Další osud leteckého mechanika Alexandra Sizova zůstává proto tak trochu opředen tajemstvím.

Jaroslavl, Moskva - Před rokem jako jediný přežil pád letadla s hokejisty Jaroslavli. Od chvíle, kdy se dostal z nejhoršího, se ale před světem skrývá. Další osud leteckého mechanika Alexandra Sizova zůstává proto tak trochu opředen tajemstvím.

„Když jsme narazili do země, začalo všechno v letadle lítat. Něco mě silně udeřilo, pravou stranu mám celou zlámanou. Ve vodě jsem už, popravdě řečeno, nic neviděl, nic jsem okolo sebe prakticky nevnímal. Ani požár, ani letadlo. Nic,“ popisoval jediný muž z paluby Jaku-42, který byl schopen výpovědi.

To bylo několik týdnů po 7. září 2011, tedy po dni, který mnozí považují za nejčernější v dějinách světového hokeje. Také v Česku, protože v troskách zemřeli tři mistři světa Josef Vašíček, Karel Rachůnek a Jan Marek.

Nebyl připoután. To ho zachránilo

Dnes třiapadesátiletý Alexandr Sizov měl v minutách katastrofy neuvěřitelné štěstí. Neseděl v pilotní kabině, ale společně s cestujícími. Nehledě na předpisy však nebyl připoután a to mu zřejmě zachránilo život.

Z trosek hokejového speciálu, ve kterým našli smrt jeho kolegové a kompletní hokejový tým Lokomotivu Jaroslav, se dostal sám, bez cizí pomoci. Podle policistů, kteří jako první přijeli na místo havárie, se Sizov s těžkými zlomeninami a s popáleninami na 15 procentech těla snažil vytáhnout z ohně tělo pilota.

První dny visel Sizovův život doslova na vlásku. Z jaroslavské nemocnice byl převezen na jednotku intenzivní péče moskevské Sklifosovské kliniky, kde lékaři bezmála měsíc bojovali o jeho život. Propuštěn do domácí péče byl až koncem října loňského roku. Ještě předtím prodělal několik plastických operací.

Jedinou náplastí na přežitou katastrofu mu bylo 500 tisíc rublů bolestného, které dostal od Moskevské oblasti.

Poslední informace o odškodném

Informace o penězích jsou také poslední zmínkou o Alexandru Sizovovi v médiích. Není ani jisté, jestli se zúčastní pátečních vzpomínkových akcí, které jsou na první výročí tragické nehody v Jaroslavli naplánovány.

„Sizov mi říkal, že se cítí normálně. Ale s novináři odmítá mluvit,“ prozradila reportérovi Insideru ruská novinářka Anastasija Gnědinskaja z deníku Moskevskij komsomolec. Jedna z mála, které se s ním podařilo zkontaktovat.

S leteckým mechanikem hovořila před několika dny jenom po telefonu. Sizov ji prý sdělil, že o publicitu nestojí, neboť se během jeho léčení k němu a jeho rodině média chovala dost nevybíravě.

„Novináři se k nim špatně chovali. Na jeho manželku a syna vyčkávali před nemocnicí. Proto se s nikým nechce bavit,“ krčí rameny Gnědinskaja.

Profesi měnit nechtěl

Není tak ani jasné, jestli se Alexandr Sizov vrátil ke své práci, kterou měl tak rád.

„Profesi měnit nebudu, protože jsem ji mnohé věnoval. Možná jen nebudu létat,“ tvrdil v rozhovoru pro První kanál v minulém roce.

Ruská federální agentura civilního letectví Rosaviacija však firmě Jak-Servis, u které byl Sizov zaměstnán a jíž patřil havarovaný Jak-42, mezitím sebrala licenci. Udělala to přesto, že vyšetřovací komise uzavřela své pátrání konstatováním, že letoun byl v pořádku. Chybu udělala posádka.

Volejbalistky Liberce podlehly v Lize mistrů jasně italské Novaře

Volejbalistky Dukly Liberec prohrály v Lize mistryň ve skupině C podruhé bez zisku setu. Favorizované italské Novaře podlehly při své domácí premiéře v elitní soutěži jasně po setech 11:25, 16:25 a 19:25.

Italky zápasu od úvodní výměny dominovaly. A to ani nehrály v nejsilnějším složení, jen na střídačce zůstala hvězdná turecká univerzálka Ebrar Karakurtová. Přesto hráčky Dukly v prvním i druhém setu rychle ztrácely a přesné a tvrdé útočné hře italského celku nedokázaly čelit.

"Největší rozdíl je v útoku. Hrajou nadmíru agresivně, jsou dobře naskočený a máme problém s obranou. Ale rozdíl je ve všem," řekla libero Veronika Dostálová v České televizi.

