"Je až nechutně dobrý." Bedard přiživuje mánii, do NHL má vtrhnout lépe než Jágr

jzp jzp
Aktualizováno 6. 10. 2023 5:32
Do zámořské NHL se řítí dalšího hokejista, kterého někteří označují za takzvaný generační talent. Po Sidneym Crosbym a Connoru McDavidovi je to Connor Bedard. Kolik bodů v nováčkovské sezoně nasbírá?
Connor Bedard v dresu Chicaga
Connor Bedard v dresu Chicaga | Foto: Reuters

Produktivitou na juniorské úrovni vyrážel dech. Mezi dospělými ale zatím neodehrál ani jeden ostrý zápas.

Přesto Bedard skončil v žebříčku padesáti nejlepších hráčů NHL z dílny kanadské televize TSN na 48. místě mezi brankářskou hvězdou Juusem Sarosem a uznávaným obráncem Alexem Pietrangelem.

Kuriozita dobře ilustruje, jakým fenoménem 18letý Kanaďan je. Opěvují ho média, spoluhráči i soupeři.

Přípravné zápasy, které minimálně naznačí, kdo na NHL má a kdo ne, tuto auru nerozbily, naopak posílily. Bedard ve čtyřech vystoupeních posbíral pět bodů (1+4) a celkovou hrou jakoby slíbil, že Chicago jednou vytáhne z bahna. Ostatně proto z něj klub před pár měsíci udělal očekávanou jedničku draftu.

"Ten kluk je až nechutně dobrý," glosoval Bedardovy výkony z přípravy bývalý útočník Jeff O'Neill. "Viděli jste, jak si rozumí s pukem? Při výšce 178 centimetrů má stejně velkou hokejku, jakou míval Zdeno Chára, a kličkuje, jako kdyby byl v telefonní budce."

Bedardovy kličky v přípravě:

Bedarda opěvují prakticky všichni experti, někteří jsou ale zdrženlivější. Třeba někdejší skaut a generální manažer Craig Button kanadského centra ještě nepovažuje za jednoho z padesáti nejlepších hráčů NHL.

"Být v top padesátce je něco výjimečného. Předpokládám, že Bedard dá ve své nováčkovské sezoně dohromady 25 až 30 gólů a 65 až 70 bodů. Vezměte si ale, že v minulém ročníku se našlo 60 hráčů, kteří nasbírali 70 bodů a víc. 54 hráčů zase nastřílelo alespoň 30 gólů. A pak jsou tu ještě brankáři," vysvětlil Button svůj pohled.

Ačkoliv existují i věštby, podle nichž bude Bedard sbírat minimálně bod na zápas, častější jsou střízlivější odhady v duchu toho Buttonova.

Není totiž obvyklé, aby se 18letý "zelenáč" vřítil do NHL a v průměru bodoval v každém utkání. Historicky k tomu došlo pouze osmkrát (pokud výběr zúžíme na hráče, kteří v daném ročníku odehráli alespoň 40 duelů). S tím, že pouze dva z těchto výkonů jsou z tohoto století.

Kdo je má na starosti, asi není těžké uhodnout. Jde o Crosbyho, který po velké výluce zazářil 102 body, a McDavida. Ten kvůli zlomené noze stihl jen 45 zápasů a bodoval 48krát.

Pro srovnání - 18letý Jaromír Jágr odstartoval v Pittsburghu 57 body v 80 kláních, až v dalším ročníku se zlepšil na takřka bod na zápas.

Bedardovi v předpovědích škodí, že ho draftovalo Chicago, jehož soupiska patří k nejslabším v lize.

"Kdyby skončil v Anaheimu s Trevorem Zegrasem a Troyem Terrym, případně v Columbusu s Johnnym Gaudreauem, myslím, že bychom se mohli bavit o nováčkovské sezoně na úrovni McDavida," napsal novinář Scott Wheeler z webu The Athletic s dodatkem, že v Chicagu je laťka možného níž.

I on tak tipuje, že Bedard dosáhne "jen" na 60 až 70 bodů. To je pořád víc, než měl kdysi Jágr.

Nejvíc by prý Kanaďanovi pomohlo, kdyby vedl lajnu s Taylorem Hallem, který ještě loni naskakoval v Bostonu vedle Krejčího s Pastrňákem, a Lukasem Reichelem, nadějným synovcem české legendy Roberta Reichla. To je zřejmě nejlepší útok, který je současné Chicago schopno sestavit.

 

Právě se děje

Další zprávy