Pastrňák řádil, jeho nahrávky pomohly pokořit Canadiens

19. 11. 2023 7:04
Útočník David Pastrňák třemi nahrávkami režíroval výhru hokejistů Bostonu 5:2 nad Montrealem a s 27 body je pátým nejproduktivnějším hráčem NHL.
Nov 18, 2023; Boston, Massachusetts, USA; Boston Bruins right wing David Pastrnak (88) lets go a shot against the Montreal Canadiens during the first period at TD Garden. | Foto: Reuters

Pavel Zacha vstřelil jednu branku Bruins. V sobotním programu se prosadil také Ondřej Palát, jehož New Jersey podlehlo newyorským Rangers 3:5. K výhře Devils nepomohl ani brankář Vítek Vaněček. Obránce Filip Hronek si připsal 17. asistenci v ročníku, ale Vancouver prohrál 3:4 se Seattlem.

Boston si dvoubrankový náskok vybudoval již v první třetině. V 8. minutě po souhře Pastrňáka a Brada Marchanda otevřel skóre obránce Charlie McAvoy. Druhou trefu nejlepšího celku Východní konference obstaral v čase 19:20 Trent Frederic.

Také vstup do druhého dějství zvládli lépe Bruins. Ve 26. minutě Zacha z voleje nastřelil hokejku jednoho z bránících hráčů a jeho pokus skončil až za gólmanem Jakeem Allenem.

Naději Canadiens vystřelil Slovák Juraj Slafkovský, ale o necelé dvě minuty později na jeho kontaktní branku odpověděl druhou trefou v zápase Frederic.

"Nechtěli jsme opakovat scénář z posledního vzájemného zápasu, kdy Montreal dokázal i přes náš dobrý start do zápasu otočit skóre. Je skvělé, že v posledních zápasech dokážeme dobré začátky dovést k hladkým výhrám," řekl Zacha.

Bruins si třetí třetinu pohlídali a vyhráli třináctý zápas v ročníku. "Celý duel jsme drželi nohu na plynu a soupeři jsme toho moc nedovolili," dodal Zacha, který vylepšil svoji sezonní bilanci na šest branek a sedm asistencí.

Na pochvalná slova českého útočníka navázal také trenér Bruins Jim Montgomery. "Hráli jsme přesně tak, jak jsme si řekli před zápasem," uvedl čtyřiapadesátiletý kouč.

První třetina derby mezi Devils a Rangers přinesla čtyři branky. "Jezdci" dvakrát vedli, ale domácí pokaždé dokázali na góly zareagovat. Na 2:2 v čase 19:12 vyrovnal první trefou v sezoně Palát.

Po bezbrankové druhé třetině posunul New Jersey do vedení Erik Haula, Rangers ale třemi góly zápas otočili a vyhráli počtvrté za sebou. Vaněček kryl 30 střel a zápas zakončil s úspěšností 88,2 procenta.

Z výhry se neradoval ani Karel Vejmelka. Český gólman v duelu s Winnipegem inkasoval čtyři branky z 25 pokusů a neodvrátil prohru Arizony 2:5. Dvěma góly a asistencí se pod výhru Jets podepsal Mark Scheifele, Josh Morrissey a Kyle Connor přidali po brance a příhrávce.

Osmnáctý bod v sezoně zaznamenal obránce Hronek. Druhý nejproduktivnější Čech a pátý nejlépe bodující zadák v lize asistoval u jedné z branek Vancouveru v domácím duelu se Seattlem. Canucks i přes jeho příspěvek prohráli třetí z posledních pěti zápasů.

Z druhého místa Západní konference ztrácejí dva body na vedoucí Vegas. Lídr pořadí podlehl domácí Philadelphii 3:4 v prodloužení a k výhře mu nestačily ani dva góly a asistence Jonathana Marchessaulta.

Po třech výhrách za sebou prohrál trápící se Edmonton. Oilers ve třetí třetině zápasu s Tampou Bay inkasovali čtyři branky a ztratili dobře rozehraný zápas. Třemi body za gól a dvě přihrávky se blýskl Nikita Kučerov, jenž stejně jako Pastrňák rozšířil svoji bilanci na 27 bodů.

Česko-ruská dvojice v tabulce produktivity nahání trio z Vancouveru J. T. Miller, Elias Pettersson, Quinn Hughes, které zatím nasbíralo o bod víc.

