Pastrňákovo další skvělé představení. S krajany řídil výhru Bostonu v Buffalu

15. 11. 2023 7:34
Český útočník David Pastrňák gólem a dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 5:2 v Buffalu. Pod vítězství Bruins se bodově podepsali také Pavel Zacha a Jakub Lauko.
Český útočník Bostonu David Pastrňák se pokouší při utkání v Buffalu obejít Tysona Josta | Foto: Reuters

Boston v Buffalu začal zostra a v čase 04:09 vedl již o dvě branky.

Na úvodní trefu Dantona Heinena navázal svým 11. gólem v ročníku Pastrňák. Český kanonýr v gól proměnil výbornou Zachovu nahrávku přes celou šířku útočného pásma.

Oba čeští útočníci si spolupráci zopakovali a v 16. minutě z jejich souhry těžil Brandon Carlo, jenž zvýšil na 3:0.

Americký bek ujel společně se Zachou a Pastrňákem do přečíslení tří proti jednomu a po skvělé akci české dvojice střelou do odkryté části branky vstřelil první gól v sezoně.

Po čtyřech minutách druhé části se do statistik zapsal také Lauko. Český pracant tečoval vyhození Buffala z obranného pásma přímo k hokejce Oskara Steena, který přesnou trefou zvýšil náskok Bruins na čtyři góly.

Skvělou bostonskou první polovinu zápasu zakončil ve 33. minutě Hampus Lindholm. Švédský obránce dostal v přesilovce na modré čáře nabito od Pastrňáka a zvýšil už na 5:0.

Buffalo ve zbytku zápasu pouze zkorigovalo výsledek na konečných 2:5 a prohrálo potřetí z posledních čtyř zápasů. Bruins zvítězili podvanácté v sezoně a s 26 body vládnou celé NHL.

Anaheim patří mezi největší překvapení sezony. Proti Nashvillu otočil zápas ze stavu 0:2 na 3:2 a vyhrál podeváté. Velký podíl na obratu měl český obránce Radko Gudas: nejprve nastartoval tým bitkou s Jeremym Lauzonem a poté přispěl k obratu gólem a přihrávkou.

Ducks opět prokázali, že jsou celkem, pro něhož není žádný zápas ztracený. Po obratu vyhráli už pošesté v sezoně.

"Opět jsme ukázali, že když táhneme všichni za jeden provaz, tak dokážeme otočit jakýkoliv zápas. Pro kabinu jsou takové výhry opravdu důležité, ale musíme se naučit zvládat i první třetiny. Když se nám to podaří, budeme ještě úspěšnější," řekl Gudas.

Obrat Anaheimu vedli netradiční střelci. Dvěma body (1+1) se na výhře podílel Gudasův spoluhráč ze třetí obranné dvojice Urho Vaakanainen. Finský bek se v NHL střelecky prosadil poprvé.

"Nejsou to očekávaní střelci, ale je důležité, že se prosadili. Dlouhodobě říkám, že pomoc od obránců je pro ofenzivu klíčová," uvedl trenér Anaheimu Greg Cronin.

Jakub Vrána druhým gólem v sezoně pomohl St. Louis k demolici Tampy Bay 5:0. Český kanonýr v čase 36:36 přesně zakončil skvělou nahrávku Toreyho Kruga.

St. Louis se prosadilo podruhé během 19 vteřin a odskočilo do tříbrankového vedení. Blues ve třetím dějství přidali další dvě branky.

Tomáš Hertl gólem a Jan Rutta asistencí neodvrátili prohru San Jose 3:5 s Floridou. Sharks ještě deset minut před koncem nad soupeřem vedli, nakonec však odešli s prázdnou.

V úterním programu NHL bodoval také Ondřej Palát, jenž připravil jednu z branek New Jersey při prohře 3:6 ve Winnipegu. Devils nebodovali potřetí za sebou.

Prohru neodvrátila ani Palátova asistence u kontaktní branky Tima Meiera na 1:2. Hosté o necelou minutu a půl později srovnali, ale Jets si vedení vzali zpět a zápas dovedli do vítězného konce. Čtyřmi nahrávkami řídil výhru Winnipegu obránce Josh Morrissey.

Ani 32 zásahů Karla Vejmelky nepomohlo Arizoně k výhře nad Dallasem. Coyotes prohráli 3:4 v prodloužení a v Západní konferenci klesli na 9. místo. Český gólman měl úspěšnost zákroků těsně pod hranicí 89 procent.

Výsledky NHL:

Buffalo - Boston 2:5 (0:3, 1:2, 1:0)

Branky: 36. a 56. V. Olofsson - 4. Heinen, 5. Pastrňák (Zacha), 16. Carlo (Pastrňák, Zacha), 25. Steen (Lauko), 33. H. Lindholm (Pastrňák). Střely na branku: 33:32. Diváci: 14.840. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. McAwoy, 3. Pastrňák (všichni Boston).

Montreal - Calgary 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky: 23. Lindström - 23. Kadri, 34. Zary. Střely na branku: 34:29. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Zary (oba Calgary), 3. Slafkovský (Montreal).

Washington - Vegas 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 17. D. Strome, 60. McMichael, 60. Malenstyn. Střely na branku: 31:35. Diváci: 16.598. Hvězdy zápasu: 1. Lindgren, 2. Strome (oba Washington), 3. L. Thompson (Vegas).

Columbus - Pittsburgh 3:5 (2:1, 0:1, 1:3)

Branky: 11. Marčenko, 20. Činachov, 52. Texier - 5., 55. a 60. Crosby, 28. Guentzel, 49. E. Karlsson. Střely na branku: 31:43. Diváci: 16.596. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. E. Karlsson (oba Pittsburgh), 3. Texier (Columbus).

Nashville - Anaheim 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)

Branky: 22. F. Forsberg, 35. Josi - 38. Fowler, 45. Gudas, 57. Vaakanainen (Gudas). Střely na branku: 31:20. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg, 2. Josi (oba Nashville), 3. Vaakanainen (Columbus).

Dallas - Arizona 4:3 v prodl. (1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)

Branky: 18. Lindell, 30. Hintz, 57. Seguin, 61. Duchene - 6. Keller, 53. Zucker, 55. Crouse. Střely na branku: 36:26. Vejmelka odchytal za Arizonu 60 minut a 42 vteřin, inkasoval čtyři branky z 36 střel a úspěšnost zákroků měl 88,9 procenta. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Duchene, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Crouse (Arizona).

Winnipeg - New Jersey 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)

Branky: 29. a 50. Connor, 39. a 59. Ehlers, 34. Perfetti, 52. M. Barron - 35. Meier (Palát), 37. Marino, 55. Mercer. Střely na branku: 31:34. Diváci: 11.717. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Perfetti, 3. Connor (všichni Winnipeg).

St. Louis - Tampa Bay 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

Branky: 12. Parayko, 37. Kyrou, 37. Vrána, 56. Kapanen, 60. Kyrou. Střely na branku: 29:30. Diváci: 17.621. Hvězdy zápasu: 1. Binnington, 2. Kyrou, 3. Krug (všichni St. Louis).

San Jose - Florida 3:5 (1:1, 0:1, 2:3)

Branky: 16. Hoffman (Rutta), 47. Hertl, 48. Kunin - 13. Lomberg, 33. Reinhart, 51. Verhaeghe, 52. Stenlund, 58. Barkov. Střely na branku: 22:31. Diváci: 10.108. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart (Florida), 2. M. Granlund (San Jose), 3. M. Tkachuk (Florida).

5. Arizona 15 7 2 6 52:46 16
6. Minnesota 15 5 2 8 50:64 12
7. Chicago 13 5 0 8 34:45 10
8. Nashville 15 5 0 10 44:52 10