Střelec Kubalík a nahrávač Hronek pomohli Detroitu k výhře nad Columbusem

5. 12. 2022 7:58
Český hokejový útočník Dominik Kubalík gólem pomohl Detroitu k výhře 4:2 nad Columbusem. Dvěma asistencemi na sebe upozornil i obránce Red Wings Filip Hronek.
Dominik Kubalík
Dominik Kubalík | Foto: Reuters

Kubalík svou desátou branku v sezoně zvýšil v 18. minutě na 2:0 pro Detroit. Český útočník v přesilovce dostal nabito od Hronka a střelou z první nedal brankáři Korpisalovi šanci. Sedmadvacetiletý útočník zaznamenal 24. bod v ročníku a stále si drží průměr bod na zápas.

Detroit ve druhé části zvýšil na 3:0 a opět u toho byl Hronek. Český bek znovu řídil přesilovkovou akci, tentokrát si ale místo Kubalíka vybral Švéda Lucase Raymonda, jenž z ostrého úhlu nezaváhal. Hronek v dosavadním průběhu sezony získal 22 bodů a je nejproduktivnější z českých beků.

Radek Faksa nahrávkou přispěl Dallasu alespoň k bodu za prohru s Minnesotou 5:6 po samostatných nájezdech. Dallas doma v úvodu třetí třetiny prohrával již 1:5, během deseti minut ale dokázal čtyřgólovou ztrátu smazat a poslal zápas do prodloužení.

Asistencí se na vyrovnání podílel i Faksa, jenž pro Masona Marchementa připravil branku na 4:5. Domácí velký obrat ke dvěma bodům nedotáhli. V samostatných nájezdech narozdíl od Minnesoty jednou neproměnili a prohráli 5:6. Hattrickem a jednou asistencí se blýskl Roope Hintz.

"Byl to zápas jak na horské dráze. V první třetině se nám i přes vstřelený gól moc nedařilo. Ve druhé soupeř vyrovnal, ale my odpověděli čtyřmi góly v řadě. Třetí část zase patřila Dallasu, jenž smazal čtyřgólovou ztrátu. Klobouk dolů před tím, že zbytek zápasu nezabalili a zmáčkli nás. Jsem rád, že jsme tak dobrý tým nakonec dokázali porazit," hodnotil duel útočník Wild Ryan Reaves.

San Jose s Tomášem Hertlem a Radimem Šimkem podlehlo Buffalu 3:6 a prohrálo šestý z posledních sedmi zápasů. Výhru Sabres řídili dvougólový Jack Quinn a Dylan Cozens, jenž zaznamenal tři asistence. Češi se bodově neprosadili.

Chicago, jemuž nemohl pomoct zraněný brankář Petr Mrázek, podlehlo New York Islanders 0:3. Domácí vstřelili všechny tři góly ve druhé třetině.

Do hry nezasáhl ani gólman Winnipegu David Rittich. Přednost dostal Connor Hellebuyck a vychytal výhru 5:2 nad Anaheimem.

Výsledky NHL:

Columbus - Detroit 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)

Branky: 37. M. Bjork, 42. K. Johnson - 7. Czarnik, 18. Kubalík (Hronek), 28. Raymond (Hronek), 47. Copp. Střely na branku: 34:35. Diváci: 16.087. Hvězdy zápasu: 1. Copp, 2. Hronek (oba Detroit), 3. Jenner (Columbus).

Dallas - Minnesota 5:6 po sam. nájezdech (0:1, 1:3, 4:1 - 0:0)

Branky: 27. 48. a 58. Hintz, 48. J. Robertson, 50. Marchment (Faksa) - 16. Kaprizov, 31. Dewar, 34. Middleton, 34. Greenway, 41. Eriksson Ek, rozhodující sam. nájezd F. Gaudreau. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18.120. Hvězdy zápasu: 1. Kaprizov (Minnesota), 2. Hintz, 3. J. Robertsonn (všichni Dallas).

Winnipeg - Anaheim 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)

Branky: 31. Mäenalanen, 34. Samberg, 55. Barron, 56. Scheifele, 60. Schmidt - 16. Silfverberg, 26. Leason. Střely na branku: 40:30. Diváci: 13.444. Hvězdy zápasu: 1. Eyssimont, 2. Schmidt, 3. Hellebuyck (všichni Winnipeg).

NY Islanders - Chicago 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Branky: 29. M. Martin, 35. Parise, 36. Nelson. Střely na branku: 40:21. Diváci: 16.124. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. M. Martin, 3. Parise (všichni NY Islanders).

Buffalo - San Jose 6:3 (1:2, 3:0, 2:1)

Branky: 34. a 52. Quinn, 10. T. Thompson, 21. Peterka, 25. J. Skinner, 57. Tuch - 14. Bonino, 17. Labanc, 52. Lindblom. Střely na branku: 38:29. Diváci: 13.665. Hvězdy zápasu: 1. Cozens, 2. Quinn, 3. Dahlin (všichni Buffalo).

2. Winnipeg 23 15 1 7 74:59 31
3. Minnesota 24 13 2 9 78:74 28

ČOV nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách 2024 v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily.

Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. I kdyby se tak stalo, ČOV o bojkotu neuvažuje a rozhodnutí o účasti na hrách chce nechat na jednotlivých sportovcích.

Úvahy MOV vyvolaly ostré reakce z okupované Ukrajiny i dalších zemí, které hovoří o možném bojkotu, pokud by sportovci z Ruska a Běloruska v Paříži startovali. Ani ČOV není těmto plánům nakloněn.

"Český olympijský výbor i nadále podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou," uvedl.

Bojkot ČOV odmítá. Olympijská charta ho zavazuje zajistit účast českých sportovců pod pěti kruhy a navíc nechce opakovat neblahou zkušenost z roku 1984, kdy tehdejší komunističtí politici rozhodli o tom, že se českoslovenští sportovci nezúčastní OH 1984 v Los Angeles.