Zářil Červenkův útok a vítězové z Ruska. Zato Francouz musel křičet

Daniel Poláček Daniel Poláček
7. 4. 2016 6:03
Čeští hokejisté v přípravě rozprášili Německo 7:2. Přestože západního souseda takhle neponížili čtyři roky, po utkání hlásili do diktafonů, jak špatně se cítili. S nadsázkou rozhodně nemluvili, na ledě dlouho působili malátně. Později však ožili, přičemž zářily především první dvě lajny. Horší to bylo směrem dozadu.
Pavel Francouz inkasoval proti Německu dvakrát. Pokaždé ho překonal trestuhodně osamocený hráč.
Pavel Francouz inkasoval proti Německu dvakrát. Pokaždé ho překonal trestuhodně osamocený hráč. | Foto: ČTK

PrahaČeští hokejisté v přípravě rozprášili Německo 7:2. Přestože západního souseda takhle neponížili čtyři roky, po utkání hlásili do diktafonů, jak špatně se cítili. S nadsázkou rozhodně nemluvili, na ledě dlouho působili malátně.

Na druhou stranu, nikdo jim to nemohl vyčítat. Hráli první přípravný zápas před mistrovstvím světa v Rusku. Ani fanoušci nevyrukovali s tím nejlepším. Byť zaplnili přes tři tisíce míst a byli slyšet, ústecký stánek zůstal poloprázdný.

"Bláhově jsem si myslel, že přijedou Němci, ale zůstali doma," usmíval se český kouč Vladimír Vůjtek.

Rozpačitý úvod a tlak Němců

Po zápase mohl leckoho pochválit, ale v prvním dějství přihlížel utahané podívané, v níž Němci určitě nebyli horší. Přehrávali zejména čtvrtou lajnu. Tvořili ji brněnští útočníci Martin Dočekal, Jan Hruška a Jan Káňa, které zezadu podporovali třinečtí obránci Josef Hrabal a Bohumil Jank. Ten jako jediný Čech v utkání okusil pobyt na trestné lavici.

Právě čtvrtá formace však na startu druhé třetiny odstartovala české probuzení. Hrabal vyslal Dočekala, jenž prosvištěl mezi dvěma Němci a otevřel skóre. Káňa krátce nato nastřelil tyčku.

Pětadvacetiletý Dočekal skóroval hned při své premiéře v národním mužstvu. "Vždycky mám radost z toho, když vezmeme někoho poprvé a hned dá gól. Tento rok se nám to povedlo několikrát. Kluky to vzpruží do dalších zápasů i kariéry," prohlásil Vůjtek.

Mnohem víc ho však musela těšit hra prvních dvou formací, které z druhé půlky duelu udělaly exhibici.

Drtivý nástup prvních dvou lajn

Vše odstartoval Roman Červenka. Zpoza brány našel najíždějícího beka Jana Ruttu, který následně jásal z premiérové trefy. Chomutovská spolupráce zafungovala náramně. "Roman to rád hraje zpoza brány, já se snažím předvídat, kam by puk mohl jít," vysvětloval Rutta.

Kapitán Červenka operoval na pravém křídle druhé lajny, kde tvořil hru. I na něm bylo znát, že dlouho nehrál. Když se v první české přesilovce snažil zachytit puk na modré čáře, nešťastně uklouzl. Jindy však v pozici obránce zastavil protiútok protivníka, celkově byl platný. "Od půlky zápasu hrál velice dobře," uznal Vůjtek.

Spolupráci s Červenkou vyzdvihl Petr Holík, jenž dvakrát skóroval. Ke gólům mu pomohli i zbylí členové druhé pětky – Tomáš Zohorna, Milan Doudera a Jan Rutta. "Dali jsme tři góly, lajna docela fungovala. Šlo nám to i v přesilovkách, i když jsme nedali gól," prohlásil Holík.

Další tři branky zařídila první formace, což není překvapivé. Zadáci Michal Kempný a Tomáš Kundrátek (oba 0+1) spolu nastupují celou sezonu, trio Tomáš Vincour (1+1), Petr Koukal (1+1) a Lukáš Radil (1+0) zazářilo už na ruském Channel One Cupu, kde Češi ukořistili nečekané prvenství.

Bez gólu zůstala pouze třetí lajna, v níž však zaujal výborně bruslící Lukáš Kašpar. Může ho mrzet, že v závěru nevyužil velkou šanci.

Obrana dala Francouzovi zabrat

Přestože Češi překvapili gólovou explozí, v páteční odvetě nezůstanou ve stejném složení, neboť na příležitost čekají forvardi Milan Gulaš, Roman Horák a Rudolf Červený. Jeden z útoků půjde ze hry. Který?