NHL:

Philadelphia - Vegas 4:3 v prodl. (1:0, 2:3, 0:0 - 1:0)

Branky: 16. Tippett, 21. Foerster, 36. Sean Walker, 61. Couturier - 35. a 40. Marchessault, 25. W. Karlsson. Střely na branku: 38:31. Diváci: 18.113. Hvězdy zápasu: 1. Couturier, 2. Foerster (oba Philadelphia), 3. Marchessault (Vegas).

Nashville - Chicago 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 37. a 60. Cole Smith, 13. Trenin, 19. Nyquist - 34. Kurashev, 53. T. Johnson. Střely na branku: 32:21. Diváci: 17.397. Hvězdy zápasu: 1. Nyquist, 2. Trenin, 3. Lankinen (všichni Nashville).

Tampa Bay - Edmonton 6:4 (1:2, 1:1, 4:1)

Branky: 20. a 33. Kučerov, 44. Jeannot, 50. Stamkos, 51. Glendening, 60. Sergačjov - 4. a 36. Ryan, 9. Hamblin, 49. Bouchard. Střely na branku: 24:43. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Sergačjov (oba Tampa Bay), 3. Ryan (Edmonton).

Boston - Montreal 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky: 20. a 36. Frederic, 8. McAvoy (Pastrňák), 26. Zacha (Pastrňák), 46. J. van Riemsdyk (Pastrňák) - 34. Slafkovský, 56. Kovacevic. Střely na branku: 44:22. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Frederic, 2. Pastrňák, 3. McAvoy (všichni Boston).

New Jersey - NY Rangers 3:5 (2:2, 0:0, 1:3)

Branky: 10. J. Hughes, 20. Palát, 42. Haula - 9. a 52. Panarin, 15. a 58. Vesey, 59. Wheeler. Střely na branku: 33:35. Vítek Vaněček za New Jersey odchytal 57:36 minut, inkasoval čtyři branky z 34 střel a úspěšnost zákroků měl 88,2 procenta. Diváci: 17.086. Hvězdy zápasu: 1. Panarin (NY Rangers), 2. J. Hughes (New Jersey), 3. Vesey (NY Rangers).

Winnipeg - Arizona 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Branky: 18. Scheifele, 19. Naměstnikov, 32. Connor, 45. Morrissey, 58. Appleton - 15. Maccelli, 27. Dumba. Střely na branku: 26:18. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal 58:56 minut, inkasoval čtyři branky z 25 střel a úspěšnost zákroků měl 84 procent. Diváci: 12.103. Hvězdy zápasu: 1. Scheiffele, 2. Morrissey, 3. Dillon (všichni Winnipeg).

Calgary - NY Islanders 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0)

Branky: 13. Pospíšil, 38. Coleman, 44. Weegar, 54. Šarangovič - 17. Fasching, 25. Palmieri, 29. Barzal, 44. Nelson, rozh. náj. Wahlstrom. Střely na branku: 39:33. Diváci: 17.167. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Pospíšil (oba Calgary), 3. Palmieri (NY Islanders).

Washington - Columbus 4:3 (0:0, 3:1, 1:2)

Branky: 26. Milano, 34. Protas, 36. Ovečkin, 54. Lapierre - 24. J. Gaudreau, 48. Provorov, 56. Danforth. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Lapierre, 2. Protas (oba Washington), 3. Gaudreau (Columbus).

Dallas - Colorado 3:6 (2:0, 1:2, 0:4)

Branky: 1. a 23. Seguin, 15. Pavelski - 34. Wood, 38. R. Johansen, 45. Ničuškin, 55. Rantanen, 55. Cogliano, 60. Colton. Střely na branku: 28:38. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Rantanen (oba Colorado), 3. Seguin (Dallas).

Carolina - Pittsburgh 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)

Branky: 52. a 60. Jarvis, 4. S. Aho, 43. Burns - 11. a 50. Crosby. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.700. Hvězdy zápasu: 1. Jarvis, 2. Raanta, 3. Burns (všichni Carolina).

Vancouver - Seattle 3:4 (1:0, 1:2, 1:2)

Branky: 6. J. Miller, 36. Q. Hughes (Hronek), 60. Höglander - 26. Oleksiak, 34. Eberle, 45. Gourde, 47. Beniers. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18.857. Hvězdy zápasu: 1. Eberle (Seattle), 2. Q. Hughes (Vancouver), 3. Beniers (Seattle).

Los Angeles - St. Louis 5:1 (4:0, 1:0, 0:1)

Branky: 3. Byfield, 3. Lizotte, 14. Kempe, 16. Dubois, 40. Fiala - 57. Neighbours. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. Kempe, 2. Talbot, 3. Doughty (všichni Los Angeles).