Pastrňák sroloval Lindgrena a dostal svůj první trest do konce. Kouč to nechápal

Aktualizováno 17. 12. 2023 12:21
Český hokejový brankář Karel Vejmelka 28 zákroky pomohl Arizoně k výhře 2:0 nad Buffalem a udržel první nulu v sezoně. Obránce David Jiříček asistoval u prohry Columbusu s New Jersey 3:6 a poprvé v NHL bodoval ve dvou zápasech za sebou.
David Pastrňák.
David Pastrňák. | Foto: Reuters

Jednu nahrávku zaznamenal také Radek Faksa. Prohru Dallasu se St. Louis 3:4 v prodloužení však příspěvek českého centra neodvrátil. Zápas proti NY Rangers předčasně skončil pro Davida Pastrňáka, jenž dostal trest do konce utkání.

Arizona neinaksovala podruhé za sebou. Proti San Jose čisté konto vychytal Connor Ingram a v duelu s Buffalem na něj navázal Vejmelka. Český gólman zlikvidoval 28 střel a došel si pro pátou nulu v NHL.

Rodák z Třebíče navíc utnul nelichotivou bilanci osmi proher za sebou. Výhry se dočkal téměř po dvou měsících.

"Bylo to pro mě psychicky velmi náročné. Stále jsem se snažil zůstat pozitivně naladěný, ale nebylo to jednoduché. Chci vyhrávat každý zápas, takže doufám, že tohle je krok, který mě dostane na vlnu pozitivních výsledků," řekl Vejmelka, jenž byl zvolen první hvězdou zápasu.

Český brankář v zápase vytáhl několik skvělých zákroků. Dva nejdůležitější předvedl v závěru druhé třetiny za stavu 1:0 pro Arizonu. Obránce Juuso Välimäki v přesilové hře zaváhal při rozehrávce a nabídl šanci Alexi Tuchovi. Americký forvard v úniku trefil jen Vejmelkův beton, odražený puk ale vrátil před branku na osamoceného Tage Thompsona, jehož český gólman vychytal obětavým skokem pod nohy.

Kromě Vejmelky se pod vítězství Coyotes podepsali Clayton Keller a Liam O'Brien. Keller ve 36. minutě otevřel skóre a O'Brien ve třetí třetině přidal gólovou pojistku. Arizona udržela v tabulce Západní konference osmou příčku. Buffalo je na Východě čtrnácté.

"Dnešní vítězství patří Veggiemu (Vejmelkovi). Již na posledních trénincích chytal skvěle, říkal jsem si, že jeho čas přijde. Bylo vidět, že chce zlomit tu sérii proher. Jsem velmi rád, že se mu to povedlo," řekl Keller, střelec vítězné branky Coyotes.

Povedený zápas odchytal také gólman Daniel Vladař. Šestadvacetiletý rodák z Prahy nastoupil v brance Calgary podruhé za sebou a jeho úspěšnost zákroků stejně jako v duelu proti Minnesotě atakovala hranici 94 procent. K výhře 4:2 nad Tampou Bay český gólman přispěl 31 zásahy.

Jiříček svůj osmý bod v sezoně vydoloval v 59. minutě zápasu s New Jersey, kdy se podílel na kontaktní brance Alexandrea Texiera na 3:5. Naděje Columbusu na zdramatizování zápasu však trvala pouze 15 sekund. Nejproduktivnější hráč New Jersey Jack Hughes trefil odkrytou branku a třetím gólem v zápase uzavřel skóre na konečných 6:3.

Devils si došli pro osmou výhru z posledních deseti zápasů a v tabulce Východní konference se posunuli na deváté místo bod za osmý Detroit. Columbus ztratil pátý ze sedmi duelů a je předposlední.

Po dvou výhrách zaváhali hokejisté Dallasu. Stars v St. Louis vedli 2:0, o náskok ale přišli a padli 3:4 v prodloužení. Faksa připravil branku na 2:0, bodoval podruhé za sebou a vylepšil svou sezonní bilanci na dva góly a čtyři asistence.

Bez bodu tentokrát zůstal Pastrňák. Zápas proti NY Rangers pro nejproduktivnějšího Čecha v NHL skončil v závěru druhé třetiny, kdy rozhodčí ocenili jeho naražení beka Ryana Lindgrena na mantinel trestem do konce zápasu. Český kanonýr kvůli faulu nedohrál poprvé v kariéře.

Trenér Bruins Jim Montgomery s rozhodnutím sudích příliš spokojený nebyl. "Překvapilo mě to. Viděl jsem to jako zákrok na dvě minuty," řekl Montgomery po zápase, v němž Bruins ztratili jednogólový náskok a padli 1:2 v prodloužení. Obě branky Rangers dal Vincent Trocheck.

Výsledky NHL:

Minnesota - Vancouver 2:1 po sam. nájezdech, Boston - NY Rangers 1:2 v prodl., Toronto - Pittsburgh 7:0, Montreal - NY Islanders 5:3, Philadelphia - Detroit 1:0, Columbus - New Jersey 3:6, St. Louis - Dallas 4:3 v prodl., Nashville - Washington 3:1, Arizona - Buffalo 2:0, Winnipeg - Colorado 6:2, Calgary - Tampa Bay 4:2, Edmonton - Florida 1:5, Seattle - Los Angeles 2:3 po sam. nájezdech.