Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Hůlky... Popelky lyžařské výbavy

komerční článek
13. 1. 2017 14:23
Ze všech druhů lyžařského vybavení jsou hůlky tím nejčastěji podceňovaným. Mnoho lidí je považuje za zbytečný doplněk, který se používá pouze jako opora ve frontě na vlek. Jak je to ale ve skutečnosti? Jsou hůlky pro lyžování užitečné? A na co si dát pozor u holí pro děti?
Foto: Komerční sdělení

S příchodem velmi vykrojených carvingových lyží se změnil styl lyžování na krásně vyjeté řezané oblouky s plynulým přechodem mezi nimi. Lidé si oblíbili naklánění se do oblouků natolik, že vznikla disciplína s názvem body carving, tedy maximální náklon, během něhož se ruce a některé části těla dotýkají svahu, a tudíž jsou hůlky na obtíž. A objevila se otázka: “K čemu ty hůlky vlastně jsou?“

Proč používat hůlky?

Lyžařské hůlky mají několik nesporných výhod, které se projeví během celého lyžařského zážitku. Nejprve se o ně můžete opřít při obouvání lyží, a použít je k očištění přezkáčů od sněhu. Tato funkce se hodí, zejména pokud se snažíte obout lyži svému potomkovi, který na vás buď pravidelně padá, nebo se vám opírá o hlavu tak silně, že nic nevidíte. Po úspěšném obutí lyží se odpíchnete a dojedete až ke vleku. Nebo se budete odrážet jednou holí a na druhé povezete potomka, kterému by jinak cesta k lanovce trvala věčnost. Na uklouzaném sněhu ve frontě se můžete o hůlky opírat a odpočívat tak, to vám zároveň zabrání najet na lyže člověka stojícího před vámi.

Foto: Komerční sdělení

Nahoře se pomocí holí rozjedete nebo pomůžete ratolesti s rozjezdem. Tomu díky holím můžete zároveň pomoci i vstát v případě že po prvních několika metrech spadne. A když už nebude mít sílu pokračovat, vezmete ho mezi nohy, necháte držet se hůlek a jednoduše ho svezete až dolů. Když pojedete sami, poslouží vám píchání holí jako signál k zahájení dalšího oblouku, nebo k zafixování vrchní poloviny těla a tím pádem i k lepší stabilitě. Tu vám hole zajistí i v případě, že budete nuceni zastavit na velmi prudkém, ledovatém kopci. A nakonec, po příjezdu dolů hole použijete k rozepnutí bezpečnostního vázání. Pokud nevěříte, zkuste si někdy jen tak z legrace absolvovat celé kolečko bez holí, a uvidíte, jak to bude náročné.

Malé děti a lyžařské hole

Rodiče, kteří si uvědomují nesporné výhody hůlek, si často myslí, že svým dětem nejlépe prospějí, když jim hned od začátku dají hole k dispozici. Ale pozor! U dětí rozhodně neplatí, že čím dříve, tím lépe. Malí lyžaři mají často problém si hole nandat, což mnozí rodiče řeší koupí holí bez poutek, které se nacvakávají přímo na rukavice. Tato technologie však často zamrzá a i dospělý má pak problém dítěti holi sundat, aniž by mu musel svléknout rukavici. Dětem se hole často pletou mezi nohy, zakopávají o ně, šermují s nimi, padají jim z lanovky, nedokáží je udržet a ztrácí je, nebo je naopak drží tak křečovitě, že je bolí ručičky a mrznou prstíky. Nejzásadnější ovšem je, že jsou na ně hole často těžké a děti je při jízdě táhnou za sebou, tím pádem mají samy tendenci se zaklánět a jejich lyžařská technika je fuč.

Proto je dětem nedávejte dříve, než se naučí pohodlně sjet modrou sjezdovku. Vhodná doba pro nasazení hůlek bývá, když dítě začíná jezdit červenou sjezdovku a pomalu přesouvá lyže z pluhového do paralelního postavení. Přesný věk se nedá určit, ale lyžařští instruktoři nedoporučují dávat dětem hole před dosažením pátých narozenin.

Foto: Komerční sdělení

Rizika spojená s nesprávným použití holí

Nástrahy v používání holí však neohrožují pouze malé děti, ale často i dospělé. Proto byste se měli vyvarovat následujících situací. Při jízdě na vleku si dejte hůlky do jedné ruky, při jízdě na kotvě do té vnější. Pokud jedete na lanovce a potřebujete se vysmrkat, telefonovat, nebo si chcete dát něco na zub, nezapomeňte si hůlky pověsit za poutka na zápěstí, aby vám nespadly. Padající hůlky by mohly někoho zranit, nebo zapadnout do sněhu, a hrozí, že už je nenajdete. Projíždíte-li mezistanicí, nebo se blížíte k výstupu, nezapomeňte hůlky nadzvednout. Pakliže by se vám zadrhly o zem, hrozí jejich poškození a potenciálně i vaše zranění. Zranění vám hrozí i v případě, že si hůlku přišlápnete lyží, následně ztratíte rovnováhu a spadnete. Při přišlápnutí si navíc hůlku velmi pravděpodobně poškrábáte a poškodíte hranu lyže.

Pozor si dejte i na spadlé kroužky. Hole bez kroužků se totiž mohou nepozorovaně zaseknout hluboko ve sněhu, což vám znemožní pohyb a způsobí další nestabilitu. Největším nebezpečím nacvakávacích holí je pak, že mechanismus zamrzne a nevypne v případě pádu. V takové situaci by vás hůlka mohla i zranit. Ale abychom nebyli tak dramatičtí, nezapomeňte dbát na správnou délku holí, příliš krátké i příliš dlouhé kazí lyžařský postoj a můžou způsobit bolest zad.

Tipy a triky pro správné nastavení hůlek

Správnou velikost hole poznáte tak, když jí chytíte pod kroužkem a postavíte na držátko. Loket byste pak měli mít v pravém úhlu. V případě, že je hůl příliš dlouhá, zkrátíte ji jednoduše tak, že odstraníte držátko, hůl shora uříznete, a držátko nasadíte zpět. Když už jsme u toho nasazování. Víte, jak si vyměnit kroužek v případě, že Vám upadne, nebo se ulomí? Nejprve je důležité odstranit dosavadní zbytky kroužku tak, že konec hole ponoříte do vařící vody a až materiál povolí, tak plast sundáte a oškrábáte zbytky starého lepidla. Nový kroužek nasadíte tak, že hole nahřejete nad sporákem a následně kroužky nasadíte za pomoci tavného lepidla. Ale pokud si na takovou akci netroufáte, pak nezoufejte. V každém správném servisu Vám hůlky nastaví a opraví podle vašich představ.

A vy se pak můžete soustředit už jenom na správnou velikost poutka, které by nemělo škrtit ani padat ze zápěstí. Ideální velikost poznáte podle toho, že provlíknete ruku poutkem a chytíte držátko tak, abyste měli nepřekroucené poutko mezi dlaní a držátkem a to po celé délce držátka. Při takovém úchytu by vám poutko nemělo odstávat ani vás nikde škrtit.

 

Právě se děje

Další zprávy