Palát proti Torontu skóroval, Pastrňák se od Ovečkina neodpoutal

11. 3. 2020 7:02
Útočník Ondřej Palát vstřelil v NHL jediný gól Tampy Bay, která podlehla v Torontu 1:2. David Pastrňák a David Krejčí připravili rozdílovou trefu Bostonu u výhry 2:0 v Philadelphii.

Petr Mrázek nastoupil k prvnímu utkání po otřesu mozku a 23 zákroky dovedl Carolinu k vítěztví 5:2 na ledě Detroitu. Za poražené jednou asistoval Filip Hronek. Pavel Zacha přihrávkou neodvrátil prohru New Jersey 2:5 s Pittsburghem.

Toronto vedlo od 13. minuty trefou Williama Nylandera. Ještě v úvodní třetině trefil Palát tyč, ale ve 36. minutě přece jen vyrovnal po rychlém protiútoku z dorážky. Český útočník má na kontě 17 branek, pouze v sezoně 2013/14 jich dal více (23). Zápas rozhodl na začátku poslední části Auston Matthews a 47. gólem sezony se přiblížil v tabulce střelců NHL na rozdíl jedné branky vedoucí dvojici David Pastrňák, Alexandr Ovečkin.

V Philadelphii, která do utkání vstupovala se sérií devíti vítězství, se čekalo až do 39. minuty a padl po české akci. Krejčí poslal puk v přesilové hře křížným pasem doleva Pastrňákovi, který posunul kotouč na modrou čáru a Matt Grzelcyk střelou bez přípravy otevřel skóre. Patrice Bergeron přidal v 55. minutě druhý gól. Tuukka Rask v den svých 33. narozenin kryl 36 střel a připsal si padesátou nulu v NHL. Boston je prvním týmem v sezoně, který má už sto bodů.

Mrázek nehrál od 22. února, kdy odstoupil z utkání po kolizi s útočníkem Toronta Kylem Cliffordem. Český gólman pustil dva góly, kterými Detroit dvakrát vyrovnal skóre. V prvním případě i s přispěním Hronka. Závěrečná třetina ale vyzněla pro Carolinu, která i díky dvěma trefám Sebastiana Aha odskočila z 2:2 na konečných 5:2.

Po přihrávce Zachy vyrovnal v první třetině Nikita Gusev střelou z pravého kruhu na 1:1. V dalším průběhu utkání ale úřadoval Jevgenij Malkin, který nejdříve přihrál na druhý gól Pittsburghu a poté svými trefami zvyšoval ve třetí třetině na 3:1 a 4:2.

Výsledky NHL:

Toronto - Tampa Bay 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky: 13. W. Nylander, 44. Matthews - 36. Palát. Střely na branku: 36:33. Diváci: 19.124. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Andersen (oba Toronto), 3. Vasilevskij (Tampa Bay).

Montreal - Nashville 2:4 (0:0, 0:4, 2:0)

Branky: 43. Lehkonen, 49. Vejdemo - 29. a 36. F. Forsberg, 21. Johansen, 23. Järnkrok. Střely na branku: 34:36. Diváci: 21.021. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Josi (oba Nashville), 3. Vejdemo (Montreal).

New Jersey - Pittsburgh 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)

Branky: 13. N. Gusev (Zacha), 51. Wood - 48. a 54. Malkin, 9. Rodrigues, 25. J. Schultz, 59. Letang. Střely na branku: 22:33. Diváci: 13.473. Hvězdy zápasu: 1. Malkin (Pittsburgh), 2. N. Gusev (New Jersey), 3. J. Schultz (Pittsburgh).

Philadelphia - Boston 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky: 39. Grzelcyk (Pastrňák, Krejčí), 55. Bergeron. Střely na branku: 36:29. Diváci: 19.689. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Grzelcyk, 3. Bergeron (všichni Boston).

Detroit - Carolina 2:5 (1:1, 1:1, 0:3)

Branky: 14. Bertuzzi (Hronek), 36. Ehn - 45. a 58. Aho, 9. Geekie, 30. Niederreiter, 42. Williams. Střely na branku: 25:36. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procent. Diváci: 17.511. Hvězdy zápasu: 1. Aho, 2. Gardiner (oba Carolina), 3. Bertuzzi (Detroit).

Dallas - NY Rangers 2:4 (0:2, 0:2, 2:0)

Branky: 42. Hintz, 52. Cogliano - 28. a 38. Kakko, 1. Fox, 11. Zibanejad. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18.195. Hvězdy zápasu: 1. Kakko, 2. Fox, 3. Zibanejad (všichni NY Rangers).

Anaheim - Ottawa 5:2 (4:0, 1:1, 0:1)

Branky: 3., 12. a 12. Deslauriers, 3. Silfverberg, 30. Rakell - 27. B. Tkachuk, 54. White. Střely na branku: 15:42. Diváci: 15.044. Hvězdy zápasu: 1. Deslauriers, 2. R. Miller, 3. Rakell (všichni Anaheim).

Vancouver - NY Islanders 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 2:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 2. Gaudette, 3. Toffoli, 23. MacEwen, 38. Horvat, rozhodující sam. nájezd J.T. Miller - 37. a 45. B. Nelson, 2. Ladd, 20. Eberle. Střely na branku: 34:49. Diváci: 18.871. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli (Vancouver), 2. B. Nelson (NY Islanders), 3. Edler (Vancouver).

před 14 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.