Dostál 32 zásahy pomohl Anaheimu k výhře. Nečas dal první gól v sezoně

16. 10. 2023 6:21
Český hokejový brankář Lukáš Dostál ve svém prvním zápase v sezoně NHL kryl 32 střel a pomohl Anaheimu k výhře 6:3 nad Carolinou. Jednu branku Hurricanes dal Martin Nečas, jenž se prosadil poprvé v sezoně. Ve druhém nedělním zápase Ottawa porazila Tampu Bay 5:2.
Lukáš Dostál.
Lukáš Dostál. | Foto: Reuters

Anaheim o první výhře v sezoně rozhodl již v úvodní třetině, v níž se rychle dostal do vedení 3:0. Ve druhé části snížil Teuvo Teräväinen na rozdíl dvou gólů, Anaheim ale zásluhou druhé branky Franka Vatrana odskočil zpět do třígólového trháku.

Ve třetím dějství se opět prosadil Teräväinen a v čase 55:29 snížil na rozdíl jednoho gólu Nečas. Český útočník zakombinoval s Michaelem Buntingem a po skvělé přihrávce mu na hranici brankoviště stačilo nastavit hokejku.

Carolina se v tu chvíli hnala za vyrovnáním, v závěrečném risku bez brankáře ale dvakrát inkasovala a prohrála poprvé v sezoně. Minutu a 19 sekund před koncem zápasu trefil prázdnou branku Vatrano a zkompletoval svůj čtvrtý hattrick v NHL.

"Dát hattrick je skvělé, ale neznamenalo by to nic, pokud bychom nevyhráli. Jsem rád, že se dnes dařilo celému týmu jak v útoku, tak v obraně. Navíc jsme se mohli opřít o skvělého gólmana. Prostě výborný zápas," uvedl Vatrano.

Dostál byl za svůj výkon vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Ve 27. minutě se český gólman zaskvěl při přečíslení dva na jednoho. Po nahrávce Sebastiana Aha se rychle přesunul proti střílejícímu Jordanu Staalovi a udržel Anaheimu tříbrankové vedení.

Radko Gudas odehrál 16 a půl minuty a v úvodu duelu na sebe upozornil povedeným bodyčekem proti Brendanu Lemieuxovi. Na konci druhé části se pak český obránce zapojil do šarvátky a obdržel 14 trestných minut za hrubost a nesportovní chování.

Carolina podruhé za sebou inkasovala pět branek. Na rozdíl od zápasu s Los Angeles však Hurricanes nebodovali. "Zatím se nám příliš nedaří v defenzivě. V minulých sezonách bylo těžké se přes naši obranu prosadit, nyní pouštíme soupeře do otevřených střel a nedokážeme sbírat odražené puky. Je teprve začátek sezony, ale na tomhle musíme zapracovat," řekl Nečas.

Ottawa porazila Tampu Bay a navázala na sobotní výhru nad Philadelphií. Dvěma góly k vítězství Senators přispěl Brady Tkachuk, jenž je se čtyřmi trefami druhým nejlepším střelcem úvodu ročníku. "Dvakrát po sobě jsme dokázali soupeři vnutit náš styl hokeje. To mě těší nejvíc," uvedl Tkachuk.

První brankou za Ottawu otevřel skóre zápasu Vladimir Tarasenko. "Jsem rád, že jsme naskočili na vítěznou vlnu. Když se vyhrává, všechno jde mnohem lépe. Nálada v týmu je lepší a sebedůvěra se odráží i v dalších výkonech na ledě," řekl ruský útočník, který do Senators přišel v létě jako volný hráč.

Dominik Kubalík ve třetí formaci odehrál 12 a půl minuty, na první body v dresu Ottawy ale nedosáhl. Český útočník se v úvodu ročníku složitě dostává do střeleckých pozic. V posledních dvou zápasech zaznamenal jedinou střelu na branku.

Výsledky NHL:

Anaheim - Carolina 6:3 (3:0, 1:1, 2:2)

Branky: 9., 37. a 59. Vatrano, 7. Carrick, 13. Mintjukov, 59. Fowler - 34. a 43. Teräväinen, 56. Nečas. Střely na branku: 24:35. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval tři branky z 35 střel a úspěšnost zákroků měl 91,4 procenta. Diváci: 17.278. Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2. Dostál, 3. Mintjukov (všichni Anaheim).

Ottawa - Tampa Bay 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Branky: 29. a 53. B. Tkachuk, 8. Tarasenko, 40. M. Joseph, 58. Stützle - 21. Cirelli, 33. Jeannot. Střely na branku: 38:24. Diváci: 15.584. Hvězdy zápasu: 1. B. Tkachuk, 2. M. Joseph, 3. Giroux (všichni Ottawa).