Brankář Rittich vynuloval Edmonton. Gól nedostal po třech letech

Aktualizováno 11. 2. 2024 7:17
David Rittich zastavil všech 26 střel Edmontonu, dovedl hokejisty Los Angeles k výhře 4:0 a připsal si v NHL čisté konto po téměř třech letech. Jihlavský rodák je po Petru Mrázkovi a Karlu Vejmelkovi třetím českým gólmanem, který v aktuální sezoně vychytal nulu.
Nejlepší zákroky Davida Ritticha v zápase Los Angeles - Edmonton | Video: NHL

Vítek Vaněček inkasoval až v prodloužení, ve kterém jej překonal Sebastian Aho z dorážky střely Martina Nečase a zařídil Carolině výhru 1:0 nad New Jersey. Filip Hronek vstřelil gól a u dalších dvou asistoval, ale neodvrátil prohru Vancouveru 3:4 v prodloužení na ledě Detroitu.

Rittich se stal první hvězdou zápasu a zpříjemnil trenérský debut Jimu Hillerovi, který nahradil odvolaného Todda McLellana. Na českého gólmana nevyzrálo ani elitní duo Connor McDavid, Leon Draisaitl.

Rittich nejvíc podržel tým zhruba v polovině zápasu za stavu 2:0, když natáhl pravý beton proti dorážce Corey Perryho do odkryté branky. O chvíli dříve měl i štěstí, když střela Perryho zazvonila na horní tyč.

Los Angeles zařídili v úvodu druhé třetiny během 49 sekund dvougólové vedení Pierre-Luc Dubois a Trevor Lewis. Výhru pojistil Quinton Byfield dvěma trefami ve třetí třetině. Rittich vychytal nulu v NHL popáté v kariéře a poprvé od 22. února 2021, kdy ještě v barvách Calgary zazářil proti Torontu.

Rittich podepsal v létě s Los Angeles jednoletou smlouvu, ale sezonu začal na farmě. Klub si jej vytáhl do hlavního týmu v prosinci a český gólman se chopil šance. Ve 12 zápasech stlačil průměr inkasovaných branek pod dvě (1,9) a úspěšnost zásahů má 93,1 procenta.

Vaněček odolával až do 64. minuty, v níž rozjel vítěznou akci Nečas. Český útočník si navedl puk z levé strany mezi kruhy, vypálil a Vaněčkem vyražený kotouč doklepl Aho ze vzduchu do branky.

Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen domácí gólman Pjotr Kočetkov, který zastavil všech 34 střel. Shodně jedním pokusem jej prověřili Ondřej Palát a Tomáš Nosek.

Hronek hrál poprvé v Detroitu, který jej vyměnil loni v březnu do Vancouveru, a po jeho akcích otočili Canucks v prostřední třetině z 0:1 na 3:1. Tečí Hronkovy střely vyrovnal Nils Höglander.

Český bek vstřelil druhý gól týmu ve 32. minutě, když se po návratu z trestné lavice dostal do úniku a sólo zakončil forhendovým blafákem. Náskok zvýšil Elias Pettersson, u jehož branky si připsal Hronek druhou asistenci.

Hronek se zlepšil na 39 bodů (4+35) a vyrovnal svou nejproduktivnější sezonu. Šestadvacetiletý obránce si minulý ročník připsal v barvách Detroitu a Vancouveru devět gólů a třicet přihrávek.

Detroit smazal ve třetí třetině manko trefami Daniela Spronga a Michaela Rasmussena. Prodloužení rozhodl z trestného střílení Jake Walman.

David Pastrňák přišel o sérii čtyř zápasů, v nichž bodoval, a s Bostonem podlehl doma Washingtonu 0:3. První gól vstřelil v úvodu druhé třetiny T. J. Oshie a potrestal faul Matta Grzelcyka, jehož rozhodčí vyloučili za píchnutí holí na pět minut a do konce zápasu.

Výhru zpečetil Alexandr Ovečkin, dal 57. gól při hře soupeře bez gólmana a vytvořil tím nový rekord NHL.

NHL:

Buffalo - St. Louis 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky: 21. Okposo - 13. a 59. Neighbours, 25. Kyrou. Střely na branku: 34:26. Diváci: 16.726. Hvězdy zápasu: 1. Neighbours, 2. Hofer, 3. Kyrou (všichni St. Louis).

Detroit - Vancouver 4:3 v prodl. (1:0, 0:3, 2:0 - 1:0)

Branky: 1. Raymond, 43. Sprong, 48. M. Rasmussen, 61. Walman - 22. Höglander (Hronek), 32. Hronek, 34. E. Pettersson (Hronek). Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Walman (Detroit), 2. E. Pettersson, 3. Hronek (oba Vancouver).

Montreal - Dallas 2:3 (0:0, 2:3, 0:0)

Branky: 21. Suzuki, 39. Slafkovský - 38. a 39. Seguin, 24. Harley. Střely na branku: 20:38. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Seguin (Dallas), 2. Suzuki (Montreal), 3. Marchment (Dallas).

NY Islanders - Calgary 2:5 (0:1, 0:2, 2:2)

Branky: 44. Nelson, 58. Pageau - 4., 36. a 60. Weegar, 29. Huberdeau, 56. Coleman. Střely na branku: 37:24. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. Weegar, 2. Markström, 3. Huberdeau (všichni Calgary).

Boston - Washington 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 22. Oshie, 43. D. Strome, 60. Ovečkin. Střely na branku: 18:28. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Lindgren (oba Washington), 3. Swayman (Boston).

Florida - Colorado 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 11. Verhaeghe, 17. Reinhart, 38. Luostarinen, 50. Barkov. Střely na branku: 43:35. Diváci: 19.304. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Barkov, 3. Verhaeghe (všichni Florida).

Ottawa - Toronto 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Branky: 18. Giroux, 23. Tarasenko, 32. Pinto, 36. Norris, 60. Greig - 4. Matthews, 30. Knies, 46. Domi. Střely na branku: 32:34. Diváci: 19.679. Hvězdy zápasu: 1. Pinto (Ottawa), 2. Matthews (Toronto), 3. Giroux (Ottawa).

Philadelphia - Seattle 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky: 5. Laughton, 19. Poehling, 46. Couturier - 18. Tatar, 41. McCann. Střely na branku: 38:19. Diváci: 18.926. Hvězdy zápasu: 1. Laughton, 2. Poehling (oba Philadelphia), 3. McCann (Seattle).

Carolina - New Jersey 1:0 v prodl.

Branka: 64. Aho (Nečas). Střely na branku: 32:34. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey celý zápas, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,9 procenta. Diváci: 18.997. Hvězdy zápasu: 1. Kočetkov, 2. Aho, 3. Skjei (všichni Carolina).

Columbus - Tampa Bay 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)

Branky: 53. a 56. Jenner - 16. Paul, 21. Cirelli, 41. Stamkos, 60. Hagel. Střely na branku: 35:37. Diváci: 18.876. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij (Tampa Bay), 2. Jenner (Columbus), 3. Hagel (Tampa Bay).

Winnipeg - Pittsburgh 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky: 11. Scheifele, 16. Niederreiter - 35. Rust. Střely na branku: 31:34. Diváci: 15.225. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Ehlers (oba Winnipeg), 3. Jarry (Pittsburgh).

Nashville - Arizona 5:4 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 1:0)

Branky: 13. O´Reilly, 32. Josi, 46. Novak, 50. Forsberg, 62. McDonagh - 14. Dermott, 39. Guenther, 42. Välimäki, 45. Schmaltz. Střely na branku. 37:31. Diváci: 17.507. Hvězdy zápasu: 1. McDonagh, 2. Forsberg, 3. Josi (všichni Nashville).

Los Angeles - Edmonton 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 48. a 58. Byfield, 23. Dubois, 24. Lewis. Střely na branku: 26:26. David Rittich odchytal za Los Angeles celý zápas a z 26 střel neinkasoval. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Rittich, 2. Byfield, 3. Dubois (všichni Los Angeles).