Skvělý Mrázkův start, 38 zásahy pomohl Chicagu k výhře. Opěvovaný Bedard má první bod

Aktualizováno 11. 10. 2023 8:29
Český hokejový brankář Petr Mrázek v úvodním hracím dnu NHL pomohl Chicagu k výhře 4:2 nad Pittsburghem. Jeho opěvovaný spoluhráč Connor Bedard získal při svém debutu první bod v soutěži za asistenci.
Sestřih utkání Pittsburgh - Chicago | Video: Asociated Press

Mrázek kryl 38 střeleckých pokusů Penguins a s 95procentní úspěšností zásahů byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

Zápas přitom pro českého gólmana nezačal nejšťastněji. V 8. minutě nedokázal zareagovat na teč Bryana Rusta a poprvé inkasoval.

Druhý gól obdržel chvíli po polovině zápasu z hole Sidneyho Crosbyho a s Chicagem to v tu chvíli nevypadalo dobře.

Ve zbytku zápasu český gólman svou branku zavřel a výrazně pomohl k cennému obratu. Blackhawks otočili nepříznivý stav, ještě ve druhé třetině snížili a ve třetím dějství třemi góly rozhodli o výhře 4:2.

Bedard, první volba červnového draftu, naskočil v elitním útoku Chicaga a na svůj premiérový bod v NHL čekal do 36. minuty, kdy se asistencí podepsal pod kontaktní branku Ryana Donata.

"Byl jsem tím nejméně důležitým hráčem, který se do akce zapojil, i přesto je příjemné bodovat hned v prvním zápase sezony," uvedl Bedard.

Osmnáctiletý talent v utkání odehrál 21 minut a 29 sekund a s pěti střeleckými pokusy byl nejaktivnějším hráčem Chicaga.

"Cítil jsem se dobře, ale jsem teprve na začátku, takže se zatím snažím o to, abych se zlepšoval každým střídáním a každým zápasem," předsevzal si mladý útočník. "Myslím si, že se mi docela dařilo být ve hře a že jsem vytvořil několik zajímavých příležitostí. Stále je však co zlepšovat," doplnil.

Kanadského šikulu v NHL "přivítal" ostřílený bek Kris Letang, který Bedarda několikrát zastavil tvrdým hitem.

"Musel jsem na něj hrát tvrdě. Je opravdu dobrý. Velmi pohyblivý a skvěle klame tělem. Nemůžete se ani na vteřinu podívat na puk, protože je opravdu velmi rychlý," líčil trojnásobný vítěz Stanley Cupu po prvním střetnutí s osmnáctiletým talentem.

Hlavní podíl na obratu Blackhawks však měla čtvrtá formace ve složení Nick Foligno, Jason Dickinson, Corey Perry.

Foligno a Dickinson zaznamenali shodně gól a asistenci. Perry, který do Chicaga přišel před sezonou po roce stráveném v Tampě, vymyslel dvě gólové nahrávky.

Tampa Bay zdolala Nashville 5:3. První dvě třetiny úvodního zápasu sezony přinesly pouze po jedné brance na každé straně.

Ve třetí části se ale diváci na Floridě dočkali gólové smršti. Domácí Lightning v ní nasázeli čtyři góly a došli si pro výhru 5:3.

"Jsme rádi, že jsme uspěli. V prvním zápase je vždy tolik emocí," prohlásil trenér Lightning Jon Cooper.

"Je jasné, že v kontextu celé základní části dnešní výhra nic neznamená, ale ten zápas je přesto speciální. Kluci chtěli udělat dojem a to se jim povedlo," pochvaloval si.

Dvěma brankami a jednou asistencí se blýskl Nick Paul, tři body za tři gólové nahrávky zaznamenal Brayden Point. O výhře rozhodl Paul v čase 50:52, kdy v přesilové hře dorazil střelu Michaila Sergačova.

"Moje práce je stát před brankou a snažit se tam udělat co největší rozruch. Dneska se to povedlo a byl jsem odměněn dvěma góly," liboval si Paul.

Vítězně do nového ročníku vstoupili obhájci Stanley Cupu z Vegas, kteří porazili Seattle 4:1.

Golden Knights v souboji nejmladších týmů NHL vedli po 22 minutách už 3:0. Kraken dokázali zásluhou Jareda McCanna snížit, k výhře ale měli daleko. Gólman Adin Hill dovedl Vegas k výhře 32 zásahy.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Chicago 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky: 8. Rust, 32. Crosby - 36. Donato, 51. Guttman, 56. Dickinson, 59. N. Foligno. Střely na branku: 40:37. Mrázek za Chicago odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky ze 40 střel a úspěšnost zákroků měl 95 procent. Diváci: 18.411. Hvězdy zápasu: 1. Dickinson, 2. Mrázek (oba Chicago), 3. Rust (Pittsburgh).

Tampa Bay - Nashville 5:3 (1:0, 0:1, 4:2)

Branky: 10. a 60. Kučerov, 43. a 51. Paul, 44. z trestného střílení Hagel - 37. O'Reilly, 41. Pärssinen, 49. Novak. Střely na branku: 34:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Paul, 2. Point, 3. Hagel (všichni Tampa Bay).

Vegas - Seattle 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky: 8. Stephenson, 15. Marchessault, 22. Barbašev, 60. Eichel - 29. McCann. Střely na branku: 28:33. Diváci: 18.724. Hvězdy zápasu: 1. Hill, 2. Stephenson, 3. Barbašev (všichni Vegas).