Palát pomohl nahrávkou New Jersey vyhrát na ledě rivalů z Islanders

21. 10. 2023 7:30
Český hokejový útočník Ondřej Palát svou druhou asistencí v sezoně NHL pomohl New Jersey k vítězství na ledě New York Islanders 5:4 v prodloužení. Columbus s Davidem Jiříčkem v sestavě porazil Calgary 3:1 a zapsal druhou výhru v ročníku.
Jack Hughes (86) a Ondřej Palát slaví gól New Jersey Devils
Jack Hughes (86) a Ondřej Palát slaví gól New Jersey Devils | Foto: Reuters

Hokejisté New Jersey v gólově bohatém zápasu proti Islanders třikrát vedli, definitivní tečku za utkáním ale udělali až v prodloužení. V něm Jack Hughes nachytal obranu Islanders a rozhodl o druhé výhře Devils v ročníku.

"Celá akce začala již o nějakou půlminutku dříve. Timo Meier, Dawson Mercer a John Marino zavřeli Islanders na jejich polovině a nedovolili jim vystřídat. Já přišel na led čerstvý a zkusil jsem výhodu využít," popsal rozhodující momenty před svou druhou trefou v zápase Hughes.

Poprvé se dvaadvacetiletý centr prosadil ve 45. minutě, kdy si na hranici brankoviště klepl o přihrávku a umístil za záda gólmana Ilji Sorokina Palátovu přesnou nabídku zpoza branky. Hughes v zápase bodoval čtyřikrát a s deseti body vládne celé NHL.

Devils po česko-americké souhře mířili za vítězstvím, Islanders ale minutu a 11 sekund před koncem srovnali a poslali zápas do prodloužení. Dvěma góly newyorskému celku zařídili alespoň bod Bo Horvat a Brock Nelson.

Devils vstřelili všechny čtyři góly v základní hrací době v přesilovkách. V úvodních čtyřech zápasech ročníku dali již devět přesilovkových branek a s úspěšností využití 43 procent jsou druzí nejlepší v celé lize.

"Máme spoustu talentovaných hráčů, takže se na ledě může objevit prakticky kdokoliv," vysvětlil mladší bratr Jack Hughese Luke, který vstřelil první branku v sezoně a druhou v kariéře.

Jiříček si i přes návrat Zacha Werenského do sestavy Columbusu udržel místo ve druhém obranném páru a přispěl k výhře Blue Jackets 3:1. Talentovaný český obránce dostal šanci na úkor švédského beka Adama Boqvista a v zápasu odehrál bezmála 14 minut.

Výhru Columbusu řídil navrátilec do sestavy Werenski. Obránce, který promarodil podstatnou část minulé sezony, asistoval u vítězné branky Justina Danfortha a v závěru pojistil vítězství Blue Jackets gólem do prázdné branky.

Šestatřiceti zásahy k výhře Columbusu přispěl Spencer Martin. Gólman, který s Blue Jackets podepsal smlouvu dva týdny před startem sezony, zaskočil za nemocného Elvise Merzlikinse a v druhém startu za Blue Jackets vychytal první vítězství.

"Měl jsem tušení, že Elvis ještě nebude připravený. Definitivní jistotu jsem od trenérů ale dostal až odpoledne před zápasem. Oproti duelu s Detroitem jsem měl na hřišti lepší pocit. Vylepšili jsme komunikaci a došli si pro výhru," řekl osmadvacetiletý gólman.

NHL:

NY Islanders - New Jersey 4:5 v prodl. (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)

Branky: 13. a 22. Nelson, 27. a 59. Horvat - 45. a 63. J. Hughes (na druhou Palát), 19. Hamilton, 21. Toffoli, 23. L. Hughes. Střely na branku: 32:38. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. J. Hughes, 2. Bratt (oba New Jersey), 3. Horvat (Vancouver).

Columbus - Calgary 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)

Branky: 27. Kuraly, 49. Danforth, 58. Werenski - 51. E. Lindholm. Střel na branku: 29:37. DIváci: 16:276. Hvězdy zápasu: 1. Martin, 2. Danforth, 3. Kuraly (všichni Columbus).