Pastrňák v jubilejním zápase zářil. Dva góly dal sám, jednou asistoval Zachovi

29. 10. 2023 6:34
Český hokejový útočník David Pastrňák ve svém 600. utkání v NHL vstřelil dva góly, přidal asistenci u branky Pavla Zachy a při výhře Bostonu 4:1 nad Detroitem byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.
David Pastrňák slaví s fanoušky Bostonu vstřelený gól
David Pastrňák slaví s fanoušky Bostonu vstřelený gól | Foto: Reuters

Pastrňák v jubilejním zápase čekal na bod deset a půl minuty. V čase 10:33 v přesilové hře vyzval ke střele Brada Marchanda, jehož pokus dorazil za brankovou čáru Zacha. Český centr otevřel skóre zápasu a střelecky se prosadil podruhé v sezoně.

"V posledních zápasech se snažím být víc před brankou a hledat si dorážky. Máme skvělé střelce, tak se toho snažím využívat. Jsem rád, že se to ke mně dnes odrazilo a dal jsem gól," řekl Zacha.

Za další čtyři minuty přidal gól Charlie McAvoy, ale Detroit v úvodu třetího dějství snížil. Poslední desetiminutovka patřila Pastrňákovi. Český kanonýr nejprve proměnil druhé trestné střílení v sezoně a v čase 57:41 pokusem o mantinel trefil prázdnou branku.

"Chtěl jsem jen vyhodit puk ven z našeho obranného pásma. Byl to šťastný odraz," vysvětlil spokojený střelec.

Havířovský rodák má nyní na kontě v zápasech základní části NHL 630 bodů a na třináctém místě českých historických tabulek se vyrovnal Robertu Reichelovi. V pořadí střelců se Pastrňák s 309 trefami přiblížil na rozdíl jediného gólu k sedmému Petru Nedvědovi.

Boston vyhrál sedmý zápas z úvodních osmi a pojistil si vedení ve Východní konferenci. "Zápasy proti týmům ze stejné divize jsou v podstatě duely o čtyři body. Je důležité je zvládat, protože každý bod v NHL je důležitý," řekl Pastrňák, jenž je druhým nejlepším střelcem a čtvrtým nejproduktivnějším hráčem ligy.

Pastrňákův samostatný nájezd:

Při gólu do prázdné brány Pastrňák chytře využil mantinel:

Vancouver i přes prohru bodoval v šestém z osmi dosavadních zápasů v sezoně a v Západní konferenci drží třetí místo. Hronek se poprvé zapsal do statistik ve 36. minutě, kdy jeho nahození od modré čáry v přesilovce tečoval za newyorského gólmana J. T. Miller.

Druhou branku český bek připravil necelých pět minut před koncem základní hrací doby. Po jeho přistrčení se do puku opřel Carson Soucy a poslal zápas do prodloužení. V něm rozhodl o bodu navíc pro Rangers K'Andre Miller.

Hronek v úvodních osmi zápasech sezony nasbíral sedm asistencí a je třetím nejproduktivnějším českým hokejistou. V počtu asistencí se mezi obránci řadí k ligové elitě. Více gólů připravil pouze tahoun Tampy Bay Victor Hedman.

Kubalík se v úvodu angažmá v Ottawě herně i bodově trápil. Na první zápis útočník, který dvakrát v kariéře překonal hranici 20 branek za sezonu, čekal až do osmého utkání. Trápení prolomil ve 26. minutě zápasu s Pittsburghem. Po přihrávce Ridlyho Greiga napřáhl v pravém kruhu a zvýšil na 3:0.

Toronto v Nashvillu prohrálo po třech výhrách. Maple Leafs domácí přestříleli 35:24, čtyřikrát trefili brankovou konstrukci, na víc než bod jim ale herní převaha nestačila. Kämpf byl ve 33. minutě odměněn za aktivitu na brankovišti a u trefy čtyřicetiletého beka Marka Giordana zaznamenal druhou asistenci v sezoně.

