Norsko vede českou skupinu, Francie podlehla Itálii

11. 5. 2014 18:59
Hokejisté Itálie porazili ve skupině A na MS v Minsku Francii 2:1, Norsko přestřílelo Dánsko 4:3.
Norsko přestřílelo Dánsko a po dvou zápasech má na kontě plný počet šesti bodů
Norsko přestřílelo Dánsko a po dvou zápasech má na kontě plný počet šesti bodů | Foto: Reuters

Minsk - Hokejisté Itálie porazili v souboji outsiderů ze skupiny A na MS v Minsku 2:1 Francii a připsali si do tabulky první tři body, které mohou hrát v boji o záchranu klíčovou roli.

Naopak Francouzi smutní o to víc, že stín této porážky zahaluje jejich předchozí senzační vítězství nad Kanadou. Rozhodující gól této vyrovnané bitvy vstřelil 58 sekund před koncem Gander.

Do čela skupiny se vyšvihlo Norsko, které v další dramatické bitvě přestřílelo 4:3 Dánsko. Hned pět ze sedmi gólů padlo v přesilovkách, včetně toho vítězného, který vstřelil Trygg.

V posledním nedělním zápase skupiny vyhráli Švédové nad Českem 4:3 po samostatných nájezdech - více čtěte ZDE.

Italové šťastně rozhodli v závěru

Francii úvodní šokující výhra povzbudila, a tak na Italy vlétla zostra. Jenže brankář Bellissimo zlikvidoval dorážku Bellemara i jasnou šanci Da Costy a azuroví pomalu začali přebírat iniciativu. V oslabení se na Hueta řítil Rocco, ale přestřelil. Přečíslení pak nepřesně zakončil Gander a rozhozeného Hueta nedokázal překonat ani Borgatello.

Góly tak začaly padat až ve druhé třetině. Při tom ve 31. minutě první nastartoval Desroisiers do úniku Meuniera, jenž trefou mezi betony poslal Francii do vedení. Radost ´galského kohouta´ však trvala jen chvíli. Z mezikruží se v přesilovce trefil Scandella.

Góly jakoby otevřely stavidla obran a oba brankáři se měli co ohánět. Jenže další branka přišla až v samém závěru zápasu. Přestože měli ve třetí třetině výraznou převahu Francouzi, vítězný gól vstřelili Italové. Necelou minutu před prodloužením se Tudin natlačil před Hueta, který puk pouze vyrazil, a do odkryté poloviny branky jej poslal Gander.

Přesilovková přestřelka pro Nory

Severské derby začalo plodit góly hned v úvodu utkání. Už po 39 sekundách šel na trestnou lavici norský Odegaard a jeho prohřešek potrestal ze závaru Poulsen. Uběhlo pouze dalších dvacet vteřin a Dánové se radovali podruhé, když se od pravého mantinelu prosadil Storm.

Norsko však záhy zareagovalo snížením. Přesilovku využil ranou od modré Holös. V 15. minutě mohl zvýšit Jensen, ale ve velké šanci jej Haugen vychytal.

Ve druhé třetině rychle přibývaly další tresty a s nimi i využité početní výhody. Na Askovu pobídku si mezi kruhy sjel Ken Andre Olimb a kličkou do bekhendu vyrovnal. A aby toho nebylo málo, dokonal ve 32. minutě obrat Skröder, jenž proměnil trestné střílení - 3:2.

Dalšímu vyrovnání byli blízko Dánové. V 50. minutě se už už radovali, ale Haugen puk těsně před brankovou čárou zalehl. O tři minuty později přišel rozhodující moment utkání. Norové v přesilovce rychle přenesli hru z pravé strany k modré čáře, odkud přesně pálil Trygg. V 56. minutě sice ještě snížil Jensen, ale na bodový zisk už se Dánům dosáhnout nepovedlo.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku:

Skupina A:

Francie - Itálie 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 31. Meunier (Desrosiers) - 33. Scandella (Johnson, Di Casmirro), 60. Gander (Tudin, Larkin). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Sidorenko (Běl.) - Semjonov (Est.), Valach (SR). Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. Diváci: 4600.

Francie: Huet - Manavian, Amar, Auvitu, Besch, Janil, Chakiachvili - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, S. Da Costa, Bellemare - Guttig, T. Da Costa, Roussel - Tardif, Henderson, Ritz - Raux. Trenér: Dave Henderson.
Itálie: Bellissimo - Egger, Nicoletti, Hofer, Borgatello, Sullivan, Larkin, Johnson, Trivellato - Borrelli, Rocco, Ihnacak - Scandella, di Casmirro, Kostner - Gander, Tudin, Felicetti - Insam, Fontanive, Ramoser. Trenér: Tom Pokel.

Norsko - Dánsko 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. Holös (M. Olimb), 23. K. Olimb (Ask), 32. Skröder z trest. střílení, 53. Trygg (M. Olimb, Holös) - 3. Poulsen (Green), 3. Storm (Bjorkstrand, Kristensen), 57. Hansen (N. Jensen). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Rantala - Puolakka (oba Fin.), Carnathan (USA). Vyloučení: 5:7, navíc M. Olimb (Norsko) 10 min. Využití: 3:2. Diváci: 4837.

Norsko: Haugen - Holös, Ödegaard, Trygg, Bonsaksen, Sörvik - Röymark, Hansen, Forsberg - K. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Olden, Ask, Skröder - Martinsen, Stene, Roest - Lövlie. Trenér: Roy Johansen.
Dánsko: Nielsen - Larsen, Lassen, M. Lauridsen, J. B. Jensen, O. Lauridsen, Kristensen - Hansen, Madsen, Boedker - Poulsen, Green, Christensen - Storm, J. Jensen, Bjorkstrand - N. Jensen, Jakobsen, Staal. Trenér: Jan Karlsson.

ČR - Švédsko 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Hertl (Němec, Rolinek), 20. Hudler (Jan Kovář, Ševc), 32. Zaťovič (Němec, Hertl) - 12. Möller (Backlund), 37. Möller (Jimmie Ericsson, Lindström), 49. Lindström (Möller, Nygren), rozhodující sam. nájezd Lindström. Rozhodčí: Gofman, Olenin (oba Rus.) - Fluri (Švýc.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:2. Diváci: 6018.

ČR: Salák - Němec, Kindl, Vitásek, Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Hertl, Rolinek - Červenka, Sobotka, Klepiš - Sekáč, Novotný, Hudler - Petružálek, Jan Kovář, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Švédsko: Nilsson - Gustafsson, Ekholm, Fransson, Erixon, Ahnelöv, Rahimi, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Jimmie Ericsson, Järnkrok, Nyquist - Axelsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Danielsson, J. Lundqvist, Klasen. Trenéři: Pär Marts, Rikard Grönborg a Peter Popovic.

1. Norsko 2 2 0 0 0 7:3 6
2. Švédsko 2 1 1 0 0 7:3 5
3. Kanada 2 1 0 1 0 6:4 4
4. ČR 2 0 1 1 0 6:6 3
5. Itálie 2 1 0 0 1 2:4 3
6 Francie 2 0 1 0 1 4:4 2