Vítkovice v prvním semifinále hokejové Ligy mistrů podlehly Skelleftee

9. 1. 2024 20:28
Hokejisté Vítkovic prohráli v úvodním utkání semifinále Ligy mistrů na domácím ledě se švédským celkem Skelleftea AIK 2:4. Ostravanům se v první třetině povedlo otočit skóre góly Dominika Lakatoše a Rastislava Deje z 0:1 na 2:1, ale pak třikrát skóroval pátý tým švédské ligy a před zápasem na vlastním kluzišti má dvougólový náskok. Odveta se bude hrát v úterý 16. ledna.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Dalibor Sosna

Oba soupeři se do sebe pustili bez přehnaného taktizování. Domácí už opět s koučem Pavlem Trnkou, který se po šampionátu dvacítek vrátil na střídačku, v šesté minutě nabrali ztrátu. Lindströmovi přistál přímo na čepeli puk vyražený brankářem Klimešem a Švéd lehce doklepl.

Vítkovice ale rychle kontrovaly, v osmé minutě Lakatoš v přesilovce příklepem z kruhu překonal Söderströma. Domácí hráči pokračovali v aktivitě a 132 sekund po vyrovnání se jim podařilo otočit skóre, když po kiksu hostujícího obránce a jeho přihrávce naslepo před vlastní bránu nadvakrát protlačil kotouč za čáru Dej.

Vítkovice byly nahoře, ale v další početní výhodě se nechaly zaskočit a po zaváhání ve vlastním pásmu Dzierkals v oslabení ve 12. minutě srovnal. Druhou část opět odstartovala lépe Skelleftea. Klimeš zabránil ve velké šanci Huggovi, ale v 26. minutě narýsoval Sikura křížnou přihrávku na hůl Lindholmovi a ten z první opět obrátil skóre ve prospěch Seveřanů.

Ještě lepší pozici před odvetou Švédům vytvořil v 46. minutě Sikura. Vítkovice znovu pykaly za chybu v obranném pásmu: domácí přišli o puk na vlastní modré, Nilsson kotouč rychle poslal do strany Sikurovi a Kanaďan bez přípravy zavěsil.

Ostravané bojovali o co nejlepší výsledek, ale soupeř jim toho moc nedovolil. Söderströmovi sice připravil dvě krušné chvilky Barinka, ale gólová radost pro domácí z toho nebyla. Ve Švédsku musejí Vítkovice za týden vyhrát minimálně o dva góly v normálním čase, aby si vynutily alespoň prodloužení.

Úvodní zápas semifinále play off hokejové Ligy mistrů:

HC Vítkovice Ridera - Skelleftea AIK 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. Lakatoš (Roberts Bukarts, M. Kalus), 10. Dej - 6. Lindström (Granberg, M. Lindholm), 12. Dzierkals, 26. P. Lindholm (Sikura, Hugg), 45. Sikura (O. Nilsson, A. Johnson). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Schrader (Něm.) - J. Svoboda, Hynek (oba ČR). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5455.

Vítkovice: Klimeš - Percy, Raskob, Mikuš, Grman, Auvitu, L. Kovář, Prčík, R. Jeřábek - M. Kalus, Chlán, Lakatoš - Dej, Krieger, Vondráček - Roberts Bukarts, M. Barinka, Fridrich - R. Půček, Claireaux, Peterek. Trenér: Trnka.

Skelleftea: Söderström - M. Forsfjäll, Pudas, O. Nilsson, Haara, Olsson, Granberg - Lindström, Sandberg, M. Lindholm - Hugg, Lindberg, Heikkinen - A. Johnson, P. Lindholm, Sikura - J. Johnson, Dzierkals, Z. Forsfjäll - Stenman, Robertsson. Trenér: Ohlsson.