Třetí vítězství v ročníku vychytal brankář Lukáš Dostál. Anaheim i díky jeho 27 zákrokům porazil Philadelphii 7:4 a v tabulce Západní konference se posunul na osmé místo. Český gólman zakončil zápas s úspěšností 87,1 procenta, poprvé v sezoně se tak nedostal nad 91 procent.

Obránce Radko Gudas v duelu proti klubu, za nějž odehrál čtyři sezony, strávil na ledě přes 21 minut a byl nejvytíženějším hráčem Ducks. Řízný bek byl na ledě u dvou branek svého týmu a duel zakončil s dvěma kladnými body ve statistice plus/minus.

Obhájci titulu z Vegas porazili Los Angeles 4:3 po samostatných nájezdech a bodovali i v devátém zápase. Golden Knights smazali dvoubrankové manko a ještě necelou minutu před koncem vedli 3:2. V čase 58:57 poslal zápas do prodloužení obránce Kings Drew Doughty, v závěrečném rozstřelu ale výhru urvali hosté z Vegas. Vítězný nájezd proměnil Jack Eichel.

NHL:

Philadelphia - Anaheim 4:7 (0:2, 2:2, 2:3)

Branky: 33. a 50. Konecny, 32. Atkinson, 57. Farabee - 16., 27. a 52. Vatrano, 1. Strome, 30. Henrique, 43. Zegras, 44. Leason. Střely: 31:24. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval 4 góly z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Diváci: 18.275. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Strome, 3. McTavish (všichni Anaheim).

Florida - Seattle 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky: 29. Forsling, 30. M. Tkachuk, 55. Cousins - 8. McCann, 28. Tolvanen. Střely na branku: 38:32. Diváci: 16.780. Hvězdy zápasu: 1. Cousins, 2. M. Tkachuk, 3. Kulikov (všichni Florida).

Boston - Detroit 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Branky: 52. z trest. střílení a 58. Pastrňák, 11. Zacha (Pastrňák), 15. McAvoy - 47. Veleno. Střely na branku: 31:24. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. McAwoy, 2. Pastrňák, 3. Swayman (všichni Boston).

Montreal - Winnipeg 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 6. J. Barron, 29. Monahan, 42. Armia, rozhodující sam. nájezd Suzuki - 5. z trest. střílení a 21. Lowry, 21. Niederreiter. Střely na branku: 29:45. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Guhle (Montreal), 2. Lowry (Winnipeg), 3. Allen (Montreal).

Los Angeles - Vegas 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)

Branky: 14. Laferriere, 25. Lewis, 59. Doughty - 28. Amadio, 33. W. Carrier, 47. Stone, rozhodující sam. nájezd Eichel. Střely na branku: 40:30. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Eichel (Vegas), 2. Doughty, 3. Laferriere (oba Los Angeles).

Columbus - NY Islanders 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 16. Palmieri, 57. M. Martin. Střely na branku: 34:33. Diváci: 15.424. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. M. Martin, 3. Palmieri (všichni NY Islanders).

Nashville - Toronto 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 16. a 36. O'Reilly, 63. Josi - 14. Nylander, 33. Giordano (Kämpf). Střely na branku: 24:36. Diváci: 17.537. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. O'Reilly, 3. F. Forsberg (všichni Nashville).

Vancouver - NY Rangers 3:4 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 0:1)

Branky: 36. J. Miller (Hronek), 50. Myers, 56. Soucy (Hronek) - 10. Panarin, 53. Fox, 54. Zibanejad, 64. K. Miller. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18.483. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad (NY Rangers), 2. Hronek (Vancouver), 3. Panarin (NY Rangers).

Pittsburgh - Ottawa 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Branky: 38. Crosby, 60. Guentzel - 15. a 54. B. Tkachuk, 5. Greig, 26. Kubalík, 54. Batherson. Střely na branku: 42:26. Diváci: 17.631. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. Kelly, 3. Greig (všichni Ottawa).