Vsetín vyhrál na Slavii, ta je poslední

ČTK, SportPlus
24. 9. 2006 20:18
Praha - Hokejisté Vsetíně v 8. kole extraligy nečekaně zvítězili na ledě Slavie, která tak v tabulce klesla na poslední místo.

Slavia - Vsetín 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Úřadující vicemistr utrpěl už pátou porážku v šesti zápasech a před úterním reprízou finále uplynulého ročníku se Spartou pokračuje ve svém trápení. Valaši si díky obranné hře i premiérovému čistému kontu dvacetiletého brankáře Martina Štefla v extralize připsali první výhru venku v této sezoně.

Ještě na začátku se utkání vyvíjelo podle očekávaného scénáře. Slavia chtěla odčinit poslední neúspěchy, setřást ze sebe šok v podobě libereckého obratu v minulém kole a především si zvýšit sebevědomí před úterním pražským derby.

Na Šteflovu branku se sice v úvodu střílelo častěji, ale kromě šance Beránka a Hrušky, který minul puk před zcela prázdnou vsetínskou brankou, si domácí žádnou nebezpečnou šanci nevytvořili. Hosté tak postupně vyrovnávali hru. I proto skončila první třetina bez branek.

Do druhé části vstoupil lépe Vsetín, když Stantien z ostrého úhlu překonal Hronka. Stalo se tak krátce po návratu vyloučeného Kadlece z trestné lavice.

V polovině zápasu se Růžičkovu výběru naskytla jedinečná možnost ke srovnání skóre, ale během 88 vteřin trvající přesilovky pěti proti třem ohrozila Štefla jen rána Divíška, kterou hostující gólman s námahou vyrazil. Ve 37. minutě na druhé straně neudržel Hronek puk a nechybělo mnoho, aby hosté vedli o dvě branky.

Trenér Růžička míchal se sestavou, ale efekt se dostavil. Na události bohatá byla poslední minuta prostřední části hry. Nejprve střílel z prostoru mezi kruhy Hruška, ale proti Šteflovi neuspěl. Stejně dopadl se svým obávaným nápřahem Beránek z pozice levého křídla. Chvilku před sirénou byl ještě domácím spasitelem Hronek, jenž s klidem vyřešil nepřehlednou situaci před svou klecí.

Snaha domácích o zvrat dostala další trhlinu v 42. minutě, kdy zvýšil vedení Vsetína Škoda. Do konce utkání se sice Slavia snažila zkorigovat nepříznivý stav, ale její hře proti disciplinované obraně hostí chyběl moment překvapení. Hosté naopak mohli z brejků ještě zvýšit.

Branky a nahrávky: 23. Stantien (Kučný), 42. Škoda (Sabol). Rozhodčí: Šindler - Pešek, Šátava. Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 2034.
Slavia: Hronek - Kadlec, Špila, Graňák, Žižka, Vomela, Kolařík - D. Hruška, Beránek, Bednář - Vondrka, Vlasák, Sup - L. Havel, Divíšek,  Sobotka - Dlouhý, Červenka, Doležal. Trenéři: V. Růžička, Weissmann, Kalous.
Vsetín: Štefl - Galvinš, Horák, Bobček, Pelikovský, Ostrčil, Kučný, Hrabal - Grill, Stantien, Demel - Sabol, Duba, Škoda - Rob, Sakrajda, Dubec - od 21. navíc Kraus, Davídek. Trenéři: Vlach a Kopřiva.

Zlín - Sparta 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)

Zlín zaznamenal třetí prohru za sebou. V domácím prostředí to ale byla pro ně první ztráta v sezoně. Sparta naopak
zabrala po porážce 1:5 na ledě Vítkovic.

Do branky Pražanů se po nevydařeném utkání v Ostravě vrátila místo Přikryla jednička Salfický. Hosté navíc nastoupili s třemi pětkami a začali hodně aktivně.

Už v první minutě se potil zlínský gólman Murín, který musel zneškodnit nepříjemnou ránu Hlinky. Slovenského brankáře v dresu Hamé nepřekonal v první přesilovce ani Kratěna, jenž snadno obešel Marušáka, jenže na přesné zakončení mu už nezbyl čas.

Od poloviny šesté minuty měl Zlín ideální příležitost jít do vedení, když ve stejnou dobu putovali na trestnou lavici Tabaček s Langhammerem. Jenže svěřenci trenéra Bokroše naložili s dvojnásobnou početní výhodou mizerně a Salfický moc práce neměl, až ve vlastním oslabení ho prověřili Pšurný s Balánem.

Domácím se promarněná přesilovka vymstila, ve 14. minutě poslal Pražany do vedení osamocený Štrba, který překonal ležícího Murína. Za necelé dvě minuty zvýšil náskok Kratěna, jenž se dvě vteřiny po Rachůnkově návratu z trestné lavice přesně trefil přes bránícího Zubíčka.

Zlín se ve druhé třetině snažil korigovat nepříznivý stav a Salfický se musel ohánět. Čisté konto držel do 28. minuty, při trestu Dragouna ho zblízka překonal Melenovský. Vzápětí měl vyrovnání na hokejce Čech, jenže sám před Salfickým vysoko přestřelil.

Zlínskému týmu k úspěchu nepomohla ani druhá přesilovka pěti proti třem. Nejenže domácí neskórovali, ale po Marušákově hrubce na útočné modré čáře zvýšil náskok Sparty její kapitán Ptáček.

V závěrečném dějství se hosté soustředili na udržení náskoku, ale vzhledem k útočné snaze Zlína měli dostatek prostoru pro nebezpečné výpady. Murína počtvrté překonal po nahrávce Podlešáka Hlinka, který precizně zakončil své sólo a pojistil teprve třetí výhru mistrovské Sparty v sezoně.

Branky a nahrávky: 28. Melenovský (Galvas) - 14. Štrba (P. Ton), 16. Kratěna (Vykoukal), 39. Ptáček (J. Hlinka), 57. J. Hlinka (Podlešák). Rozhodčí: Polák - Čech, Chytil. Vyloučení: 8:11. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4924.
Zlín: Murín - Hamrlík, Galvas, Marušák, Sekeráš, Nosek, Zubíček, Horáček, Lučka - Melenovský, Leška, Záhorovský - Rachůnek, M. Čech, Tomík - Kovář, Kašpařík, Kristek - Kubiš, Balán, R. Pšurný. Trenéři Bokroš a Stuchlík.
Sparta: Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Tabaček - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, Kratěna - Netík, Langhammer, Hromas - od 21. navíc Dragoun, od 41. Podlešák. Trenéři Výborný a Jelínek.

Vítkovice - Liberec 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)

Vítkovičtí soupeře překonali dvěma slepenými góly ze závěru utkání a ze série tří zápasů na domácím ledě vytěžili plný bodový zisk. Padesát minut se čekalo na gól. Střeleckou mizérii ukončil liberecký Víšek, ale závěr byl triumfem vítkovické bojovnosti.

Výsledek přetočili během 38 sekund Kropáč s Irglem a Ostravané tak znovu opustili poslední místo.

V rozháraném začátku si problémy hosté, kterým chyběl zraněný brankář Hnilička, dělali hlavně sami. Dva kumulované přestupky je už ve čtvrté minutě poslaly na 108 sekund do tří, ovšem Vítkovice většinu akcí překombinovaly a jen Irgl vyprášil Šindelářův beton jedovatým projektilem z voleje.

Liberec trpěl na triviální chyby už při zakládání útoků za vlastní brankou. Byť domácí forčekink nebyl nijak zvlášť agresivní, Vítkovičtí třikrát obrali soupeřovy zadáky, ale Mikulík ani Šimíček školácké minely hostů nepotrestali.

Severočeši v první části nepředvedli kloudnou akci. Pinc zasahoval většinou proti nahazovaným pukům, pět přesilovek za sebou však dalo Bílým tygrům půdu pod nohama. Ani hra proti oslabenému soupeři ale nevedla k šancím, snad jenom Pletkova střela ze závěru první části vylekala ostravské publikum.

Úporný hokej s řadou nepřesností se proměnil v čekání na první gól. Blízko k němu byl v 39. minutě Hudec, který v přesilovce z otočky zazvonil na boční tyčku Šindelářovy branky.

Liberecké chvíle přišly v závěru. Vstříc rozhodujícímu gólu vyslal ztrátou puku na vlastní modré čáře vítkovický Procházka Podkonického, Pinc však lapačkou jeho bekhendovou kličku přečetl. Liberec skóroval až ve 50. minutě, když Víšek z voleje nasměroval do sítě Plodkovo vyhrané vhazování.

Holaňova družina přesto nešla do kolen. Víškův gól vyprovokoval Vítkovice k velkému tlaku, který rychlým vyrovnáním korunoval Kropáč. Branka platila přesto, že Liberec vehementně reklamoval předchozí hvizd rozhodčího a přerušení hry, jež Kropáčově dorážce předcházelo.

Nekoncentrovanost způsobila hostům újmu hned z další akce: Hubáček v přečíslení uvolnil Irgla, který si počkal na Šindelářův pohyb a po 37 sekundách švihem zamířil pod horní tyčku.

Liberec odvolal gólmana a ještě v poslední minutě nevídanou mlýnici ve vítkovickém brankoviště, ale Vaic ani Hlavačka masou těl kotouč nepropasírovali.

Branky a nahrávky: 54. Kropáč (Tomášek), 55. Irgl (Hubáček) - 50. Víšek (Plodek). Rozhodčí: Turčan - Dřínovský, Klein. Vyloučení: 8:8, navíc Podkonický (Liberec) 10 min. Bez využití. Diváci: 3957.
Vítkovice: Pinc - Jurečka, Gulaši, Jasečko, S. Hudec, Kuboš, Holík, od 35. navíc Dresler - Irgl, Burger, Hubáček - Mikulík, Šimíček, Krenželok - T. Káňa, R. Procházka, Köhler - Kropáč, Tomášek, Klimek - od 31. do 32. navíc F. Seman. Trenéři: Holaň a Trličík.
Liberec: Šindelář - Moravec, Jiruš, Žabka, Kočí, Holub, Zíb, Hlavačka, Krstev - Vaic, Podkonický, Šachl - Pletka, Pabiška, Tomajko - L. Čermák, Vampola, S. Procházka - Klimenta, Plodek, Víšek. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.

Pardubice - Karlovy Vary 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)

Pardubičtí ukončili sérii čtyř porážek a vyhoupli na třetí místo. Pro Západočechy to byl teprve druhý zápas sezony, v němž nedokázali bodovat.

Domácí začali velmi aktivně a již v 5. minutě Ondřej po teči Novotného střely potrestal vyloučení expardubického Dubna. O minutu později zmařil další šanci Pardubických brankář Mensator, na něhož nevyzrál Rolinek.

V 11. minutě se vyznamenal karlovarský gólman i proti Kolářovi, ale ve 13. minutě už nestačil na střelu Miroslava Hlinky. Přes nepříznivý stav se hosté snažili o aktivní hru a jejich vysunutá obrana dělala domácím dost potíží.

Ve druhé třetině úroveň hry poklesla. Hodně k tomu přispělo časté vylučování, které mělo vliv na plynulost hry. Ve 23. minutě se ledová plocha vylidnila a hrálo se dokonce tři na tři. Západočeši se dostali ke slovu na konci 24. minuty, kdy se před Lašákem se prosadil průbojný Dvořák.

Snížení znásobilo snahu hostujících hráčů o vyrovnání a na druhé straně dostal pardubické mužstvo do mírného útlumu. Výsledkem byla mnohem vyrovnanější hra než v první dvacetiminutovce. Při náporu Varů se několikrát vytáhl Lašák, plné ruce práce měl i jeho protějšek.

Na začátku závěrečné třetiny měli hosté téměř dvouminutovou výhodu dvou hráčů v poli, ale Pardubičtí se díky velké obětavosti ubránili. Namále ale měli ve 45. minutě, kdy v oslabení ujel Pech, a Novotný jej zastavil pouze za cenu faulu.

O pár vteřin později se na Lašáka řítil Ustrnul, Čáslava ho fauloval a sudí nařídil trestné střílení. Řezníčkův nájezd ale Lašák, který
byl krátce předtím v péči lékařů, zlikvidoval.

Hra v následujících chvílích nabrala na tempu. Karlovarský tým silovou a důraznou hrou brzdil snahu domácích o rychlou kombinaci, naopak se Západočeši pouštěli do nebezpečných protiútoků, a to i ve vlastním oslabení.

Šance na zvýšení hubeného náskoku se Východočechům naskytla v 53. minutě, když hráli minutu pět na tři. Už po šestnácti vteřinách toho využil domácí kanonýr Petr Sýkora. Soupeř se ale nevzdával a v 55. minutě se do zakončení dostal Kumstát, který jen těsně minul Lašákovu branku.

Vítězství domácích 4:1 pojistil svým prvním gólem v dresu Pardubic krátce před koncem Pojistku na vítězství domácích dal v 58. min. svým prvním gólem v pardubickém dresu Dušan Andrašovský.

Branky a nahrávky: 5. Ondřej (Novotný), 13. M. Hlinka (P. Sýkora), 55. P. Sýkora (Novotný), 58. Andrašovský (Čaloun) - 24. Dvořák (Němec). Rozhodčí: Smeták - Bláha, Pouzar. Vyloučení: 14:16. Využití: 2:1. Diváci: 8027.
Pardubice: Lašák - Linhart, Havíř, Novotný, Snopek, Koma, Čáslava, M. Šeda - P. Sýkora, M. Hlinka, Rolinek - Ondřej, Blažek, Andrašovský - Čaloun, Koukal, Kolář - Starý, Tvrdík. Trenéři: Říha a Rohlík.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Mudroch, Duben, Kloz, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Balázs - Dvořák, Kraft, Skladaný - Machulda, Milan Procházka, Košťál - Borovanský, Pech, Tvrdek. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Litvínov - Třinec 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)

Třinečtí otočili zápas v Litvínově mezi 52. a 56. minutou díky trefám Romana Tomase a Lubomíra Korhoně. Oceláři, kteří nastoupili bez brankáře Radovana Biegla, tak navázali na sobotní domácí výhru nad Pardubicemi 7:5.

Začátek měl Litvínov výborný a už po necelé minutě se trefil Benda, ovšem gól rozhodčí neuznal pro ofsajd. Domácí si vše vynahradili na začátku 9. minuty, kdy střílel do odkryté branky Branda po Trávníčkově akci a Bendově dorážce. Když ve 13. minutě využil přesilovku Jenáček, vypadalo to pro Chemopetrol velice slibně.

Jenže na začátku druhé části zaskočila domácí branka Zálešáka, který se ocitl sám před Hüblem a pohodlně zavěsil. Srovnat skóre dokázal Třinec v 34. minutě, kdy litvínovští obránci při oslabení zapomněli na Peterka a ten nedal domácímu gólmanovi šanci.

V samotném závěru druhé třetiny využil dvojnásobného oslabení soupeře Benda, který znovu poslal Litvínov do vedení.

V závěrečném dějství však domácí totálně zklamali. Nejdříve celkem třikrát odolali dvojnásobné početní převaze, ale pak inkasovali po samostatném nájezdu Tomase. Rozhodující okamžik utkání přišel čtyři minuty před koncem.

Těsně po skončení Kubinčákova trestu vystřelil do modré čáry Frolo, Hüblovi vypadl kotouč a Korhoň ho dorazil do prázdné branky. Litvínov se snažil v závěru srovnat při hře bez brankáře, ale na výsledku se už nic nezměnilo.

Branky a nahrávky: 9. Branda (Benda), 13. Jenáček (Kopecký), 40. Benda (Branda) - 22. Zálešák (Skořepa), 34. Peterek (Tesařík), 52. Tomas (D. Seman), 56. Korhoň (Frolo). Rozhodčí: Rejthar - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:12, navíc Tomas (Třinec) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 4105.
Litvínov: J. Hübl - Hranáč, Skuhrovec, L. Poživil, Nikolov, Gýna, Bombic - Prorok, Reichel, Kubinčák - Benda, Branda, Trávníček - Jenáček, Kopecký, Bednařík - Jánský, Černý, Sklenička - Lukeš. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.
Třinec: L. Daneček - Tesařík, Výtisk, D. Seman, Pácal, Kroupa, Frolo -Tomas, Polanský, Korhoň - Razingar, Skořepa, Zálešák - Kudrna, Peterek, Martynek - J. Daneček ml., Kolusz. Trenéři: Juřík, J. Daneček st. a Mach.

Kladno - Plzeň 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Plzně dokázala poprvé v letošním bodovat venku. Velkou měrou se o výhru zasloužil reprezentační brankář Roman Málek, jenž inkasoval jediný gól z hole Radka Gardoně. Přitom Kladno v předešlých čtyřech zápasech nastřílelo 20 branek.

Kladno nastoupilo bez útočníka Horny, který je po operaci čelisti, a mělo v úvodu převahu. Hosté byli totiž často vylučováni a řadu šancí Rabatu zlikvidoval Málek. Na druhé straně stačila nenápadná akce Západočechů a obránce Cartelli v 17. minutě zužitkoval pěknou přihrávku Matějovského.

I v druhém dějství se domácím nabízely šance na vyrovnání při přesilových hrách, ale Plzeň měla i štěstí. Tyč totiž zastavila pokusy Martina Procházky a Bílka. Hosté naopak byli produktivní a 26 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení zvýšil jejich náskok dorážkou Šindel.

V závěrečné části se dlouho obě mužstva těžko prosazovala přes střední pásmo. V 52. minutě ale domácí vykřesali naději na obrat, když po chybě hostů v útočném pásmu ujel v oslabení Gardoň a střelou pod horní tyč překonal Málka. Plzeňští ale rychle odpověděli a za 63 sekund při dalším signalizovaném vyloučení skóroval obránce Trnka.

Nelíbilo se to kladenskému brankáři Orctovi, který dostal desetiminutový trest, ani divákům. Jeden z nich trefil lahví do zátylku hlavního rozhodčího Husičku, který však utkání nepřerušil a nechal pokračovat ve hře. Závěrečný tlak domácích už změnu skóre nepřinesl.

Branky a nahrávky: 52. Gardoň (Bílek) - 17. Cartelli (Matějovský), 40. Šindel (Král), 53. Trnka (Král). Rozhodčí: Husička - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 6:11, navíc Orct - Šaffer oba 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 3163.
Kladno: Orct - Ševc, Zeman, Pavlas, M. Štěpánek, L. Procházka, Hájek - Frolík, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Hluchý - M. Havel, Kalla, Kuchler - Čurilla, Jaroš, Diviš. Trenéři: Müller a Kasík.
Plzeň: Málek - Benák, Trnka, Cartelli, Malinský, Derner, Mazanec - A. Padělek, Král, Adamský - Zelenka, Rataj, Matějovský - J. Heřman, Šindel, Šaffer - Důras, Kepl, Ludvík. Trenéři: M. Sýkora a Kampf.

Znojmo - Č. Budějovice 4:3 v prodl. (1:3, 1:0, 1:0 - 1:0)

Znojmo udrželo domácí neporazitelnost, i když hosté v průběhu zápasu vedli o dva góly.

České Budějovice zahájily jako lídr tabulky zápas zostra a hned ve 2. minutě útočník Vak najížděl sám na znojemskou branku, na Trvaje ale nevyzrál. O chvíli později hosté promarnili 96 vteřin dlouhou přesilovku pět na tři, ale v 9. minutě už udeřili, když Šimánek střelou z dálky zaskočil Trvaje.

Inkasovaný gól domácí nakopl a Orli zatlačili Budějovice do defenzivy. Střely Erata i Berouna však ztroskotaly na brankáři Turkovi a Růžička mířil těsně vedle.

Znojmo se přece jenom prosadilo při přesilovce v 17. minutě, kdy od modré čáry napřáhl obránce Bičánek a jeho střela propadla Turkovi mezi betony. Domácí radost ale netrvala dlouho. O necelou minutu později na druhé straně znovu z dálky přesně zamířil Veselý.

Za 21 sekund už bylo vedení hostů dokonce dvougólové, když Brabencovo nahození od mantinelu před Trvajem šikovně tečoval Nedorost. Znojemský brankář pak zamířil na střídačku, vzápětí si však svůj odchod rozmyslel.

Ve druhé třetině se domácí Orli snažili o snížení, přes pevnou budějovickou obranu se ale dostávali jen výjimečně. Když to ve 25. minutě dokázal Dopita, netrefil z dobré pozice branku. Nebezpečnější tak znovu byli hosté, jejichž výpady vedl výborně hrající obránce Vydarený.

Po jeho střele ve 27. minutě dokonce musel videorozhodčí určovat, zda puk přešel přes brankovou čáru. Záznam však prokázal, že znojemští obránci za překonaným Trvajem zasáhli včas.

Ve druhé půlce prostředního dějství začali znovu přebírat iniciativu Znojemští, kteří postupně sevřeli soupeře silným tlakem. Turek dokázal zasáhnout proti pokusům Vaškoviče a Růžičky, pouhou sekundu před sirénou ale nedosáhl na dělovku Bičánka od modré čáry.

Znojemský obránce tak svým druhým zásahem bleskově potrestal faul Brabence a vrátil svůj tým do hry.

Nápor nažhaveného domácího týmu pokračoval i po přestávce a po necelých dvou minutách jej navíc ještě zvýraznila dvojnásobná přesilovka. V té Orli rozpoutali před budějovickou brankou kolotoč, který přesně po třiceti vteřinách ukončil přesnou střelou zblízka Svoboda a vyrovnal na 3:3.

Třetí využitá přesilovka posadila domácí tým na koně. Blízko k vedoucímu gólu měl útočník Erat, dorážkou ale trefil jen ležícího Turka.

Budějovice se mohly nadechnout díky dvěma přesilovkám, ale hned po nich znovu hrozilo Znojmo. V 54. minutě pálil od modré čáry obránce Jareš a za překonaného Turka zasáhla tyč. Závěr normální hrací doby pak nabídl strhující podívanou, v níž ale rozhodující gól nepadl.

V prodloužení měli šance oba soupeři, nakonec se ujala až domácí akce 33 vteřin před koncem. Erat z pravého křídla servíroval puk před branku, kde jej Dopita nadvakrát prostrčil do sítě.

Branky a nahrávky: 17. Bičánek (Pucher), 40. Bičánek (M. Růžička), 43. Svoboda (Pucher), 65. Dopita (Erat) - 9. Šimánek (Vak), 18. Veselý (Vydarený), 18. V. Nedorost (Brabenec). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 7:7, navíc Sailer 10 minut. Využití: 3:0. Diváci: 3050.
Znojmo: Trvaj - Němeček, Bičánek, Čakajík, Jareš, Kotaška, Mojžíš, Šmach - Svoboda, Pucher, M. Růžička - Erat, Dopita, Selingr - Beroun, Haman, Plášek - Harand, Kucharczyk, Vaškovič. Trenéři: Hořava a Votruba.
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Mucha, Kutlák, Vágner, Vydarený - M. Hudec, V. Nedorost, Brabenec - Kotrla, V. Hübl, Sailer - Šimánek, Vak, Veselý - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.

1. Mountfield Č. Budějovice 8 4 2 1 1 23:14 17
2. Hamé Zlín 8 4 1 0 3 22:23 14
3. Moeller Pardubice 8 4 0 1 3 25:19 13
4. Znojemští Orli 8 3 2 0 3 20:16 13
5. Energie Karlovy Vary 8 2 3 1 2 18:16 13
6. Chemopetrol Litvínov 8 3 1 1 3 23:22 12