Plekanec pomohl porazit Pittsburgh. Zářil i Voráček

ČTK ČTK, Red Spo
7. 2. 2010 9:20
Montreal - Pittsburgh 5:3

Montreal - Hokejový útočník Tomáš Plekanec přispěl v NHL gólem a dvěma asistencemi k vítězství Montrealu nad Pittsburghem 5:3.

Český reprezentant už po 29 sekundách hry svým patnáctým gólem v sezoně otevřel skóre zápasu, následně přihrál na třetí a čtvrtý gól Canadiens, kteří porazili Pittsburgh po pěti prohrách ve vzájemných zápasech v řadě.

"Diktovali jsme hru, nečekali jsme na to, co udělá soupeř. Proti tak kvalitním týmům, jako je Pittsburgh, musíte hrát aktivně a snažit se je vykolejit," prohlásil Brian Gionta, střelec dvou gólů Montrealu.

"Jsem naším výkonem zklamaný, nehráli jsme jako tým," posteskl si trenér Tučňáků Dan Bylsma.

Jednu asistenci si v dresu Canadiens připsali také Roman Hamrlík a Jaroslav Špaček. Plekanec ziskem tří bodů potvrdil pozici nejproduktivnějšího českého hráče v NHL. S 58 body má třináctibodový náskok před druhým Tomášem Kaberlem, obráncem Toronta.

Po třítýdenní přestávce se vrátil do sestavy New Jersey útočník Patrik Eliáš, jenž absentoval kvůli otřesu mozku, porážku 1:3 s New Yorkem Rangers však neodvrátil. Kapitán českého olympijského výběru strávil na ledě přes 22 minut a v třetí třetině přihrál na jediný gól Devils.

Eliáš většinou nastupoval ve formaci s Dainiusem Zubrusem a Iljou Kovalčukem, čerstvou posilou z Atlanty.

Lundqvist zářil

Nová útočná trojice Devils o sobě dávala na ledě hodně vědět, Kovalčuk měl plných osm střel na branku, jenže až na jedinou výjimku vždy narazili na skvělého Henrika Lundqvista v brance Rangers. Švédský gólman lapil několik vyložených šancí a celkově předvedl 44 úspěšných zákroků.

"Ilja je chytrý hráč, umí si najet do správné pozice," pochválil Eliáš Kovalčuka. "Dokonce i když nemá puk, soupeř si ho důkladně hlídá. Myslím, že nám spolupráce klapala, podali jsme dobrý výkon," dodal Eliáš. Kovalčuk mu komplimenty vrátil:

"Dokáže skvěle tvořit hru. Hrát s takovým hráčem je radost. Ale byl to náš teprve první zápas, ještě jich pár potřebujeme sehrát, abychom si na sebe zcela zvykli," řekl Kovalčuk.

Rangers rozhodli o svém vítězství během dvou a půl minuty v polovině druhé třetiny, kdy nastříleli všechny tři góly. A pak už měli v brance Lundqvista. "Když nás Devils v třetí třetině zatlačili, Henrik předvedl fantastické zákroky. Chytal opravdu neuvěřitelně," konstatoval trenér Rangers John Tortorella.

Po patnácti zápasech protrhl střelecké trápení útočník Floridy Radek Dvořák. V utkání s Atlantou se trefil hned dvakrát, porážce Panterů 2:4 však nezabránil, stejně jako Tomáš Vokoun, který z 34 střel pustil tři góly. Na dvě branky Thrashers, kteří přerušili sérii tří porážek, přihrál obránce Pavel Kubina.

Panteři díky dvěma gólům Dvořáka vedli po první třetině 2:0, Thrashers však v prostředním dějství dokázali vyrovnat.

Voráček byl vyhlášen druhou hvězdou

Vítězný gól pak vstřelil čtyři minuty před koncem třetí třetiny Niclas Bergfors, který si tak připsal první trefu v dresu Atlanty, kam byl vyměněn z New Jersey za Ilju Kovalčuka. V předposlední minutě přidal pojistku gólem do prázdné branky při power-play Floridy Evander Kane.

