Zářil Červenkův útok a vítězové z Ruska. Zato Francouz musel křičet

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 4. 2016 6:03
Čeští hokejisté v přípravě rozprášili Německo 7:2. Přestože západního souseda takhle neponížili čtyři roky, po utkání hlásili do diktafonů, jak špatně se cítili. S nadsázkou rozhodně nemluvili, na ledě dlouho působili malátně. Později však ožili, přičemž zářily především první dvě lajny. Horší to bylo směrem dozadu.
Pavel Francouz inkasoval proti Německu dvakrát. Pokaždé ho překonal trestuhodně osamocený hráč.
Pavel Francouz inkasoval proti Německu dvakrát. Pokaždé ho překonal trestuhodně osamocený hráč. | Foto: ČTK

PrahaČeští hokejisté v přípravě rozprášili Německo 7:2. Přestože západního souseda takhle neponížili čtyři roky, po utkání hlásili do diktafonů, jak špatně se cítili. S nadsázkou rozhodně nemluvili, na ledě dlouho působili malátně.

Na druhou stranu, nikdo jim to nemohl vyčítat. Hráli první přípravný zápas před mistrovstvím světa v Rusku. Ani fanoušci nevyrukovali s tím nejlepším. Byť zaplnili přes tři tisíce míst a byli slyšet, ústecký stánek zůstal poloprázdný.

"Bláhově jsem si myslel, že přijedou Němci, ale zůstali doma," usmíval se český kouč Vladimír Vůjtek.

Rozpačitý úvod a tlak Němců

Po zápase mohl leckoho pochválit, ale v prvním dějství přihlížel utahané podívané, v níž Němci určitě nebyli horší. Přehrávali zejména čtvrtou lajnu. Tvořili ji brněnští útočníci Martin Dočekal, Jan Hruška a Jan Káňa, které zezadu podporovali třinečtí obránci Josef Hrabal a Bohumil Jank. Ten jako jediný Čech v utkání okusil pobyt na trestné lavici.

Právě čtvrtá formace však na startu druhé třetiny odstartovala české probuzení. Hrabal vyslal Dočekala, jenž prosvištěl mezi dvěma Němci a otevřel skóre. Káňa krátce nato nastřelil tyčku.

Pětadvacetiletý Dočekal skóroval hned při své premiéře v národním mužstvu. "Vždycky mám radost z toho, když vezmeme někoho poprvé a hned dá gól. Tento rok se nám to povedlo několikrát. Kluky to vzpruží do dalších zápasů i kariéry," prohlásil Vůjtek.

Mnohem víc ho však musela těšit hra prvních dvou formací, které z druhé půlky duelu udělaly exhibici.

Drtivý nástup prvních dvou lajn

Vše odstartoval Roman Červenka. Zpoza brány našel najíždějícího beka Jana Ruttu, který následně jásal z premiérové trefy. Chomutovská spolupráce zafungovala náramně. "Roman to rád hraje zpoza brány, já se snažím předvídat, kam by puk mohl jít," vysvětloval Rutta.

Kapitán Červenka operoval na pravém křídle druhé lajny, kde tvořil hru. I na něm bylo znát, že dlouho nehrál. Když se v první české přesilovce snažil zachytit puk na modré čáře, nešťastně uklouzl. Jindy však v pozici obránce zastavil protiútok protivníka, celkově byl platný. "Od půlky zápasu hrál velice dobře," uznal Vůjtek.

Spolupráci s Červenkou vyzdvihl Petr Holík, jenž dvakrát skóroval. Ke gólům mu pomohli i zbylí členové druhé pětky – Tomáš Zohorna, Milan Doudera a Jan Rutta. "Dali jsme tři góly, lajna docela fungovala. Šlo nám to i v přesilovkách, i když jsme nedali gól," prohlásil Holík.

Další tři branky zařídila první formace, což není překvapivé. Zadáci Michal Kempný a Tomáš Kundrátek (oba 0+1) spolu nastupují celou sezonu, trio Tomáš Vincour (1+1), Petr Koukal (1+1) a Lukáš Radil (1+0) zazářilo už na ruském Channel One Cupu, kde Češi ukořistili nečekané prvenství.

Bez gólu zůstala pouze třetí lajna, v níž však zaujal výborně bruslící Lukáš Kašpar. Může ho mrzet, že v závěru nevyužil velkou šanci.

Obrana dala Francouzovi zabrat

Přestože Češi překvapili gólovou explozí, v páteční odvetě nezůstanou ve stejném složení, neboť na příležitost čekají forvardi Milan Gulaš, Roman Horák a Rudolf Červený. Jeden z útoků půjde ze hry. Který?

"Do dneška jsme to věděli, ale teď už nevíme," smál se po utkání kouč Vůjtek, načež s vážnou tváří dodal: "Ti, co tady jsou delší dobu a počítáme s nimi, by mohli sedět."

Kdo tedy v pátek dostane volno, má ke květnovému mistrovství blízko. Zbytek ale čeká tuhý boj. Stále neskončila KHL, extraliga ani základní část zámořské NHL. Reprezentaci by tedy mohlo doplnit ještě přes tucet hokejistů.

Čeká se i na příjezd plzeňského trenéra Jaroslava Špačka, jenž má na starosti obránce. Právě v defenzivě to proti Německu drhlo nejvíce. Byť Pavel Francouz čelil jen 18 střelám, musel vytáhnout spoustu těžkých zákroků. "Byl jsem s ním spokojený. Chtěli jsme ho po dlouhé době vidět. V Rusku nám v tom jednom zápase zachytal dobře," podotkl Vůjtek.

Brankář Čeljabinsku musel při utkání zapojit kromě svalů i hlasivky, aby mírnil chaos. "Během kempů jsme obranu nějak extra nepilovali, protože tady není Jarda Špaček, který se tomu většinou věnuje," vysvětluje Francouz. "Tak nějak jsme se dohodli, že na sebe budeme co nejvíc křičet. V situacích za bránou nám to hodně pomáhalo."

V pátek bude české brankoviště střežit Dominik Furch. Jak moc bude muset křičet on?

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 3 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy