Pastrňák je k nezastavení. Kuriózní trefou korunoval výhru Bostonu

Aktualizováno 20. 10. 2023 9:20
David Pastrňák začal nový ročník NHL ve skvělé formě. Český hokejista se trefil i ve třetím utkání sezony, když gólem korunoval výhru Bostonu 3:1 na ledě San Jose. Bruins mají po třech zápasech plný počet bodů.
Český útočník David Pastrňák v utkání na ledě San Jose
Český útočník David Pastrňák v utkání na ledě San Jose | Foto: Reuters

Proti San Jose rozhodli v první třetině, v níž odskočili na 2:0. Ve druhé třetině přidal třetí branku Pastrňák. Český kanonýr dal ve 37. minutě jeden ze svých šťastnějších gólů.

Při snaze zakončit ho atakoval Marc-Edouard Vlasic, Pastrňákovi sjel kotouč z hole, při pádu se mu ale odrazil od brusle a k překvapení všech doklouzal až za brankovou čáru.

Jedinou branku hokejistů Sharks připravil Tomáš Hertl. Do úniku vyslal Anthonyho Duclaira, který i s přispěním bránícího Hampuse Lindholma snížil na 1:3. Bruins si závěr pohlídali a celkově vyhráli jedenáctý zápas v základní části za sebou.

Dařilo se Jakubovi Vránovi, jenž zaznamenal první dvoubodový zápas v sezoně. Jeho gól a asistence ale neodvrátily prohru St. Louis s Arizonou 2:6.

V součtu s minulou sezonou Vrána na dvoubodový večer čekal deset zápasů. Proti Arizoně se do statistik poprvé zapsal ve 28. minutě, kdy u pravého mantinelu sebral odražený kotouč, vybruslil si do ideální pozice na ose hřiště a střelou na vyrážečku gólmana Connora Ingrama, jenž dostal v sestavě přednost před Karlem Vejmelkou, snížil na 1:2.

"Na modré čáře odvedl výbornou práci Marco Scandella. Zachytil vyhození, puk se odrazil ke mně a já kolem sebe nikoho neměl. Hned jsem věděl, že zkusím vystřelit, a doufal jsem, že to trefím," řekl Vrána.

Blues z kontaktního gólu vůbec nic nevytěžili. Pouhých 42 vteřin po Vránově trefě odpověděl Michael Carcone a vrátil Coyotes dvougólový náskok.

Arizona zásluhou Nicka Schmaltze ještě ve druhé třetině zvýšila na 4:1 a když v úvodu třetího dějství přidal pátou branku hostů Jason Zucker, bylo o konečném výsledku téměř rozhodnuto.

Ve 44. minutě Vrána zatáhl puk do útočného pásma, v něm se kostrbatě dostal přes dvojici bránících hráčů Arizony a vyzval ke skórování Samuela Blaise.

Hokejisté St. Louis toho však ve zbytku zápasu více nepředvedli a v závěru inkasovali gól na konečných 2:6. Blues poprvé v ročníku obdrželi více než dvě branky a prohráli druhý z úvodních tří duelů v sezoně. Podceňovaná Arizona má po čtyřech zápasech bilanci dvou výher a dvou porážek.

"Hráli jsme příliš pomalu. Soupeř nás předčil téměř ve všem. Nezbývá nám nic jiného, než se podívat na video, zanalyzovat to a jít dál. Je teprve začátek sezony," uvedl Vrána.

Podruhé za sebou prohráli hokejisté Vancouveru, kteří ve čtvrtečním zápase nestačili na Tampu Bay. Canucks po skvělém vstupu do druhé třetiny vedli na Floridě 2:1, domácí ale průběh utkání třemi góly otočili a došli si pro druhou výhru v ročníku. Necelé dvě minuty před koncem po střele Filipa Hronka od modré snížil na 3:4 J. T. Miller, vyrovnat se ale Vancouveru nepodařilo.

Pátý bod v pátém zápase zaznamenal útočník Caroliny Martin Nečas. Druhý nejproduktivnější Čech dosavadního průběhu ligy asistoval u čtvrté branky v zápase proti Seattlu. Kraken však doma vyhráli 7:4 a slaví poprvé v sezoně. Třemi body za gól a dvě asistence se pod výhru podepsali Oliver Bjorkstrand a Vince Dunn.

Daniel Vladař ve svém prvním startu v sezoně pomohl Calgary k výhře 4:3 na ledě Buffala. Flames s přispěním 24 zásahů českého gólmana vyhráli podruhé v sezoně.

Svůj první start v NHL ozdobil gólem druhý hráč červnového draftu Švéd Leo Carlsson. V úvodu třetí třetiny zápasu s Dallasem srovnal na 2:2, Anaheim ale nebodoval. Vítěznou branku Stars vstřelil obránce Miro Heiskanen, který zápas zakončil s bilancí 1+2.

Výborný vstup do ročníku potvrdili hokejisté Vegas. Úřadující šampioni porazili Winnipeg 5:3 a uspěli i popáté. Výhru Golden Knights třemi asistencemi řídil obránce Shea Theodore.

Naopak Edmonton ze čtyř pokusů získal jen dva body (za výhru nad Nashvillem). Ve čtvrtek tým kolem Connora McDavida podlehl Philadelphii 1:4 a propadl se na 15. místo Západní konference.

Výsledky NHL:

San Jose - Boston 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

Branky: 52. Duclair (Hertl) - 19. Marchand, 19. J. van Riemsdyk, 37. Pastrňák. Střely na branku: 27:36. Diváci: 12.501. Hvězdy zápasu: 1. Ullmark, 2. Pastrňák, 3. Marchand (všichni Boston).

Buffalo - Calgary 3:4 (2:2, 0:0, 1:2)

Branky: 7. E. Johnson, 15. T. Thompson, 44. Peterka - 1. Huberdeau, 11. Duehr, 42. Coleman, 45. Ružička. Střely na branku: 27:37. Vladař za Calgary odchytal celý zápas, inkasoval tři branky z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 88,9 procenta. Diváci: 13.025. Hvězdy zápasu: 1. Ružička, 2. Huberdeau (oba Calgary), 3. Cozens (Buffalo).

Tampa Bay - Vancouver 4:3 (1:0, 2:2, 1:1)

Branky: 37. a 45. Kučerov, 12. Paul, 36. Eyssimont - 21. Boeser, 22. Myers, 59. J. Miller (Hronek). Střely na branku: 35:29. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Paul, 3. Eyssimont (všichni Tampa Bay).

Florida - Toronto 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Branky: 18. Stenlund, 20. Ekman-Larsson, 60. Reinhart - 32. Marner. Střely na branku: 24:31. Diváci: 19.288. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Stenlund, 3. Ekman-Larsson (všichni Florida).

NY Rangers - Nashville 1:4 (0:2, 1:2, 0:0)

Branky: 40. Fox - 12. a 17. Cole Smith, 24. O'Reilly, 34. F. Forsberg. Střely na branku: 25:27. DIváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Cole Smith, 2. F. Forsberg, 3. Barrie (všichni Nashville).

Philadelphia - Edmonton 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky: 24. a 45. Atkinson, 16. Farabee, 39. Walker - 36. Hyman. Střely na branku: 33:23. Diváci: 17.590. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Tippett, 3. Hart (všichni Philadelphia).

Minnesota - Los Angeles 3:7 (2:4, 0:0, 1:3)

Branky: 7. Dewar, 8. Kaprizov, 55. Eriksson Ek - 20. a 20. Dubois, 3. Grundström, 16. Gavrikov, 51. Moore, 58. Kempe, 59. Lizotte. Střely na branku: 32:27 Diváci: 18.689. Hvězdy zápasu: 1. Dubois, 2. Fiala (oba Los Angeles), 3. Kaprizov (Minnesota).

Winnipeg - Vegas 3:5 (1:1, 1:2, 1:2)

Branky: 2. a 52. Iafallo, 36. Perfetti - 18. Marchessault, 21. Howden, 36. Martinez, 56. Eichel, 59. N. Roy. Střely na branku: 38:27. Diváci: 11.521. Hvězdy zápasu: 1. Iafallo (Winnipeg), 2. L. Thompson, 3. Mark Stone (oba Vegas).

St. Louis - Arizona 2:6 (0:1, 1:3, 1:2)

Branky: 28. Vrána, 44. Blais (Vrána) - 15. Bjugstad, 23. Keller, 28. Carcone, 34. Schmaltz, 43. Zucker, 57. Durzi. Střely na branku: 26:42. Diváci: 18.096. Hvězdy zápasu: 1. Schmaltz, 2. Keller (oba Arizona), 3. Vrána (St. Louis).

Anaheim - Dallas 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Branky: 5. Terry, 42. L. Carlsson - 31. Hintz, 39. Pavelski, 47. Heiskanen. Střely na branku: 29:24. Diváci: 14.274. Hvězdy zápasu: 1. Heiskanen (Dallas), 2. L. Carlsson, 3. Terry (oba Anaheim).

Seattle - Carolina 7:4 (3:1, 1:0, 3:3)

Branky: 8. Gourde, 13. Schwartz, 20. Bellemare, 23. Dunn, 52. McCann, 53. Kartye, 57. Bjorkstrand - 42. a 56. Jarvis (na druhou Nečas), 8. Fast, 46. Kotkaniemi. Střely na branku: 36:37. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1, Dunn, 2. Kartye, 3. Bellamare (všichni Seattle).

Colorado - Chicago 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 12. L. O'Connor, 19. R. Johansen, 34. Toews, 49. MacKinnon. Střely na branku: 41:18. Mrázek za Chicago odchytal celý zápas, inkasoval čtyři branky z 41 střel a úspěšnost zákroků měl 90,2 procenta. Diváci: 18.140. Hvězdy zápasu: 1. Georgiev, 2. L. O'Connor, 3. Rantanen (všichni Colorado).

2. Dallas 3 2 1 0 7:6 5
3. Minnesota 4 2 0 2 14:16 4
4. Arizona 4 2 0 2 11:8 4
5. Nashville 5 2 0 3 13:15 4
6. Chicago 5 2 0 3 11:13 4
7. St. Louis 3 1 1 1 5:9 3
8. Winnipeg 4 1 0 3 13:19 2