"Do dneška jsme to věděli, ale teď už nevíme," smál se po utkání kouč Vůjtek, načež s vážnou tváří dodal: "Ti, co tady jsou delší dobu a počítáme s nimi, by mohli sedět."

Kdo tedy v pátek dostane volno, má ke květnovému mistrovství blízko. Zbytek ale čeká tuhý boj. Stále neskončila KHL, extraliga ani základní část zámořské NHL. Reprezentaci by tedy mohlo doplnit ještě přes tucet hokejistů.

Čeká se i na příjezd plzeňského trenéra Jaroslava Špačka, jenž má na starosti obránce. Právě v defenzivě to proti Německu drhlo nejvíce. Byť Pavel Francouz čelil jen 18 střelám, musel vytáhnout spoustu těžkých zákroků. "Byl jsem s ním spokojený. Chtěli jsme ho po dlouhé době vidět. V Rusku nám v tom jednom zápase zachytal dobře," podotkl Vůjtek.

Brankář Čeljabinsku musel při utkání zapojit kromě svalů i hlasivky, aby mírnil chaos. "Během kempů jsme obranu nějak extra nepilovali, protože tady není Jarda Špaček, který se tomu většinou věnuje," vysvětluje Francouz. "Tak nějak jsme se dohodli, že na sebe budeme co nejvíc křičet. V situacích za bránou nám to hodně pomáhalo."

V pátek bude české brankoviště střežit Dominik Furch. Jak moc bude muset křičet on?

 

Právě se děje

před 28 minutami

Izraelci a Libanonci se sešli k mimořádným rozhovorům o námořní hranici

Představitelé Izraele a Libanonu se ve středu sešli k druhému kolu nepřímých rozhovorů o sporné námořní hranici, která pravděpodobně prochází plynovým ložiskem. S odvoláním na sdělení izraelského ministerstva energetiky o tom informovala agentura Reuters.

Jednání, v nichž prostředníka dělají Spojené státy, se uskutečnilo na základně prozatímních sil OSN v Libanonu (UNIFIL) v Nakúře. Mise byla zřízena v roce 1978 a zajišťuje nárazníkovou zónu na izraelsko-libanonské hranici. První kolo rozhovorů trvalo zhruba hodinu a uskutečnilo se 14. října na stejném místě.

Izraelské ministerstvo energetiky dnes uvedlo, že cílem je "dospět k dohodě o demarkaci námořní hranice… v tom smyslu, aby bylo možné v oblasti těžit přírodní zdroje".

Izrael a Libanon neudržují diplomatické vztahy a jsou technicky dlouhodobě ve válečném stavu. Oba státy si nárokují zhruba 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako svou výlučnou ekonomickou zónu. Spojené státy ve sporu podle AP dělají prostředníka více než deset let. Teprve tento měsíc však obě strany konfliktu přistoupily na formát jednání pod záštitou USA.

Vývoj se odehrává na pozadí prohlubující se libanonské ekonomické krize, která je označována za nejhorší v novodobých dějinách státu. Libanon doufá, že mu naleziště ropy a plynu v jeho teritoriálních vodách pomohou splatit obří dluh, který z něj činí jednu z nejzadluženějších zemí na světě. Izrael již rozvinul těžbu zemního plynu z vrtů ve svých vodách a produkuje dostatek suroviny pro domácí spotřebu i pro export do sousedního Egypta a Jordánska.

Obě strany zdůrazňují, že rozhovory jsou technického rázu a nepředstavují mírový proces.

před 52 minutami

Turecko pohrozilo týdeníku Charlie Hebdo za karikaturu Erdogana

Turecko pohrozilo, že podnikne právní a diplomatické kroky kvůli karikatuře, jež zobrazuje tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Karikaturu dnes zveřejnil na své první stránce francouzský satirický týdeník Charlie Hebdo. Erdogan v projevu k poslancům vládní Strany spravedlnosti a rozvoje označil redaktory listu za "darebáky". Redakce týdeníku na zprávu zatím nereagovala.

"Podnikneme nezbytné právní a diplomatické kroky proti této karikatuře," uvedla kancelář tureckého prezidenta, aniž by sdělila konkrétnější podobu opatření. Podle kanceláře karikatura prozrazuje "nepřátelství (francouzského magazínu) vůči Turkům a islámu". Prokuratura v Ankaře oznámila, že zahájí proti satirickému týdeníku vyšetřování.

Karikatura zobrazuje Erdogana sedícího v křesle s plechovkou nápoje v ruce a nadzvedávajícího islámský oděv vedle stojící ženy. Karikaturu doprovází nápis "s Erdoganem je v soukromí velká legrace".

