První záchrana: Češi porazili Bělorusko

ČTK
30. 12. 2006 16:02
Leksand - Čeští hokejisté vybojovali ve svém třetím utkání na mistrovství světa hráčů do 20 let ve Švédsku první vítězství, když dnes porazili Bělorusko 2:1.
Ještě bylo, proč se radovat: Michal Frolík (vlevo) slaví gól týmového kolegy Vladimíra Sobotky.
Ještě bylo, proč se radovat: Michal Frolík (vlevo) slaví gól týmového kolegy Vladimíra Sobotky. | Foto: Reuters

Úspěšně tak zvládli jeden ze dvou kroků k postupu do čtvrtfinále. O jejich dalším osudu v neděli rozhodne závěrečný zápas skupiny B proti Švýcarsku, které musejí porazit.

První třetina začala pod tíhou důležitosti utkání oboustranně velmi opatrným hokejem. Přesto se již v druhé minutě ocitl ve slibné pozici Abakunčik, ale gólman Pavelec byl na místě. V páté minutě si Češi zahráli první přesilovku, do velkých šancí se dostali Svoboda a následně i Káňa, ale obrana Bělorusů pohromu na poslední odvrátila.

Frolík načal soupeře

Krátce po vyrovnání sil na ledě rozezvučela tyč Pavelcovy branky Stefanovičova dělovka a oba brankáři se v dalším průběhu třetiny blýskli několika výtečnými zákroky. Nakonec ale šel ještě před první sirénou do vedení aktivnější český výběr. V 18. minutě ujel v oslabení Frolík a s trochou štěstí překonal brankáře Pronina.

Druhou dvacetiminutovku zahájily oba týmy opět jednoduchou hrou s důrazem na obranu. V 24. minutě Frolík málem zvýšil na rozdíl dvou branek, o chvíli později naopak Pavelec jen se štěstím kryl Kosticynovu ránu, při níž měl zakrytý výhled.

Krátce poté, co se utkání přehouplo do své druhé poloviny, obelstil obránce Šumskij kličkou vlastního gólmana a moc nechybělo, aby se on sám nebo dotírající Voráček postaral o zvýšení hubeného náskoku Čechů. Ten se ale nakonec ještě do druhé přestávky rozplynul. Puk si vyměnili Filin s Abakunčikem a první jmenovaný z prostoru mezi kruhy překonal Pavelce. I přes střeleckou převahu Čechů tak odcházely oba týmy do kabin za vyrovnaného stavu.

Osvědčené duo: Sobotka, Svoboda

Do závěrečné třetiny šel tým trenérů Bednáře a Trličíka s vědomím, že k postupu by při nedělní předpokládané výhře nad Švýcary teoreticky stačila i jakákoli výhra v prodloužení nebo samostatných nájezdech, neboť v souběžně hraném utkání vedlo po dvou třetinách Finsko nad Švýcarskem 3:0. Čeští mladíci na to však nehodlali spoléhat a zaveleli k náporu za rozhodujícím úderem.

V 45. minutě trefil Káňa při dorážce pouze tyčku za již překonaným Proninem, ale herní aktivita přinesla ovoce o chvilku později, kdy v krátkém sledu putoval na trestnou lavici Jaškevič a po něm dokonce rovnou do kabin Stašenko za hrubý zákrok na Kuchejdu. Přesilovku pět na tři využil hned po 19 vteřinách Svoboda dorážkou Sobotkovy střely a přiblížil tak Čechům důležité vítězství.

Proti Švýcarům musí vyhrát

To se podařilo uhájit i přes soupeřovy šance a téměř minutovou hru Bělorusů bez gólmana, čímž si český tým uchoval naději na účast ve čtvrtfinále. V nedělním zápase proti Švýcarsku však musí opět zvítězit, třeba i v prodloužení či po samostatných nájezdech.

Statistika zápasu:

Česká republika - Bělorusko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Frolík (Sobotka, Vojta), 47. Svoboda (Sobotka, Frolík) - 39. Filin (Abakunčik). Rozhodčí: Ritchie (USA) - Kung (Švýc.), Ross (USA). Vyloučení: 11:9, navíc Stašenko (Běl.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 401.

Sestavy:

ČR: Pavelec - Kolarz, Kindl, Bartoň, Vojta, Suchý, Kudělka, Poživil - Svoboda, Sobotka, Frolík - Řepík, Hanzal, Kuchejda - Pospíšil, Káňa, Voráček - Černý, Rákos, Vantuch. Trenéři: Vladimír Bednář a Mojmír Trličík.

Bělorusko: Pronin - Stašenko, Švedov, Korobov, Šumskij, Gavriljonok, Jaskevič, Korotkij, Syrej - Abakunčik, Stas, Filin - Kosticyn, Šurko, Magdějev - Iljin, Musijenko, Stefanovič - Violentij, Komarov, Vorošilov. Trenér: Eduard Zankovec.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy