Pastrňákova show. Útočník se blýskl hattrickem a je třetím nejlepším střelcem NHL

Aktualizováno 19. 1. 2024 9:02
David Pastrňák prvním hattrickem v sezoně sestřelil Colorado a pomohl Bostonu k výhře 5:2. Český útočník vylepšil svou bilanci v aktuální sezoně na 29 tref a je třetí nejlepší střelec NHL. Třetí místo drží se 64 body i v ligové produktivitě. Na výhře Bruins se gólem podílel také Jakub Lauko. Jednu nahrávku zaznamenal Pavel Zacha.
Podívejte se na hattrick Davida Pastrňáka proti Coloradu | Video: Asociated Press

Pastrňák dal pětkrát v sezoně dva góly v jednom zápase, na hattrick ale čekal až do ledna. Ve 44. utkání ročníku proti Coloradu otevřel skóre zápasu hned v první minutě, kdy svižnou střelou z osy hřiště zakončil úvodní tlak Bruins.

Zbylé dvě trefy český kanonýr přidal ve třetím dějství. V přesilové hře v čase 57:24 na brankovišti využil nabídku Jakea DeBruska, protečoval puk mezi nohy brankáře Alexandra Georgijeva a zvýšil na 4:2. Hattrick uzavřel 22 sekund před závěrečnou sirénou, kdy trefil odkrytou branku Avalanche.

Havířovský rodák dal tři góly v jednom zápase pošestnácté v základní části NHL a osamostatnil se v čele českých historických tabulek před Jaromírem Jágrem. Mezi aktivními hráči si Pastrňák pojistil druhé místo za Alexandrem Ovečkinem, jenž odehrál třicet tříbrankových zápasů.

V součtu s play off český kanonýr zaznamenal osmnáctý hattrick a třemi góly sestřelil již dvanáct týmů NHL. Zařadil se tak mezi nejlepší trojici historie Bruins. Společnost mu dělají klubové ikony Cam Neely a Phil Esposito.

Lauko svým prvním gólem v sezoně navázal na Pastrňákovu úvodní trefu a v páté minutě zvýšil na 2:0 pro domácí Bruins. Český útočník zakončením do odkryté branky uzavřel pohlednou kombinaci třetího útoku Bruins a bodoval poprvé od konce listopadu.

Povedenou českou třetinu pečetil v čase 14:5 Pavel Zacha, jenž DeBruskovi připravil gól na 3:1. Centr druhé formace Bostonu zaznamenal sedmnáctou asistenci v ročníku a s 26 body je pátým nejproduktivnějším Čechem v aktuální sezoně.

Výsledky NHL:

Boston - Colorado 5:2 (3:1, 0:1, 2:0)

Branky: 1., 58. a 60. Pastrňák, 5. Lauko, 15. DeBrusk (Zacha) - 8. Wood, 37. MacKinnon. Střely na branku: 31:32. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. DeBrusk, 3. Lindholm (všichni Boston).

Ottawa - Montreal 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Branky: 9. B. Tkachuk, 12. Stützle, 30. Chartier, 39. Tarasenko, 42. M. Joseph, 53. Kelly - 14. Caufield, 56. Pezzetta. Střely na branku: 38:23. Diváci: 19.286. Hvězdy zápasu: 1. Stützle, 2. B. Tkachuk, 3. Sanderson (všichni Ottawa).

Tampa Bay - Minnesota 7:3 (1:1, 3:2, 3:0)

Branky: 7. Hedman, 21. Cirelli, 24. Merelä, 33. Point, 42. Stamkos, 47. Eyssimont, 58. Cirelli - 6. Eriksson Ek, 31. Rossi, 40. Middleton. Střely na branku: 38:33. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. kučerov, 2. Hedman, 3. Point (všichni Tampa Bay).

Philadelphia - Dallas 5:1 (1:0, 1:1, 3:0)

Branky: 24. a 55. Tippett, 19. Sean Walker, 41. Atkinson, 50. z tr. střílení Laughton - 33. Seguin. Střely na branku: 43:16. Diváci: 18.024. Hvězdy zápasu: 1. Frost, 2. Tippett, 3. Atkinson (všichni Philadelphia).

Washington - St. Louis 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 11., 31. a 60. Oshie, 24. Aube-Kubel, 41. D. Strome - 18. N. Walker, 45. Faulk. Střely na branku: 26:19. Diváci: 17.909. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. D. Strome, 3. Pacioretty (všichni Washington).

Buffalo - Chicago 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 33. Girgensons, 43. Peterka, 47. Dahlin. Střely na branku: 30:20. Diváci: 15.465. Hvězdy zápasu: 1. Luukkonen, 2. Ryan Johnson, 3. Dahlin (všichni Buffalo).

Edmonton - Seattle 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)

Branky: 21. a 28. Foegele, 25. Draisaitl, 58. Hyman - 10. Tolvanen, 14. McCann. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Foegele, 2. Draisaitl, 3. Skinner (Edmonton).

Los Angeles - Nashville 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)

Branky: 29. Doughty - 28. O'Reilly, 34. Nyquist. Střely na branku: 34:33. David Rittich za Los Angeles odchytal 57 minut a 33 sekund, inkasoval dvě branky z 31 střel a úspěšnost zákroků měl 93,9 procenta. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Nyquist (Nashville), 2. Kempe (Los Angeles), 3. Saros (Nashville)

Vancouver - Arizona 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)

Branky: 17. E. Pettersson, 40. Joshua - 19. Dermott. Střely na branku: 26:21. Diváci: 19.005. Hvězdy zápasu: 1. Joshua, 2. Demko (oba Vancouver), 3. Ingram (Arizona).

Vegas - NY Rangers 5:1 (2:0, 2:0, 1:1)

Branky: 15. a 38. Barbašev, 12. Marchessault, 39. Kolesar, 59. Howden - 41. Zibanejad. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.149. Hvězdy zápasu: 1. Barbašev, 2. Thompson, 3. N. Roy (všichni Vegas).

Calgary - Toronto 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)

Branky: 11. Šarangovič, 16. Kadri, 38. Mangiapane - 19., 25. a 34. Matthews, 28. Marner. Střely na branku: 26:33. Daniel Vladař za Calgary odchytal 58 minut a 28 sekund, inkasoval čtyři branky z 33 střel a úspěšnost zákroků měl 87,9 procenta. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. W. Nylander (oba Toronto), 3. Vladař (Calgary).