Až ve třetí sadě se v úvodu hrálo vyrovnaně. Hráčky z pod Ještědu ožily a poprvé v utkání vedly, a to dokonce o dva body (6:4). O náskok brzy přišly a zápas ztratily za hodinu a dvě minuty. "Škoda, že jsme to ve třetím setu nedotáhly na dvacítku," uvedla Dostálová.

I po jasné prohře obecenstvo odměnilo výkon domácího týmu potleskem a hráčky si s diváky plácaly. "Máme radost i pro prohraném utkání, protože je pro nás něco neskutečnýho porovnávat se s ruskou a italskou ligou a sáhnout si na ně. Hrát s nimi je za odměnu," řekla Dostálová.

V prvním utkání prohrály úřadující české šampionky v Moskvě s Dynamem 0:3. První polovinu skupiny zakončí Liberec před vánočními svátky v Istanbulu, kde nastoupí 21. prosince.

Pardubice otočily duel s Plzní a vyhrály 4:3 po nájezdech

Hokejisté Pardubic získali v předehrávce 31. kola extraligy dva body, když v nájezdech zdolali Plzeň 4:3. Už v jedenáctém vzájemném duelu za sebou tak vyhrál domácí tým, přestože Západočeši vedli 2:0 a potom ještě 3:2. Dynamo bodový zisk zachránilo v poslední minutě třetí třetiny, kdy vyrovnal Jakub Nakládal.

Předehrávka 31. kola hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Škoda Plzeň 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Poulíček (Blümel), 53. Camara (A. Musil), 60. Nakládal (Blümel, Paulovič), rozhodující sam. nájezd Poulíček - 20. Schleiss (Bulíř, Čerešňák), 32. Bulíř (Schleiss, Budík), 55. L. Kaňák (J. Dufek). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek - Gerát, Axman. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 1000 (omezený počet).

Basketbalisté Nymburka prohráli s Igokeou 69:76 a postup v LM se jim vzdálil

Basketbalisté Nymburka prohráli utkání 5. kola Ligy mistrů na hřišti Igokey Aleksandrovac 69:76 a výrazně si zkomplikovali boj o postup ze skupiny E. Českým šampionům nepomohlo v Bosně a Hercegovině ani 25 bodů nejlepšího střelce Jarricka Hardinga, za domácí dosáhlo hned pět hráčů dvojciferného počtu bodů. Nejproduktivnější byl Marco Jošilo se 14 body.

Svěřenci trenéra Aleksandera Sekuliče ztratili zápas především ve třetí čtvrtině, kterou prohráli 8:23, a připsali si třetí porážku. Kvůli prohře o sedm bodů mají navíc oproti Igokee v tabulce horší vzájemné skóre. První duel vyhráli doma 86:82. Pro udržení naděje na postup Nymburk musí v posledním kole porazit doma Galatasaray Istanbul, jinak skončí.

Nymburk měl povedený začátek a v úvodu jej táhl především oslavenec Demetre Rivers, který v den 26. narozenin nastřílel za necelých šest minut 11 bodů. Díky němu český mistr brzy vedl 18:9. Domácí trenér Dragan Bajič reagoval oddechovým časem a po něm se Igokea vrátila smrští devíti bodů za necelé dvě minuty do hry. Úvodní čtvrtina tak skončila těsným vedením domácích 26:25.

Bosenský celek si ve druhé části vybojoval sedmibodový náskok, ale Nymburk dobře eliminoval jeho sílu na doskocích a brzy se mu podařilo skóre otočit. Vedle Riverse táhl českého mistra hlavně americký rozehrávač Harding, který se v posledních čtyřech minutách druhé části postaral o všech 13 bodů. Díky jeho sérii zvrátil Nymburk stav 31:36 na 44:39. Dvojice Rivers - Harding zaznamenala v půli dohromady 36 bodů.

Ve druhé části se však hlavním hostujícím střelcům přestalo dařit a domácí díky Starksovi a Radanovovi duel otočili. Vedle 12 bodů měl třicetiletý Starks v průběhu třetí čtvrtiny také 5 zisků a 7 asistencí. Naopak Nymburk dál tápal, za úvodní čtyři minuty zaznamenal pouhé dva body a čtvrtinu prohrál 8:23. Český šampion netrefil ani jeden z pěti tříbodových pokusů.

Igokea tak vstoupila do závěrečné části s desetibodovým náskokem a trhák navýšila o dalších šest bodů. Domácí navíc prodlužovali své útoky, které se snažili zakončit tříbodovými pokusy. Ty se jim však nedařily. Nymburk se tak v závěru díky Lukáši Palyzovi a Vojtěchu Hrubanovi přiblížil na kýženou čtyřbodovou ztrátu. Jejich naději ale následně utnul trojkou Waller a domácí si již klíčový náskok udrželi taktickou hrou až do konce.