Po dvou tučných letech přišel útlum. Česko na draftu NHL zaostalo za velmocemi

Sport Sport
24. 6. 2019 7:16
Češi na víkendovém draftu hokejové NHL ve Vancouveru vzbudili spíš okrajový zájem. Největší hvězdičky se mírně propadly, a tak první české jméno zaznělo až ke konci třetího kola.
Martin Hugo Haš na draftu NHL.
Martin Hugo Haš na draftu NHL. | Foto: NHL.com,

Konkrétně na 87. pozici skončil brankář Lukáš Pařík, zatoužilo po něm Los Angeles. Dřív šel na řadu třeba německý bek Moritz Seider, překvapivě celková šestka, a dánský gólman Mads Sogaard na 37. místě.

Celkovými čísly však Češi hokejové trpaslíky s přehledem překonali díky sedmi draftovaným hráčům. Za velmocemi však zaostali. Po Kanaďanech (69 hráčů) a Američanech (57) vzbudili největší zájem Rusové (28), Švédové (26) a také Finové (22), kteří v posledních letech Česku utíkají. Vzestup potvrzují medailemi z mládežnických šampionátů.

Nejúspěšnější národy na draftu za posledních deset let:

Finsko navíc slaví celkovou dvojku Kaapa Kakka a dohromady tři hráče v prvním kole.

Češi si museli počkat. Hůř postavenou jedničku měli po sametové revoluci jen v roce 2013 (114. Jana Košťálka) a 2008 (90. Tomáše Kundrátka).

Zatímco loni byl Filip Zadina jednou z největších hvězd draftu a rok předtím se psalo o nečekaném vzletu Filipa Chytila, tentokrát čeští mladíci logicky nerozpoutali výrazný mediální zájem.

Urostlý křídelník Michal Teplý, který měl podle některých žebříčků jako jediný Čech proplout do druhého kola, překvapivě spadl do čtvrtého, kde si ho rezervovalo Chicago.

"Možná jsem čekal, že půjdu o něco dřív, ale nakonec je jedno, kdy jdete na řadu," vykládal odchovanec Liberce pro oficiální web NHL. "Jsem rád, že vyšlo zrovna Chicago, protože mám hodně rád Patricka Kanea. Udělám všechno pro to, abych si tam jednou zahrál."

"Michal skvěle střílí z první a dobře bruslí," zhodnotil Teplého pro deník Chicago Tribune Mark Kelley, viceprezident amatérského skautingu Blackhawks. "Právě v bruslení se během sezony zlepšil. Hodně vyrostl, takže si zvyká na svoje tělo."

Původně měl proniknout minimálně do druhého kola také Martin Hugo Haš. Vysoký bek ale zcela nenaplnil velká předsezonní očekávání a nakonec šel na řadu až v pátém sledu. Ze 153. příčky zamířil do Washingtonu.

"Čekal jsem docela dlouho, ale to už je jedno, protože jsem draftovaný," líčil novinářům vynikající angličtinou.

Češi na draftu NHL 2019

87. Lukáš Pařík (Los Angeles)
100. Matěj Blümel (Edmonton)
105. Michal Teplý (Chicago)
153. Martin Hugo Haš (Washington)
160. Lukáš Rousek (Buffalo)
162. Tomáš Mazura (Edmonton)
175. Karel Plášek (Vancouver)

"Určitě ještě musím zapracovat na fyzické hře, abych byl na ledě tvrdší," pokračoval. "Jinak si myslím, že mám dobrou střelu a jsem soutěživý. Mým vzorem je Victor Hedman, jednou bych chtěl hrát podobně jako on."

Haš letos nastupoval ve finské juniorce a příští sezonu už by měl odstartovat mezi muži. Washington vyměnil dvě své nižší volby v draftu za jednu vyšší od San Jose, aby mohl českého zadáka získat. 

Nejvýše draftovaný Čech Pařík je stejně jako Teplý produktem Bílých Tygrů. Do Los Angeles má daleko, neboť k dospělému hokeji zatím jen přičichl.  

"Pařík má dobré fyzické parametry a málokdy je ve špatném postavení," zhodnotil gólmana Steve Ellis z časopisu The Hockey News. "Spoustu věcí dělá dobře, ale v ničem vyloženě neexceluje. Nejsem si jistý, jaký má potenciál."

Nejvíce Čechů, dva, si zarezervoval Edmonton. Zatoužil po útočnících Matěji Blümelovi a Tomáši Mazurovi, kteří už několik let hrají ve Spojených státech a příští ročník začnou na univerzitě. Navíc k sobě mají lidsky blízko. "Edmonton si mě vybral spolu s mým nejlepším kamarádem Matějem, to je splněný sen," napsal Mazura na Twitter.

Tomáš Mazura a Matěj Blümel:

V šestém kole dražby talentů se kromě Mazury dočkali ještě dva Češi. Sparťanský Lukáš Rousek prošel draftem na třetí pokus, brněnský Karel Plášek na druhý.

 

Právě se děje

Další zprávy