Obrozený Jágr: Díky víře můžu hrát hokej i v padesáti

Sport ČTK Sport, ČTK
8. 5. 2012 23:43
Hokejová hvězda Jaromír Jágr se rozpovídala o své víře pro místní deník ve Philadelphii.
Jaromír Jágr slaví gól s parťákem Jakubem Voráčkem
Jaromír Jágr slaví gól s parťákem Jakubem Voráčkem | Foto: Reuters

Philadelphia - Hokejový útočník Jaromír Jágr si myslí, že díky víře bude moci hrát i v padesáti. Hráč týmu Philadelphia Flyers, který na začátku roku oslavil čtyřicítku, to řekl v rozhovoru pro deník Philadelphia Inquirer.

Víra je podle něj důvodem jeho hokejových úspěchů včetně vydařeného návratu do elitní zámořské soutěže NHL po několikaleté absenci i toho, že je v pokročilém sportovním věku stále zdravý. "Všechno v životě je energie," řekl Jágr.

Dále k NHL:

Jágr a spol. mají problém, Giroux fauloval a má zápas stopku
VIDEO Hanzalův gól poslal Phoenix do finále konference
Jedna prohra a Jágr jeden na šampionát?

"Když jdu do kostela, mám hlavu v jednom ohni. Hoří. Mám pocit, jako kdyby byla zapojená do elektřiny. Cítím to v hlavě, hned jakmile vejdu dovnitř," dodal hokejista, který podle listu málokdy opouští domov bez náboženských relikvií, na svých hokejkách má namalované kříže a do kostela chodí prakticky každý den.

Jágr se svěřil, že přístup k takové energii je dlouhodobý proces, který trvá deset nebo 20 let, rozhodně ne přes noc. "Musíte naslouchat svému tělu. Tu energii můžete využít ve svém životě. Myslím, že nestárnu tak rychle. Člověk dostane pro svůj život veškerou energii, pokud o ni stojí. Je to důvod, proč si myslím, že budu moci hrát do padesáti," řekl Jágr.

Připomněl, že v Česku za komunistického režimu byli věřící lidé pronásledování, a že možná i proto dnes v jeho vlasti není mnoho věřících. Otevřenější o svém vztahu k náboženství tak začal být až v Rusku, kde poprvé hrál během výluky NHL v roce 2004. "Když jsem byl v Rusku, naučil jsem se neskrývat to a nestydět se za to," řekl.

Víra mi pomohla po smrti Čerepanova

Dodal, že víra mu pomohla překonat těžké okamžiky, jako když byl v Omsku svědkem smrti svého devatenáctiletého spoluhráče Alexeje Čerepanova po zástavě srdce. Anebo když loni při tragické havárii letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl zemřelo mnoho jeho kamarádů.

Jágr v rozhovoru také řekl, že kdyby nebyl profesionálním hokejistou, dovede si představit, že by byl knězem. Podobnost obou povolání vidí v zasvěcení svého života práci a pomáhání ostatním. Kněžský úřad se ostatně příliš neliší od jeho života, byť český hráč má i své neřesti, podotýká Philadelphia Inquirer. "Ale nepije alkohol a málokdy se chodí bavit ven," dodal deník.

Rodina? Zatím ještě ne

Zároveň připomenul, že Jágr není ženatý, i když má trvalou známost. Nyní je ale na prvním místě hokej. Kdyby prý měl manželku anebo děti, nebyl by schopný odjíždět večer z domova na samostatné noční tréninky, jimiž ve Filadelfii proslul. Jágr má pocit, že kdyby měl rodinu, šidil by buď ji, anebo hokej.

"Raději jsem na kluzišti, než abych seděl doma a koukal na televizi. K čemu je to dobré? Vím, že kdybych byl ženatý, nedokázal bych tam odjet. Nebylo by to fér," řekl.

Jágrův tým v noci na středu na domácím ledě ve Filadelfii čeká zápas pravdy. V sérii druhého kola vyřazovací části NHL prohrává s New Jersey Devils 1:3 a je krůček od vyřazení. Letcům navíc bude chybět jejich útočné eso Claude Giroux, který dostal trest na jeden zápas za faul z předchozího utkání.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Čínský prezident znovu podpořil správkyni Hongkongu, ocenil ji za odvahu

Čínský prezident Si Ťin-pching znovu vyjádřil podporu hongkongské správkyni Carrie Lamové, jejíž odstoupení požadují v Hongkongu v posledních měsících tisíce demonstrantů. Na schůzce v Pekingu rovněž ocenil odvahu Lamové vládnout Hongkongu v nynější "výjimečné době". Šest měsíců trvající protesty uvrhly oblast do největší krize od roku 1997, kdy se tato bývalá britská kolonie vrátila pod čínskou správu.

Lamová přicestovala na návštěvu pevninské Číny poprvé od hongkongských listopadových voleb do místních rad, v nichž jasně zvítězili prodemokratičtí kandidáti. Tyto rady sice nemají velkou reálnou moc, hlasování bylo ale považováno za neoficiální referendum o vládě Lamové a demokratických reformách, které prosazují demonstranti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy