Sizov, jediný přeživší z letadla s hokejisty, se skrývá

Jiří Just Jiří Just
7. 9. 2012 0:00
Další osud leteckého mechanika Alexandra Sizova zůstává proto tak trochu opředen tajemstvím.
VIDEO Animace pádu letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl | Video:

Jaroslavl, Moskva - Před rokem jako jediný přežil pád letadla s hokejisty Jaroslavli. Od chvíle, kdy se dostal z nejhoršího, se ale před světem skrývá. Další osud leteckého mechanika Alexandra Sizova zůstává proto tak trochu opředen tajemstvím.

„Když jsme narazili do země, začalo všechno v letadle lítat. Něco mě silně udeřilo, pravou stranu mám celou zlámanou. Ve vodě jsem už, popravdě řečeno, nic neviděl, nic jsem okolo sebe prakticky nevnímal. Ani požár, ani letadlo. Nic,“ popisoval jediný muž z paluby Jaku-42, který byl schopen výpovědi.

To bylo několik týdnů po 7. září 2011, tedy po dni, který mnozí považují za nejčernější v dějinách světového hokeje. Také v Česku, protože v troskách zemřeli tři mistři světa Josef Vašíček, Karel Rachůnek a Jan Marek.

Nebyl připoután. To ho zachránilo

Dnes třiapadesátiletý Alexandr Sizov měl v minutách katastrofy neuvěřitelné štěstí. Neseděl v pilotní kabině, ale společně s cestujícími. Nehledě na předpisy však nebyl připoután a to mu zřejmě zachránilo život.

Z trosek hokejového speciálu, ve kterým našli smrt jeho kolegové a kompletní hokejový tým Lokomotivu Jaroslav, se dostal sám, bez cizí pomoci. Podle policistů, kteří jako první přijeli na místo havárie, se Sizov s těžkými zlomeninami a s popáleninami na 15 procentech těla snažil vytáhnout z ohně tělo pilota.

První dny visel Sizovův život doslova na vlásku. Z jaroslavské nemocnice byl převezen na jednotku intenzivní péče moskevské Sklifosovské kliniky, kde lékaři bezmála měsíc bojovali o jeho život. Propuštěn do domácí péče byl až koncem října loňského roku. Ještě předtím prodělal několik plastických operací.

Jedinou náplastí na přežitou katastrofu mu bylo 500 tisíc rublů bolestného, které dostal od Moskevské oblasti.

Poslední informace o odškodném

Informace o penězích jsou také poslední zmínkou o Alexandru Sizovovi v médiích. Není ani jisté, jestli se zúčastní pátečních vzpomínkových akcí, které jsou na první výročí tragické nehody v Jaroslavli naplánovány.

„Sizov mi říkal, že se cítí normálně. Ale s novináři odmítá mluvit,“ prozradila reportérovi Insideru ruská novinářka Anastasija Gnědinskaja z deníku Moskevskij komsomolec. Jedna z mála, které se s ním podařilo zkontaktovat.

S leteckým mechanikem hovořila před několika dny jenom po telefonu. Sizov ji prý sdělil, že o publicitu nestojí, neboť se během jeho léčení k němu a jeho rodině média chovala dost nevybíravě.

„Novináři se k nim špatně chovali. Na jeho manželku a syna vyčkávali před nemocnicí. Proto se s nikým nechce bavit,“ krčí rameny Gnědinskaja.

Profesi měnit nechtěl

Není tak ani jasné, jestli se Alexandr Sizov vrátil ke své práci, kterou měl tak rád.

„Profesi měnit nebudu, protože jsem ji mnohé věnoval. Možná jen nebudu létat,“ tvrdil v rozhovoru pro První kanál v minulém roce.

Ruská federální agentura civilního letectví Rosaviacija však firmě Jak-Servis, u které byl Sizov zaměstnán a jíž patřil havarovaný Jak-42, mezitím sebrala licenci. Udělala to přesto, že vyšetřovací komise uzavřela své pátrání konstatováním, že letoun byl v pořádku. Chybu udělala posádka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Omezení vstupu do parku České Švýcarsko se v případě nutnosti může prodloužit

Ministerstvo životního prostředí je v případě nutnosti připraveno prodloužit omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko, kde požár zasáhl 1060 hektarů, řekla ve čtvrtek novinářům ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Opatření jsou platná zatím do 31. srpna. Drony v parku každý den nacházejí možná rizika vzniku ohnisek požáru, na místě jsou stále desítky hasičů.

S monitorováním území pomáhá armáda. Jen za středu podle Hubáčkové drony signalizovaly 33 míst, u nichž je možné, že se rozhoří, a je nutné je sledovat. Místa, která jsou ohrožena požárem, jsou většinou ve špatně přístupných oblastech.

Odborníci mapují, co je možné zpřístupnit. Kontrolují cesty, někde se odstraňují ohořelé stromy. "Nicméně jsou lokality, kam ještě nebylo možné pracovníky, kteří mapují škody, pustit," uvedla ministryně. Geologové zároveň kontrolují skalní masivy.

Vedle vybraných území a lesů je zakázaný v noci od 21:00 do 6:00 i vstup na otevřené turistické trasy. Opatření je preventivní a vzhledem k přetrvávajícímu suchu má omezit riziko vzniku dalšího požáru v lesích. Zákaz vstupu se nevztahuje například na zaměstnance správy parku, záchranáře nebo lidi, kteří se přes území dostávají ke svým nebo pronajatým nemovitostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy