Gudasova bodová série v NHL skončila, naprázdno vyšel i Kämpf ve Švédsku

18. 11. 2023 7:09
Radko Gudas neprotáhl v NHL třízápasovou bodovou sérii a s Anaheimem podlehl doma Floridě 1:2. Jeho spoluhráč Lukáš Dostál, který v posledním startu inkasoval osmkrát, plnil roli náhradního gólmana. Ve druhém utkání pátečního programu zdolal Winnipeg na svém ledě Buffalo 3:2.
NHL: David Kämpf (64, Toronto) - Moritz Seider (Detroit Red Wings)
NHL: David Kämpf (64, Toronto) - Moritz Seider (Detroit Red Wings) | Foto: Reuters

Toronto s českým útočníkem Davidem Kämpfem vyhrálo včerejší večerní utkání NHL Global Series ve Stockholmu po obratu ve třetí třetině nad Detroitem 3:2.

Shodně třemi body za branku a dvě asistence k tomu přispěli švédský útočník William Nylander a kanadský kapitán Maple Leafs John Tavares. Red Wings si tak ze švédské metropole vezou ze dvou zápasů jen bod, protože ve čtvrtek podlehli Ottawě s forvardem Dominikem Kubalíkem 4:5 v prodloužení.

Florida si vypracovala v úvodní třetině klíčový dvougólový náskok. Po přihrávce zpoza branky se prosadil Eetu Luostarinen, jemuž se Gudas marně snažil zabránit v zakončení. Na 2:0 zvýšil Oliver Ekman-Larsson. Anaheim snížil v přesilové hře trefou Franka Vatrana, ale i přes jasnou střeleckou převahu ve třetí třetině (15:3) už nevyrovnal.

Gudas strávil na ledě 23 minut, během kterých dvakrát vystřelil a připsal si čtyři bloky a pět srážek. Český obránce bodoval v každém z předchozích tří utkání (2+2), ale tentokrát vyšel naprázdno.

Winnipeg vměstnal všechny branky mezi 25. až 29. minutu. První dva góly zápasu vstřelili Cole Perfetti, který skóroval v pátém duelu v řadě, a Mason Appleton. Buffalo snížilo za 23 sekund z dorážky Alexe Tucha, ale domácím vrátil dvoubrankový náskok Nikolaj Ehlers. Hosté, kteří vyhráli na střely 28:18, už jen zdramatizovali utkání trefou JJ Peterky z úniku.

Kämpf večer nebodoval, ale byl za stavu 1:2 blízko branky: trefil ve 47. minutě spojnice levé tyče a břevna. Toronto bude mít ještě možnost v Evropě na další zisk v neděli, kdy v Avicii Areně (dříve Globe) od 14:00 zakončí čtyřdenní program proti Minnesotě. V sobotu od 17:00 čeká druhý duel Kubalíkovu Ottawu, která vyzve také Wild.

Zatímco v souboji Detroitu s Ottawou padlo za úvodní dvě třetiny osm branek, tentokrát diváci čekali na prolomení bezbrankového stavu do 33. minuty. Morgan Rielly přikryl puk v závaru před Iljou Samsonovem rukou a nařízené trestné střílení proměnil blafákem do forhendu Daniel Sprong.

Za 112 sekund měli Red Wings už dvoubrankový náskok. Švéd Lucas Raymond prostřelil Samsonova z levého kruhu a zapsal se mezi střelce stejně jako ve čtvrtek.

Obrat Maple Leafs odstartoval ve 44. minutě Tyler Bertuzzi, který zamířil do odkryté branky po Nylanderově akci. Pak sice neuspěl Kämpf, ale v čase 53:03 při vyloučení Moritze Seidera překonal Alexe Lyona z pozice mezi kruhy Nylander.

Za 84 sekund vyhrál za brankou souboj s Justinem Hollem Bertuzzi, vybruslil a předložil puk k levé tyči volnému Tavaresovi, který rozhodl.

NHL:

Winnipeg - Buffalo 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)

Branky: 23. Perfetti, 25. Appleton, 29. Ehlers - 25. Tuch, 41. Peterka. Střely na branku: 18:28. Diváci: 11.340. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Naměstnikov (oba Winnipeg), 3. Dahlin (Buffalo).

Anaheim - Florida 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)

Branky: 48. Vatrano - 15. Luostarinen, 19. Ekman-Larsson. Střely na branku: 35:33. Diváci: 14.932. Hvězdy zápasu: 1. Lundell, 2. Stolarz (oba Florida), 3. Vatrano (Anaheim).

Detroit - Toronto 2:3 (0:0, 2:0, 0:3)

Branky: 33. Sprong z tr. střílení, 35. Raymond - 44. Bertuzzi, 54. W. Nylander, 55. Tavares. Střely na branku: 29:29. Diváci: 13.510. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Tavares (oba Toronto), 3. Raymond (Detroit).