Pastrňákův gólový manévr a dvě asistence nestačily Bostonu v přestřelce ani na bod

Aktualizováno 5. 1. 2024 8:17
Český kanonýr David Pastrňák vstřelil v utkání NHL gól a přidal dvě asistence, ale nezabránil tím porážce hokejistů Bostonu 5:6 s Pittsburghem.
Gól Davida Pastrňáka i vítězná trefa Sidneyho Crosbyho v utkání Boston - Pittsburgh | Video: Asociated Press

Pastrňák si připsal první bod už po 41 vteřinách hry, když jeho střelu dorazil Marchand a otevřel skóre.

Havířovský rodák pak vyrovnal v 7. minutě na 2:2. Český útočník dostal přihrávku k levé tyčce, stáhl si puk na bekhend, čímž vyšachoval gólmana Alexe Nedeljkovice, a skóroval do prázdné branky.

Pastrňák vydařeným manévrem vstřelil 23. gól sezony.

Pittsburgh rychle odpověděl, v čase 7:21 opět vedl a ve 27. minutě měl tříbrankový náskok.

Boston však ztrátu smazal. Po pasu Pastrňáka snížil Morgan Geekie z pravého kruhu na 3:5. Na přelomu druhé a třetí třetiny se prosadili ještě Jake DeBrusk a v oslabení Marchand.

Zápas rozhodl v přesilové hře v 52. minutě Sidney Crosby, který připravil v utkání i dva góly a byl vyhlášen první hvězdou.

Pastrňák si vylepšil bilanci v sezoně na 53 bodů (23+30) a v produktivitě soutěže nasbírali více bodů jen Nathan MacKinnon z Colorada a Nikita Kučerov z Tampy Bay.

Daniel Vladař přispěl 29 zákroky k vítězství Calgary 6:3 v Nashvillu. Český gólman chytal poprvé od 16. prosince, a přestože jednu branku zavinil, vytáhl potřetí v řadě úspěšnost zásahů nad devadesát procent.

Na jeho vrub šla branka na 3:5, při níž jej nachytal Michael McCarron ve 43. minutě střelou zpoza modré čáry. Vladař chtěl vyrážečkou odehrát puk do rohu kluziště, ale srazil si ho do branky.

Dva góly inkasoval v úvodní třetině, ve které Nashville snižoval na 1:2 a 2:3. Překonali jej na hranici brankoviště důrazný Filip Forsberg a tečí Colton Sissons.

Český gólman měl ale podporu útoku. O branky Calgary se podělilo šest různých střelců, přičemž čtyřikrát se prosadili už v první třetině.

Petr Mrázek kryl 28 střel New Yorku Rangers, ale neodvrátil porážku Chicaga 1:4. Českého brankáře překonal ve 13. minutě v přečíslení Artěmij Panarin.

Zhruba v polovině utkání zvýšil Chris Kreider bruslí, rozhodčí u videa ovšem neodhalili úmyslné kopnutí nohou a gól platil.

Chicago snížilo trefou Colina Blackwella, jenže Rangers pojistili výhru dvěma slepenými brankami v úvodu třetí třetiny. Mrázek neměl čisté svědomí u gólu na 3:1, při němž jej překonal Jacob Trouba střelou od pravého mantinelu.

Dominik Kubalík asistoval u jediné branky Ottawy, která podlehla 1:4 v Seattlu.

Výsledky NHL:

Boston - Pittsburgh 5:6 (2:4, 2:1, 1:1)

Branky: 1. a 44. Marchand (na první Pastrňák), 7. Pastrňák, 30. Geekie (Pastrňák), 40. DeBrusk - 6. O'Connor, 7. Graves, 8. Guentzel, 16. Eller, 27. Carter, 52. Crosby. Střely na branku: 29:35. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Marchand, 3. Pastrňák (oba Boston).

Montreal - Buffalo 1:6 (0:0, 1:2, 0:4)

Branky: 34. Armia - 49. a 59. Thompson, 26. Mittelstadt, 27. J. Skinner, 47. Quinn, 55. Dahlin. Střely na branku: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Levi, 2. J. Skinner, 3. Thompson (všichni Buffalo).

NY Rangers - Chicago 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 13. Panarin, 28. Kreider, 42. Trouba, 43. Vesey - 38. Blackwell. Střely na branku: 32:22. Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval čtyři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Trocheck, 3. Trouba (všichni NY Rangers).

Philadelphia - Columbus 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)

Branky: 18. a 45. Konecny - 46. Severson, 51. Bean, rozhodující sam. nájezd J. Gaudreau. Střely na branku: 41:28. Diváci: 17.510. Hvězdy zápasu: 1. J. Gaudreau (Columbus), 2. Konecny (Philadelphia), 3. Severson (Columbus).

St. Louis - Vancouver 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 25. Parayko, 49. Thomas - 2. Garland. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Thomas, 2. Binnington, 3. Parayko (všichni St. Louis).

Dallas - Colorado 4:5 v prodl. (1:1, 2:1, 1:2 - 0:1)

Branky: 22. a 50. Seguin, 12. Dadonov, 31. Pavelski - 14. a 64. MacKinnon, 40. a 50. Drouin, 59. Rantanen. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu. 1. Drouin (Colorado), 2. Seguin (Dallas), 3. MacKinnon (Colorado).

Minnesota - Tampa Bay 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)

Branky: 56. Bogosian - 25. a 27. Raddysh, 42. Hedman, 60. Hagel. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18.689. Hvězdy zápasu: 1. Raddysh, 2. Hedman (oba Tampa Bay), 3. Fleury (Minnesota).

Nashville - Calgary 3:6 (2:4, 0:1, 1:1)

Branky: 7. F. Forsberg, 16. Sissons, 43. McCarron - 5. Zary, 6. Coleman, 8. Kadri, 19. Andersson, 40. Hanifin, 55. Šarangovič. Střely na branku: 32:39. Vladař odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,6 procenta. Diváci: 17.203. Hvězdy zápasu: 1. Coleman, 2. Andersson (oba Calgary), 3. F. Forsberg (Nashville).

Arizona - NY Islanders 1:5 (0:2, 1:0, 0:3)

Branky: 24. Schmaltz - 8. a 54. Horvat, 13. Reilly, 45. Lee, 46. J. Gauthier. Střely na branku: 26:31. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Horvat, 2. Sorokin, 3. Barzal (všichni NY Islanders).

Vegas - Florida 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 4. Dorofejev - 15. Bennett, 27. M. Tkachuk, 39. Verhaeghe, 46. Reinhart. Střely na branku: 27:36. Diváci: 18.044. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Verhaeghe, 3. Bobrovskij (všichni Florida).

Seattle - Ottawa 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 10. Gourde, 36. Tatar, 40. Burakovsky, 58. Dunn - 53. Kelly (Kubalík). Střely na branku: 28:33. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Daccord, 2. Burakovsky, 3. Tatar (všichni Seattle).

Los Angeles - Detroit 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 2. a 56. Kempe, 5. Roy - 30. a 46. Fabbri, 38. Petry, rozhodující sam. nájezd Raymond. Střely na branku: 43:27. Rittich odchytal za Los Angeles celý zápas, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89 procenta. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Raymond, 2. Fabbri, 3. Sprong (všichni Detroit).

San Jose - Winnipeg 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky: 31. Barabanov - 32. Barron, 44. Vilardi. Střely na branku: 28:30. Diváci: 10.521. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck (Winnipeg), 2. Blackwood (San Jose), 3. Vilardi (Winnipeg).

6. St. Louis 37 19 1 17 107:119 39
7. Minnesota 37 16 4 17 112:120 36
8. Chicago 38 11 2 25 88:144 24