Po bídném startu ohromuje. Český talent je nejvytěžovanějším brankářem zámořské ligy

jzp jzp
4. 4. 2024 12:21
Na rozdíl od jiných českých brankářských nadějí není v tuzemsku moc známý. Dvaadvacetiletý Jakub Dobeš je přitom coby nováček nejvytěžovanějším gólmanem farmářské AHL a šilhá po práci v Montrealu, Mekce ledního hokeje.
Jakub Dobeš v přípravném utkání za Montreal Canadiens
Jakub Dobeš v přípravném utkání za Montreal Canadiens | Foto: Reuters

Už v 16 letech odešel do Severní Ameriky a nikdy nechytal na ostře sledovaném mládežnickém turnaji, jako je mistrovství světa dvacítek. Draftem NHL díky zájmu Montrealu prošel, ale až v pátém kole na celkovém 136. místě.

Proto Dobeš nikdy nevzbudil pozornost širší české veřejnosti.

Podával však zajímavé výkony. Na Ohijské státní univerzitě dokonce pronikl mezi jedenáctku kandidátů na prestižní Mike Richter Award pro nejlepšího brankáře NCAA.

Protože ho ale lákal profesionální hokej, univerzitní kariéru utnul jako mnozí jiní předčasně. Po dvou ročnících loni podepsal smlouvu s montrealskými Canadiens.

Začátky na farmě klubu v nedalekém Lavalu byly krušné.

Dobeš do stávající sezony, své nováčkovské, vstoupil nevýraznými výkony a o místo mezi tyčemi se dělil se zkušenějším Američanem Straussem Mannem.

Z nejisté pozice si však nic nedělal. "V každé fázi kariéry jsem nejdřív hrál druhé housle, než mi svěřili pozici jedničky," citoval českého dlouhána oficiální web NHL. "Není to pro mě nic nového, prošel jsem si tím už dvakrát (poprvé v americké juniorce USHL, podruhé v NCAA - pozn. red.). Tenhle souboj se mi vždycky povedlo vyhrát."

Tou dobou mohl na leckoho působit přehnaně sebevědomě, obzvlášť když v dalších týdnech stále držel mizernou úspěšnost zákroků kolem 85 procent.

Nakonec se ale - s přispěním trenéra brankářů Marca Marciana - rozchytal a stejně jako v minulosti si brankoviště přivlastnil.

"Hraje opravdu dobře," chválil před časem svého svěřence hlavní trenér Lavalu Jean-François Houle. "Nezačal podle svých představ, ale skvěle se rozkoukal. Vidíme, že je sebevědomý. Chce čelit střelám a mnohem víc kontroluje hru před bránou. Dělá pokroky a my doufáme, že v tom bude pokračovat."

Novináři, kteří hokejový Laval pravidelně sledují, tvrdí, že právě Dobeš drží poslední dobou šance klubu na play off.

Navzdory bídnému startu dokázal český gólman vytáhnout celkovou úspěšnost zákroků na 90,5 procenta a hlavně naskočil už do 46 zápasů, tudíž je spolu s Mattem Villaltou nejvytěžovanějším brankářem AHL.

K tomu, aby zdolal padesátku, mu stačí odchytat čtyři ze zbývajících šesti zápasů základní části.

Tuto sezonní metu pokořil z českých gólmanů jen Ondřej Pavelec, který před 16 lety dosáhl na farmě Atlanty jako nováček na 52 startů. K tomu už tehdy nakoukl do NHL.

Dobeš na pozvánku do hlavního týmu Montrealu čeká, ale je reálné, že dřív či později šanci dostane. Kanadský klub po ztrátě hvězdného Careyho Price, jemuž předčasně ukončilo kariéru zdevastované koleno, stále hledá neochvějnou jedničku.

Momentálně sází na dvojici Samuel Montembeault - Cayden Primeau, ale dveře jsou pootevřené.

Za největší brankářskou naději Canadiens se sice považuje 19letý Jacob Fowler, jenž momentálně září na univerzitě, ale i Dobeš působí perspektivně.

 

Právě se děje

Další zprávy