NHL pod širým nebem: sedm gólů ve třetí třetině a vyrovnání dvě sekundy před koncem. Vyhrálo Toronto

Aktualizováno 2. 1. 2017 6:23
Novoroční duel NHL pod širým nebem nabídl fanouškům skvělou podívanou především v závěru utkání. Po dvou třetinách vedl Detroit 1:0, čtyřmi góly v řadě se ale osm minut před koncem dostalo do jednoznačného trháku Toronto. Red Wings se však nadechli k fantastickému obratu a 2 sekundy před závěrečnou sirénou si vynutili prodloužení. V něm vystřelil bod navíc domácím jednička draftu Auston Matthews.
Roman Polák strávil na ledě přes 17 minut.
Roman Polák strávil na ledě přes 17 minut. | Foto: Reuters

Toronto - Hokejisté Toronta zvítězili v utkání NHL Centennial Classic pod širým nebem v domácím prostředí na Exhibition Stadium nad Detroitem 5:4 v prodloužení. V duelu, který odstartoval oslavy letošního stého výročí založení NHL, sice Maple Leafs ztratili v závěru vedení 4:1, ale v čase 63:40 rozhodl svou druhou brankou v utkání devatenáctiletý útočník Auston Matthews, loňská jednička draftu.

"Byl to jeden z nejlepších momentů, co jsem kdy v hokeji zažil," řekl Matthews, jednička posledního draftu, který se v utkání trefil dvakrát a s 20 góly se dělí o druhé místo v tabulce kanonýrů. Lepší je pouze s 26 zásahy Sidney Crosby. "Je úžasné, že jsme to nakonec dokázali dotáhnout do vítězného konce. Byl to ohromně vzrušující zápas, hlavně ve třetí třetině a v prodloužení," konstatoval Matthews.

Z českých hokejistů se představil jen obránce Roman Polák v dresu Toronta. V brance Red Wings dostal před Petrem Mrázkem přednost Jared Coreau. Symbolické úvodní buly duelu, jehož start byl kvůli ostrým slunečním paprskům odložen o půl hodiny na 21:30 SEČ, vhodil nejlepší hráč historie NHL Wayne Gretzky.

Hned v úvodu mělo Toronto možnost přesilové hry při vyloučení Brendana Smitha, ale neprosadilo se. Velké šance v první třetině chyběly a Coreau i na druhé straně Frederik Andersen si se všemi střeleckými pokusy s přehledem poradili.

V úvodu druhé dějství nabídl Detroitu početní výhodu faul Williama Nylandera, ale ten potvrdil, že je v přesilovkách nejhorším týmem soutěže. Ve 26. minutě se radovali Red Wings, když za pravým kruhem zamířil Anthony Mantha a trefil se do levého horního rohu Andersenovy branky.

Další přesilovku Detroit znovu nevyužil a Toronto ve 32. minutě při početní výhodě mohlo vyrovnat, ale střela Jakea Gardinera od modré čáry zamířila do pravé tyče. Po 83 vteřinách třetí třetiny ale u Maple Leafs vyrovnali, když Gardiner z rohu našel před brankovištěm Lea Komarova, který překonal Coreaua.

Bitku před 40.148 diváků nabídli domácí Matt Martin s detroitským Stevem Ottem. Ve 49. minutě opět slavili fanoušci Toronta, když Mitchell Marner oklamal kličkou Manthu a z mezikruží otočil stav. Vzápětí ještě nevyužil chybu Coreaua William Nylander, ale 71 vteřin po Marnerově trefě zužitkoval tlak Connor Brown. V 53. minutě ještě zvýšil náskok Matthews.

Detroit se ale nevzdal. Nejdříve našel Mantha Jonathana Ericssona, který vykřesal Red Wings naději. V 59. minutě v power play skóroval z dorážky Dylan Larkin a v pokračující hře bez brankáře vteřinu před koncem vyrovnal svou druhou trefou v zápase Mantha. V nastavení ještě nevyužili šance Toronta Nazem Kadri a Morgan Rielly, ale Matthews Coreaua překonal u levé tyče bekhendem a svou 20. brankou v sezoně utkání rozuzlil.

Flyers opět prohráli, Voráčkův nájezd nestačil

Hokejisté Philadelphie prohráli v nedělním utkání na ledě Anaheimu 3:4 po samostatných nájezdech a připsali si čtvrtou porážku v řadě. Flyers nebyl v penaltovém rozstřelu nic platný gól Jakuba Voráčka, který ve třetí sérii vyrovnával na 1:1. V pátém dějství rozhodl o výhře Ducks Corey Perry.

Hlavními hvězdami večera byli brankář domácích John Gibson a útočník Ryan Kesler. Prvně jmenovaný zaznamenal 51 zákroků, druhý vstřelil všechny tři góly Kačerů v základní hrací době a oslavil tak svůj čtvrtý hattrick v kariéře.

Díky Keslerovi vedl Anaheim na začátku druhé třetiny už 3:1, hosté ale záhy dokázali dvěma góly v rozmezí 80 sekund vyrovnat. Od 24. minuty pak na ledě kralovali oba gólmani a další branky padaly až v nájezdové loterii. V druhém nočním utkání zvítězil Washington nad Ottawou 2:1.

Utkání NHL Centennial Classic pod otevřeným nebem na Exhibition Stadium v Torontu:

Toronto - Detroit 5:4 v prodl. (0:0, 0:1, 4:3 - 1:0)

Branky: 53. a 64. Matthews, 42. Komarov, 49. Marner, 50. C. Brown - 26. a 60. Mantha, 54. Ericsson, 59. Larkin. Střely na branku: 29:37. Diváci: 40.148. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. C. Brown (oba Toronto), 3. Mantha (Detroit).

Další zápasy:

Anaheim - Philadelphia 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)

Branky: 8., 17. a 22. Kesler, rozhodující sam. nájezd Perry - 9. Konecny, 22. Couturier, 24. Schenn. Střely na branku: 25:55. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Gibson (oba Anaheim), 3. Couturier (Philadelphia).

Washington - Ottawa 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky: 40. Alzner, 43. Chorney - 33. Turris. Střely na branku: 28:24. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Chorney, 3. Alzner (všichni Washington).