"Už je to měsíc, co jsem se trefil. Byla to parádní rána, hodně to pro mě znamená," radoval se Bergfors, jenž skóroval naposledy 30. prosince proti Pittsburghu. Bergfors se hezky uvolnil v útočném pásmu, tváří v tvář Vokounovi mohutně napřáhl a prostřelil českého gólmana mezi betony.

"Je velice talentovaný. O přestávce po druhé třetině jsem mu říkal, ať se nebojí vzít to na sebe. A on skvělou ranou rozhodl," pochvaloval si trenér Atlanty John Anderson.

Po delší době o sobě dal znovu vědět český útočník Jakub Voráček z Columbusu, který nebodoval v osmi zápasech za sebou. V duelu s Buffalem však přihrál na tři góly a výrazně se zasloužil o vítězství Blue Jackets 4:0.

Voráček byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu po brankáři Stevu Masonovi, který zneškodnil všech 28 střel a potřetí v sezoně vychytal čisté konto.

Blue Jackets si tak připsali druhé vítězství v řadě poté, co byl ve středu odvolán hlavní trenér Ken Hitchcock a jeho místo dočasně převzal asistent Claude Noel. "Ale nemyslím si, že to byl náš nejlepší výkon. Ještě můžeme hrát o mnoho lépe," prohlásil po utkání Noel.

Ottawa po jedenácti zápasech padla

Na jedenácti zápasech se zastavila vítězná série hokejistů Ottawy. Jejich úspěšné tažení skončilo v kanadském derby na ledě Toronta, které i díky jedné asistenci Tomáše Kaberleho porazilo Senátory vysoko 5:0.

Brankář Jean-Sebastien Giguere tak i v druhém utkání v dresu Maple Leafs po výměně z Anaheimu vychytal čisté konto. V úterý na něho nevyzráli hokejisté New Jersey, tentokrát zlikvidoval všech 30 střeleckých pokusů Ottawy.

"Od chvíle, co jsem přišel, se mi zdá, že všichni ohromně tvrdě pracují," svěřil se Giguere. "Každý se soustředí na svoji hru, ať už v zápase, nebo i v tréninku. Myslím, že tady začínáme něco budovat. Netuším, kam až nás to dovede v letošní sezoně, ale určitě stavíme tým pro budoucnost," řekl Giguere.

Zápas začal minutou ticha, během níž hráči i fanoušci v hale uctili památku jednadvacetiletého syna generálního manažera Toronta Briana Burkea, který v pátek zahynul při dopravní nehodě. "Naším cílem teď je hrát tak, aby o nás Burkie nemusel mít vůbec žádné obavy. Má teď zcela jiné starosti," konstatoval Giguere.

Další vítězná šňůra skončila v Dallasu, kde prohrál 0:4 Phoenix a připsal si tak první porážku po šesti výhrách v řadě. Domácí brankář Marty Turco pochytal všech 34 střel a zaznamenal 39. čisté konto v kariéře.

Naopak už na devět zápasů prodloužili sérii výher hokejisté Los Angeles, kteří porazili Detroit 4:3. Kings přitom prohrávali po první třetině už 0:3, v druhé části však tříbrankové manko smazali a v 58. minutě dokonal obrat svým druhým gólem v zápase slovenský útočník Michal Handzuš.

Boston - Vancouver 2:3 po sam. náj. (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
2. Chára, 15. Ryder - 56. a rozh. nájezd Demitra, 29. Raymond.

Montreal - Pittsburgh 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
30. a 51. Gionta (na první Hamrlík), 1. Plekanec, 31. Gomez (Plekanec), 48. Darche (Plekanec, Špaček) - 2. Dupuis, 34. Guerin, 57. Malkin.

Los Angeles - Detroit 4:3 (0:3, 3:0, 1:0)
35. a 58. Handzuš, 30. Frolov, 37. Smyth - 9. a 20. Zetterberg, 10. Filppula.

Dallas - Phoenix 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)