Pastrňákova parádní show hned na úvod. Vstřelil vítězný gól, výhru pak ještě pojistil

Aktualizováno 12. 10. 2023 7:58
Český hokejista David Pastrňák začal nový ročník NHL ve velkém stylu. Při vítězství Bostonu 3:1 nad Chicagem vstřelil vítězný gól a výhru Bruins pojistil při power play soupeře další trefou do prázdné branky.
Sestřih utkání Boston - Chicago | Video: Asociated Press

Český útočník tak zastínil opěvovaného Connora Bedarda v dresu protivníka. Jednička letošního draftu se však dočkala alespoň premiérové trefy v soutěži.

Osmnáctiletý Kanaďan otevřel už v první třetině skóre, když po hezké akci vystřelil na gólmana a ještě stihl obkroužit branku, aby vyražený puk zasunul do sítě. "Když jsem byl za brankou, viděl jsem volné místo a říkal jsem si: Nepokaž to. Jakmile prošel puk do branky, cítil jsem velkou radost. I úlevu. Hrozně moc jsem chtěl dát první gól co nejdříve. Je to úžasné," rozplýval se Bedard, který skóroval v 18 letech a 56 dnech. Po dvou zápasech má na kontě dva body (1+1).

Domácí Bruins ještě v úvodní periodě srovnali díky Trentu Frederikovi a ve druhém dějství už přišla Pastrňákova chvíle. Druhý nejlépe placený hráč soutěže ve 34. minutě parádní střelou ke vzdálenější tyči poslal Boston do vedení.

Pět minut před koncem měl velkou šanci na vyrovnání opět Bedard, ale neuspěl, a v závěrečné minutě ujeli při hře Chicaga bez brankáře Brad Marchand s Pastrňákem. Kapitán Bruins předložil puk českému kanonýrovi a ten lehce skóroval.

Pastrňáka ovšem předčil při vyhlášení hvězd zápasu gólman Linus Ullmark, který kryl dvacet střel.

Na straně poražených plnil jen roli náhradního brankáře Petr Mrázek, který o den dříve pomohl týmu 38 zákroky k vítězství v Pittsburghu.

Carolina i díky asistenci Martina Nečase porazila Ottawu 5:3. Po první třetině prohrávala 0:1, ale na začátku třetí už vedla 3:1.

O druhý gól se postaral právě Nečas, který i pod tlakem bránících hráčů uvolnil přihrávkou v pravém kruhu Teuva Teräväinena. Finský útočník se prosadil střelou bez přípravy.

Ottawa, za kterou Dominik Kubalík nebodoval, vyrovnala na 3:3, ale závěr patřil domácím obráncům. Výhru strhli na stranu Hurricanes Brady Skjei a Jaccob Slavin.

Brock Boeser se podepsal čtyřmi góly pod kanonádu Vancouveru, který doma deklasoval Edmonton 8:1. Hrdinovi zápasu asistoval u dvou branek Filip Hronek.

Boeser nasázel hattrick v rozmezí 12. až 28. minuty a Vancouver tím odskočil z 1:0 na 4:0. U třetího gólu týmu si připsal asistenci Hronek, po jehož střele vznikl před brankou závar a z dorážky uspěl hrdina zápasu.

Svou čtvrtou trefou zvýšil Boeser ve 46. minutě na 6:1, opět z dorážky střely českého beka. Útočníci Elias Pettersson a J.T. Miller si připsali shodně branku a tři přihrávky. Hronek nasbíral čtyři kladné body do statistiky +/-, nejvíce ze všech.

"Vím, že udělal změny v tréninky. Dařilo se mu už přípravném kempu a navazuje na to," pochválil trenér Vancouveru Rick Tocchet Boesera, který minulou sezonu vstřelil 18 branek. "V létě jsem si řekl, že se chci zlepšit a každý den jsem dřel. Hodlám v tom pokračovat. Zítra přijdu na ranní rozbruslení a dám si další trénink," doplnil odhodlaný Boeser, který vstřelil v NHL čtyři góly v jednom utkání poprvé.

Při střelecké chuti byl i Auston Matthews a třemi góly přispěl k výhře Toronta 6:5 po nájezdech nad Montrealem. Kanadský útočník završil hattrick dvěma trefami v závěru, kterými vyrovnal z 3:5 na 5:5. V rozstřelu skóroval pouze Mitchell Marner.

Výsledky NHL:

Boston - Chicago 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky: 34. a 60. Pastrňák, 12. Frederic - 6. Bedard. Střely na branku: 33:21. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. Pastrňák, 3. Frederic (všichni Boston).

Toronto - Montreal 6:5 po sam. nájezdech (0:1, 3:1, 2:3 - 0:0)

Branky: 35., 56. a 59. Matthews, 28. Gregor, 40. W. Nylander, rozhodující sam. nájezd Marner - 22. a 46. Newhook, 4. Evans, 45. Caufield, 52. Ylönen. Střely na branku: 42:24. Diváci: 18.948. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. Marner (oba Toronto), 3. Newhook (Montreal).

Carolina - Ottawa 5:3 (0:1, 2:0, 3:2)

Branky: 23. Bunting, 38. Teräväinen (Nečas), 41. J. Staal, 48. Skjei, 52. Slavin - 4. M. Joseph, 46. Kelly, 46. Stützle. Střely na branku: 42:30. Diváci: 18.893. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. Skjei, 3. Bunting (všichni Carolina).

Calgary - Winnipeg 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)

Branky: 13. a 60. Mangiapane, 18. Weegar, 34. Andersson, 59. E. Lindholm - 15. Connor, 32. Iafallo, 55. Scheifele. Střely na branku: 22:37. Diváci: 17.414. Hvězdy zápasu: 1. Mangiapane (Calgary), 2. Connor (Winnipeg), 3. Markström (Calgary).

Vancouver - Edmonton 8:1 (2:0, 3:1, 3:0)

Branky: 12., 25., 28. a 46. Boeser (na druhou a čtvrtou Hronek), 9. Garland, 32. E. Pettersson, 47. J.T. Miller, 55. Joshua - 29. Draisaitl. Střely na branku: 32:27. Diváci: 18.706. Hvězdy zápasu: 1. Boeser, 2. J.T. Miller, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver).

Los Angeles - Colorado 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)

Branky: 27. Grundström, 40. Byfield - 24. a 45. Rantanen, 8. MacKinnon, 23. Makar, 57. Wood. Střely na branku: 36:37. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. MacKinnon (oba Colorado), 3. Doughty (Los Angeles).