Nečas zářil jako hvězda zápasu. Všichni víme, jak je talentovaný, chválil ho kouč

4. 10. 2019 9:01
Útočníci Ondřej Palát i Martin Nečas odstartovali novou sezonu NHL vstřeleným gólem a výkonem, za který získali ocenění první hvězda zápasu.
NHL: Montreal Canadiens vs Carolina Hurricanes: Martin Nečas
NHL: Montreal Canadiens vs Carolina Hurricanes: Martin Nečas | Foto: Reuters

Palát zlomil nerozhodný stav 2:2 a nasměroval Tampu Bay k výhře 5:2 nad Floridou. Nečas pomohl brankou k vítězství Caroliny 4:3 po nájezdech nad Montrealem. Obránce Dallasu Roman Polák byl odvezen do nemocnice poté, kdy narazil hlavou a ramenem do mantinelu.

Tampa Bay dvakrát vedla, Florida pokaždé vyrovnala. Ve druhém případě dokonce v oslabení, ale dohrávanou přesilovku využil v 50. minutě Palát. Český útočník překonal z dorážky Sergeje Bobrovského a korunoval tím vysokou aktivitu v zápase - vyslal pět střel a připsal si i čtyři srážky.

Tampa Bay tak pokazila premiéru v novém působišti Bobrovskému, který ji před pár měsíci s Columbusem překvapivě vyřadil v úvodním kole play off . "V novém týmu se cítím dobře. Samozřejmě jsme chtěl začít výhrou, ale je to, jak to je. Sezona je dlouhá, jdeme dál," řekl Bobrovskij.

Nečas dostával hodně důvěry v přesilových hrách a v jedné ve 23. minutě zvýšil tečí na 2:0. "Všichni víme, že je velmi talentovaný," řekl trenér Caroliny Rod Brind'Amour na adresu českého útočníka, jehož Hurricanes draftovali předloni v prvním kole. V předchozích dvou sezonách odehrál Nečas v NHL jen osm utkání s bilancí jedné branky a jedné přihrávky.

Montreal třemi góly ještě ve druhé třetině skóre otočil, ale Erik Haula vyrovnal a v rozstřelu rozhodl o výhře Caroliny obránce Dougie Hamilton. Vítězství podpořil Petr Mrázek, který si připsal 33 zásahů a v nájezdech zneškodnil všechny tři pokusy. Český gólman byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu.

"Nikdy nechcete, aby zápas dospěl až k nájezdům. Pro fanoušky jsou skvělé, ale chcete vyhrát dříve. Ale máme dva body, první výhru, která je vždy nejtěžší. Co víc bychom mohli chtít?" uvedl Mrázek, jehož chválil i Brind'Amour. "Hodně jsme ztráceli puk ve středním pásmu a místy se na něho valil jeden útok za druhým. Udržel nás v zápase," řekl kouč.

Polák narazil ve druhé třetině utkání s Bostonem do mantinelu poté, co chtěl v rohu kluziště dohrát Chrise Wagnera, který se mu vyhnul. Český obránce zůstal chvíli ležet čelem k ledu a moc se nehýbal. Hrací plochu opustil na nosítkách a byl převezen do nemocnice na vyšetření.

"Dobrá zpráva je, že Roman hýbe všemi končetinami," oddechl si trenér Dallasu Jim Montgomerry. "Slyšeli jsme, že se cítí v nemocnici dobře, ale výsledky ještě nemáme. Doufáme, že bude brzy v pořádku a možná ho za pár dní znovu uvidíme na ledě," dodal.

Dallas minutu po nepříjemné situaci snížil na 1:2, ale v dalším průběhu už se skóre nezměnilo. V dresu Bruins do hry nezasáhl zraněný David Krejčí, o jehož startu se mělo rozhodnout před zápasem. Jeho spoluhráč David Pastrňák nebodoval.

Obránce Libor Hájek pomohl jednou přihrávkou k výhře New York Rangers 6:4 nad Winnipegem. V minulém ročníku odehrál prvních pět zápasů v NHL v kariéře, než si zranil rameno.

David Rittich začal po odchodu Mikea Smithe jako brankářská jednička Calgary. V úvodním utkání sezony čelil jednomu z nejlepších ligových útoků a souboj prohrál. Na výhře Colorada 5:3 se dvěma zásahy podíleli Mikko Rantanen a letní posila Joonas Donskoi, který uzavřel skóre trefou do prázdné branky. Rittich v utkání kryl 27 z 31 střel.

Ondřej Kaše vynechal kvůli zranění podstatnou část minulé sezony a měl zdravotní problémy i v průběhu přípravného kempu. Proti Arizoně však nastoupil a mohl se radovat z výhry 2:1.

NHL:

Carolina - Montreal 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:3, 1:0 - 0:0)

Branky: 18. Wallmark, 23. Nečas, 47. Haula, rozhodující sam. nájezd D. Hamilton - 25. Tatar, 26. Kotkaniemi, 37. Weal. Střely na branku: 43:36. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celé utkání, inkasoval tři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 91,67 procenta. Diváci: 18.680. Hvězdy zápasu: 1. Nečas, 2. Wallmark, 3. Mrázek (všichni Carolina).

NY Rangers - Winnipeg 6:4 (1:1, 2:2, 3:1)

Branky: 12. M. Staal, 21. Panarin, 27. Trouba, 46. Zibanejad (Hájek), 56. B. Howden, 60. B. Smith - 21. a 27. Wheeler, 18. Scheifele, 43. Connor. Střely na branku: 32:47. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Trouba (oba NY Rangers), 3. Wheeler (Winnipeg).

Pittsburgh - Buffalo 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky: 26. Malkin - 6. a 35. Sheary, 40. Dahlin. Střely na branku: 29:41. Diváci: 18.616. Hvězdy zápasu: 1. Sheary, 2. Mittelstadt (oba Buffalo), 3. Malkin (Pittsburgh).

Tampa Bay - Florida 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)

Branky: 7. Kučerov, 31. Shattenkirk, 50. Palát, 54. Maroon, 60. Černák - 34. Hoffman, 49. Trocheck. Střely na branku: 30:37. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Palát, 2. Vasilevskij, 3. Sergačev (všichni Tampa Bay).

Nashville - Minnesota 5:2 (0:0, 1:2, 4:0)

Branky: 24. Ellis, 41. Mikael Granlund, 42. Watson, 48. Arvidsson, 59. F. Forsberg - 37. Zucker, 37. Dumba. Střely na branku: 32:24. Diváci: 17.455. Hvězdy zápasu: 1. Ellis, 2. Duchene, 3. Rinne (všichni Nashville).

Dallas - Boston 1:2 (0:2, 1:0, 0:0)

Branky: 28. Hintz - 2. B. Ritchie, 6. Heinen. Střely na branku: 29:20. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. B. Ritchie, 2. Heinen (oba Boston), 3. Hintz (Dallas).

Colorado - Calgary 5:3 (2:1, 2:2, 1:0)

Branky: 6. a 59. Donskoi, 17. a 37. Rantanen, 33. Compher - 9. Monahan, 22. J. Gaudreau, 38. Giordano. Střely na branku: 32:30. David Rittich odchytal za Calgary 59:11 minuty, inkasoval čtyři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Diváci: 18.016. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. Landeskog, 3. Donskoi (všichni Colorado).

Anaheim - Arizona 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 15. D. Grant, 40. Fowler - 30. Stepan. Střely na branku: 29:33. Diváci: 17.174. Hvězdy zápasu: 1. Gibson, 2. Fowler, 3. D. Grant (všichni Anaheim).

před 5 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.