Utrpení českých hráčů v NHL. Gudas skončil v bolestech, Vejmelka pětkrát inkasoval

8. 1. 2024 7:17
Petr Mrázek předčil v NHL v českém brankářském souboji Daniela Vladaře a přispěl 28 zákroky k výhře hokejistů Chicaga 4:3 nad Calgary. Karel Vejmelka pustil pět gólů z 35 střel při prohře Arizony 2:6 s Winnipegem.
Radko Gudas
Radko Gudas | Foto: Reuters

Jets se po šesté výhře v řadě vyhoupli do čela soutěže. Anaheimu nestačilo 25 zákroků Lukáše Dostála a podlehl Detroitu 2:3 gólem z předposlední minuty.

Chicago nastoupilo bez svého nejproduktivnějšího hráče Connora Bedarda, který utrpěl v minulém utkání zlomeninu čelisti. Zastoupil jej ale Colin Blackwell, který překonal Vladaře dvakrát svižnými střelami z levého kruhu a navíc si připsal asistenci. Na druhé straně skóroval dvakrát Nazem Kadri a při snížení v 56. minutě na 4:3 nachytal Mrázka střelou z nulového úhlu.

Oba čeští gólmani inkasovali i vlastní branku. Calgary vedlo v úvodu prostřední třetiny 2:1 poté, kdy se od brusle Connora Murphyho odrazila prudka přihrávka Andrewa Mangiapaneho mimo Mrázkův dosah. Podobně inkasoval na opačně straně při obratu Chicaga i Vladař, který v utkání kryl sedmnáct střel.

Winnipeg zúročil střeleckou převahu 36:17 a v posledních dvanácti utkáních vytěžil 22 z 24 možných bodů. K výhře nasměrovali tým Vladislav Naměstnikov a Nikolaj Ehlers, kteří dostali Jets na přelomu první a druhé třetiny do vedení 2:0.

Dva góly nového lídra NHL vstřelil Mark Scheifele, který upravil ve třetí třetině skóre na 4:1 a 5:2. Vejmelka za ani jednu branku nemohl, zbývající vstřelili hosté při hře Arizony bez gólmana.

Obě branky Anaheimu dal Trevor Zegras, který po dvaceti sekundách hry otevřel skóre a na začátku třetí třetiny vyrovnal na 2:2. Zápas rozhodl v čase 58:53 Michael Rasmussen, od jehož brusle se puk odrazil za záda Dostála. Rozhodčí ještě prověřovali gól u videa a usoudili, že nešlo o úmyslné kopnutí.

Český obránce Ducks Radko Gudas v závěru zápasu po tvrdé ráně pukem skončil na střídačce v bolestech.

NHL:

Washington - Los Angeles 4:3 (0:0, 2:2, 2:1)

Branky: 25. Dowd, 36. D. Strome, 49. Aube-Kubel, 60. Carlson - 34. a 42. Fiala, 28. Kempe. Střely na branku: 34:41. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Carlson, 2. Dowd, 3. Kuemper (všichni Washington).

Chicago - Calgary 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)

Branky: 5. a 55. Blackwell, 33. Kurashev, 35. Zajcev - 14. a 56. Kadri, 24. Mangiapane. Střely na branku: 20:31. Petr Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval tři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 90,3 procenta. Daniel Vladař odchytal za Calgary 57:45 minuty, inkasoval čtyři branky z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Diváci: 19.907. Hvězdy zápasu: 1. Blackwell, 2. Tinordi, 3. Zajcev (všichni Chicago).

Arizona - Winnipeg 2:6 (0:1, 1:2, 1:3)

Branky: 29. Schmaltz, 53. Guenther - 46. a 59. Scheifele, 18. Naměstnikov, 24. Ehlers, 35. Perfetti, 60. Lowry. Střely na branku: 17:36. Karel Vejmelka odchytal za Arizonu 59:29 minuty, inkasoval pět branek z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Scheifele (oba Winnipeg), 3. Guenther (Arizona).

Anaheim - Detroit 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)

Branky: 1. a 44. Zegras - 12. Larkin, 23. Veleno, 59. Rasmussen. Střely na branku: 31:28. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim 59:06 minuty, inkasoval tři branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Zegras (Anaheim), 2. Larkin (Detroit), 3. Henrique (Anaheim).