Sparta otočila zápas, vyhrála na nájezdy

SportPlus
9. 4. 2006 20:11
Praha - Hokejisté Sparty dokázali zcela otočit vývoj prvního finále extraligy. Na ledě Slavie prohrávali pár minut před koncem třetího dějství už 1:3, ale dokázali srovnat a nakonec vyhrát 4:3 po samostaných nájezdech. Vítězný gól dal v posledním nájezdu Ondřej Kratěna.

První finále nabídlo strhující souboj, v němž nebyla nouze o dramatické okamžiky na obou stranách. Sparta se musela obejít bez kapitána Chabady, který je po operaci slepého střeva. Místo něj převzal "céčko" Kratěna a stejně jako spoluhráči v úvodu utkání spíše vyčkával. Slavia měla navrch, v šesté minutě nebezpečně pálili Prorok a Vlasák.

Okamžitá odpověď Sparty

Na druhé straně prověřili Fraňka Hlinka se Strakou. Skóre ale neotevřeli, to se přece jen podařilo slávistům. V desáté minutě překvapil Břízu střelou z otočky nad lapačku Hruška. Jenže, radost domácím dlouho nevydržela. Už za 66 vteřin ji zchladil Langhammer tečí Vykoukalovy rány od modré.

Slavii vyrovnávací trefa nesrazila, i nadále měla navrch. Jenže Bříza čaroval. Až do 34. minuty, kdy už nestačil zasáhnout proti mladíčkovi Sobotkovi. Pak musel hasit řadu zmatků v obraně svého týmu a měl plné ruce práce. Především jeho zásluhou byla Sparta stále ve hře o první vítězství v sérii. Ztroskotali na něm Bednář, Prorok, Novák i Sobotka.

Spartě se tak skvěle vydařil víkend plný derby, svého odvěkého rivala zdolala jak na fotbalovém trávníku, tak i v prvním mači hokejového finále. Další utkání se hraje znovu v Sazka Areně zítra od 17 hodin.

Bleskové srovnání

Do třetího dějství vstoupila Sparta jako pokropena živou vodou a také Franěk musel dokazovat, že patří k české brankářské elitě. Hosté pálili téměř z každé pozice, hladově se hnali za vyrovnávací trefou, ale nebylo jim přáno. Blízko byl Špaňhel, jenže zblízka nedokázal Fraňka prostřelit.

V 56. minutě pokořil Břízu Vlasák a zdálo se, že je rozhodnuto. Pak ale přišly parádní chvíle Sparty, která během několika vteřin zmrazila domácí publikum v Sazka Areně. Po patnácti vteřinách snížil Netík a vzápětí potrestal Graňákovu hrubku vyrovnávací brankou Ton. Sparta se bleskově vrátila do hry a vynutila si prodloužení.

Odčarovaný Vlasák

To se hrálo po zmatcích rozhodčích, kteří se nemohli shodnout na jeho délce, nakonec deset minut ve čtyřech na obou stranách. Dramatická desetiminutovka byla nabita šancemi, ale brankáři kralovali. Bříza si poradil i s přečíslením dvou na jednoho, Franěk pak zkazil radost Kašpaříkovi a po něm i Kratěnovi.

Žádný ze střelců ale ve hře neuspěl, přišly proto samostatné nájezdy. Slavia si na ně věřila, v letošním play-off v této disciplíně ještě nebyla poražena. Až dnes. Pro Spartu začaly nájezdy skvěle, když Bříza zrušil kouzlo penaltového mága Vlasáka, nestačil jen na Sobotku. Jeho protějšek Franěk byl úspěšný jen třikrát, na pokusy Tona a Kratěny nedosáhl.

Hlas vítězů - František Výborný (Sparta Praha): "Přestože to bylo první finále, mělo výbornou úroveň a gradaci. Slavia se nás v úvodu snažila zatlačit do naší třetiny a v první části se jí to i dařilo. Pak se nám ale podařilo hru vyrovnat a v některých momentech jsme byli i lepší. Za stavu 3:1 to s námi nevypadalo dobře, ale hráči se zvedli a vyrovnali, za což zasluhují pochvalu. Dobré příležitosti jsme měli i v prodloužení. Penalty už jsou o brankařích."

Hlas poražených - Ondřej Weissmann (Slavia Praha): "Bylo to hodně vyrovnané utkání, ve kterém jsme ale měli v některých úsecích navrch. Lehkomyslně jsme ale ztratili vedení v průběhu jedné minuty. Penalty už jsou o brankářích a štěstí, které jsme dnes neměli."

Slavia - Sparta 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 10. D. Hruška (Sobotka, Prorok), 34. Sobotka (Prorok, D. Hruška), 56. Vlasák (Bednář, Žižka) - 11. Langhammer (Vykoukal), 56. Netík (Černošek), 57. Ton, rozhodující nájezd O. Kratěna. Samotnané nájezdy proměnili: Sobotka - Ton, O. Kratěna. Neproměnili: Vlasák, Bednář, Prorok, Hruška - Straka, Marek, Hlinka. Rozhodčí: Minář, Smeták - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:5, navíc Beránek (Slavia) 10 min. Bez využití. Diváci: 13.844. Stav série: 0:1.

Slavia: Franěk - Kadlec, Kolařík, J. Novák, Žižka, Žabka, Graňák - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Sobotka, Prorok - Vondrka, Divíšek, Dlouhý - Kopecký. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.

Sparta: Bříza - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Sivek - Ton, Marek, Kašpařík - Netík, J. Straka, Špaňhel - Dragoun, Langhammer, M. Růžička. Trenéři: Výborný a Jelínek.