Francouzský vládní zmocněnec pro boj proti rasismu Frédéric Potier dnes uvedl, že podá žalobu na náměstka tureckého ministra kultury Serdara Çama, který na twitteru označil týdeník Charlie Hebdo za "podvraťáky".

Francouzský týdeník v roce 2006 zveřejnil několik karikatur proroka Mohameda. Satirické kresby část muslimů považovala za rouhání. Kvůli karikaturám v roce 2015 na redakci týdeníku zaútočili islámští teroristé, kteří zabili 12 lidí, a to včetně novinářů a kreslířů časopisu.

V úterý turecký prezident zažaloval kvůli kresbě, která ho zobrazuje s turbanem v podobě bomby, nizozemského poslance Geerta Wilderse. Ten karikaturu sdílel na twitteru a Erdogana označil za teroristu.

Turecký prezident také kritizoval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu karikatur zobrazujících proroka Mohameda. Erdogan dokonce kvůli těmto karikaturám vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží.

před 54 minutami

V Polsku stávkují ženy kvůli omezení interupcí

Polsko dnes po čtyřech letech znovu zažívá stávku žen kvůli omezení možnosti podstoupit interrupci. Potratová politika v zemi, kde má silný vliv katolická církev, už nyní patří k nejpřísnějším v Evropě. K dnešní stávce se připojili studenti vysokých škol a akci podporují opoziční politici. Na různých místech je stejně jako v minulých dnech naplánováno mnoho protestů, které se konají v době, kdy v zemi nebývalým tempem přibývá nakažených koronavirem.

Ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spraveldnost (PiS), minulý čtvrtek dospěl k závěru, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Před fakultní nemocnicí v Krakově se ráno na minutu sešli lékaři a lékařky gynekologicko-porodnického oddělení. Ujistili, že nechtějí opouštět své pacientky, a proto protest uspořádali před začátkem služby.

Gdaňská univerzita na dnešek vyhlásila rektorské volno, výuku zrušily také například některé fakulty Varšavské univerzity. Ve Varšavě jako výraz podpory stávkujícím ženám vozidla městské hromadné dopravy vyjela s vyvěšenými vlajkami Polska a polské metropole.

Starostka Lodži Hanna Zdanowská na svém twitterovém účtu zveřejnila fotku s prázdnou židlí za pracovním stolem s komentářem "Mimo kancelář". Liberální internetový portál gazeta.pl místo několika článků umístil upozornění, že "Tady měl být text, ale stávkujeme".

Polský premiér Mateusz Morawiecki v rozhovoru pro dnešní pravicový list Gazeta Polska řekl, "otázka přípustnosti přerušení těhotenství vzbuzuje emoce všude na světě, ale rozsah agrese a projevů nenávisti z posledních dnů se nedá ničím ospravedlnit". Šéf PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczyński v úterý varoval, že protesty vzhledem k pandemii covidu-19 budou mnoho lidí stát život, a jejich organizátory obvinil z veřejného ohrožení.

Podle průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil portál wyborcza.pl, nález ústavního soudu z minulého týdne nepodporuje 73 procent lidí, 13 procent respondentů s ním souhlasí a 14 procent na něj nemá názor.

Před čtyřmi lety při jednodenní výstražné stávce kvůli potratové politice a přístupu vládnoucích konzervativců k ženským právům vyšly do ulic desetitisíce demonstrantek a demonstrantů.

před 1 hodinou

Rogličův elitní pomocník Dumoulin odstoupil z Vuelty

Obhájce loňského prvenství na Vueltě Primož Roglič přišel před dnešní 8. etapou o důležitého pomocníka v týmu Jumbo-Visma Toma Dumoulina. Nizozemský cyklista se rozhodl v závodě nepokračovat kvůli únavě.

"Cítil jsem se unavený už před startem Vuelty a tenhle pocit přetrvává. Nemělo smysl jet dál, jen bych se tím vyčerpal před příští sezonou," uvedl Dumoulin. Bývalý vítěz Gira d'Italia a mistr světa v časovce ztrácel od prvních dnů a odstoupit se rozhodl po úterní 7. etapě, v níž dojel 11 minut za nejlepšími. Celkově mu patřilo 53. místo.

Devětadvacetiletý Dumoulin se po loňském zranění kolena a letošní nemoci představil v dobré formě na zářijové Tour de France, kde v roli Rogličova pomocníka skončil celkově sedmý. Na Vueltě už slovinskému favoritovi příliš nepomohl a obhájce prvenství v nedělní první pyrenejské etapě ztratil červený trikot lídra. V průběžném pořadí ztrácí Roglič na čtvrtém místě půl minuty na vedoucího Richarda Carapaze z Ekvádoru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy