pohybovat okolo 196 centimetrů. Reálně má však rozpětí rukou o 208 centimetrech, což maximalizuje výkonnost rukou," vysvětlil Parry další Phelpsovu výhodu.

"Nízkotučné" tělo

Američan Michael Phelps se soustředí před závodem štafet.
Američan Michael Phelps se soustředí před závodem štafet. | Foto: Reuters

"Když Phelps vyleze z bazénu po finálovém závodě, můžete rozpoznat, co měl k snídani," pokračuje.

"Vypadá to, jako by v jeho těle nebyla ani trocha tělesného tuku. Odhaduji, že se jeho hladina tuku pohybuje okolo čtyř procent. Kdybyste se koukli u doktora do karty nějakého pacienta, který měří a váží stejně jako Phelps, stálo by v ní, že je silně podvyživený," přiblížil Parry další atypickou vlastnost plavcova těla.

Zázračná regenerace

Svaly sportovců produkují při "přetavení" kyselinu mléčnou. Většina plavců ji poté musí pomalu vyplavat, aby byli schopni absolvovat další závod.

"Michael má však mimořádné regenerační schopnosti, jeho tělo produkuje menší než obvyklé množství kyseliny mléčné, takže potřebuje minimální čas, aby ji z těla odboural," prozradil bývalý olympionik.

Snímek dokladuje Phelpsův velmi dlouhý trup.
Snímek dokladuje Phelpsův velmi dlouhý trup. | Foto: Reuters

Jako příklad uvedl středu, kdy Phelps nejdříve získal zlato na trati 200 metrů motýlkem a hodinu poté se svými kolegy dominoval také ve štafetě na 4x200 metrů volným stylem.

"Mezi 200 metry volně a motýlkem jsem měl na sebe dohromady asi 10 minut," řekl Phelps po závodech americké televizi.

Neuvěřitelná a neutuchající touha

Jako poslední důvod, který z Phelpse krom jeho talentu a fyzických proporcí dělá téměř dokonalého plavce, uvádí Parry jeho touhu vyhrávat a neustále se zlepšovat.

Po překonání jednoho cíle si podle něj ihned stanoví další. Pokud tedy nepoleví jeho vůle, může se na olympiádě v Londýně za čtyři roky stát nejen nejlepším olympionikem, ale i sportovcem všech dob.

 

Právě se děje

Další zprávy