Česká bostonská show, Pastrňák znovu skóroval. Zářil i brankář Dostál z Anaheimu

Aktualizováno 28. 1. 2024 7:22
David Pastrňák řídil v NHL dvěma góly a přihrávkou výhru hokejistů Bostonu 6:2 na ledě Philadelphie a stal se první hvězdou utkání. Stejné ocenění získal i Lukáš Dostál, který se zasloužil 35 zákroky o výhru Anaheimu 3:2 na ledě Minnesoty. Petr Mrázek chytil 30 z 31 střel, ale podlehl s Chicagem v Calgary 0:1.
Góly Davida Pastrňáka v zápase Philadelphia - Boston | Video: NHL.com

Ondřej Palát neodvrátil gólem a přihrávkou prohru New Jersey 3:6 na ledě Tampy Bay.

Jeho spoluhráč Vítek Vaněček inkasoval čtyřikrát ze čtyřiceti střel. Carolina porazila i díky trefě Martina Nečase doma Arizonu 3:1. San Jose podlehlo Buffalu 2:5, přestože vedlo po gólu Jana Rutty o dvě branky.

Boston rozhodl v pasáži od 15. do 22. minuty, kdy odskočil z 0:0 na 5:0. Pastrňák otevřel skóre střelou z pravého kruhu přes obránce ke vzdálenější tyči.

Český útočník zvýšil v závěru třetiny z dorážky na 4:0 a brzy po přestávce po jeho přihrávce přidal gól i James van Riemsdyk střelou do prázdné branky. U prvních dvou gólů Bostonu si připsal asistence Pavel Zacha.

Pastrňák prozradil, že do Philadelphie rád jezdí. Zde byl draftovaný Bostonem v roce 2014 a proti Flyers si připsal 42 bodů (26+16) ve 29 utkáních.

"Tady začal můj sen. Je vždy zábava vracet se sem. Cítím se dobře naladěn, když sem dorazíme," uvedl Pastrňák po posledním zápase Bruins před Utkáním hvězd, kterého se zúčastní. "Hodně jsme si zdůrazňovali, že chceme před pauzou podat ten nejlepší výkon," podotkl český útočník.

Boston vládne s Vancouverem celé NHL. Oba týmy získaly 71 bodů ve 49 utkáních. "Je to úžasné," rozplýval se Pastrňák, který si vylepšil bilanci v sezoně na 72 bodů a v tabulce produktivity mu patří třetí příčka.

Na stejné pozici je sedmadvacetiletý útočník s 33 góly i v pořadí střelců. Kanonýrům vévodí Auston Matthews, který přispěl Torontu čtyřicátou trefou v sezoně k výhře 4:2 ve Winnipegu.

Dostál inkasoval oba góly v první třetině, po které vedla Minnesota 2:1. Skóre otevřel domácí útočník Kirill Kaprizov střelou do odkryté branky. Na 2:1 upravil v 19. minutě Jon Merill, jehož nahození od modré čáry se odrazilo do branky od Radka Gudase.

Český gólman měl nejvíce práce v prostřední části, ve které zastavil sedmnáct střel. Překonal jej sice Matthew Boldy, ale rozhodčí branku odvolali po trenérské výzvě kvůli ofsajdu. Anaheim překlopil zápas na svou stranu ve třetí třetině. Ryan Strome tečoval střelu Gudase a Troy Terry rozhodl druhou trefou v utkání o výhře.

Jediný gól v Calgary padl ve 36. minutě, kdy překonal Mrázka v přesilové hře z dorážky Elias Lindholm. Český gólman byl zvolen druhou hvězdou zápasu, v brankářském souboji jej ale předčil Jacob Markström. Hlavní hrdina utkání zneškodnil všech 32 střel.

"Měli jsme pár zápasů, kdy jsme přestříleli druhý tým, ale nevytvořili si tolik kvalitních šancí jako soupeř. Tentokrát jsme byli nebezpeční. Ani nevím, zda se někdy stalo, že jsme měli šest úniků a stejně jsme v utkání nedali gól," řekl trenér Chicaga Luke Richardson.

Poslední tým soutěže se ale může spolehnout na Mrázka, který ve svých posledních sedmi startech chytal pokaždé s úspěšností zásahů 90 procent a více.

New Jersey po akcích Paláta snížilo ve třetí třetině na 1:2 a 3:4. Český útočník skóroval proti svému bývalému klubu, se kterým získal dvakrát Stanleyův pohár, ve 43. minutě z dorážky. Po Palátově teči doklepl puk do prázdné branky Tyler Toffoli. Tampa Bay ale následně dvěma góly při risku Devils bez gólmana pojistila výhru.

Vaněček za inkasované branky nemohl. Dvakrát jej hráči Tampy Bay překonali z dorážek, jednou po teči a zbývající gól padl po špatné rozehrávce. Pod výhru domácích se podepsali dvěma góly Brandon Hagel a Brayden Point.

Jejich spoluhráč Victor Hedman přihrál na tři góly a překonal hranici sedmi set bodů v NHL.

Nečas využil ve 28. minutě přesilovku čtyři na tři a z levého kruhu vyrovnal střelou bez přípravy na 1:1.

Český útočník potvrdil formu, skóroval ve čtvrtém z posledních pěti utkání a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Utkání rozhodl 36 sekund před koncem třetí třetiny Dmitrij Orlov.

Rutta zvýšil vedení San Jose na 2:0, poté co si jeho nahození od modré čáry srazil do vlastní branky Ryan Johnson.

Český obránce skóroval podruhé v sezoně. Buffalo ještě v úvodní třetině smazalo ztrátu. Obrat odstartoval JJ Peterka, který v zápase vstřelil dvě branky.

Edmonton porazil doma Nashville 4:1, vyhrál pošestnácté v řadě a dělí jej už pouze jedno vítězství od vyrovnání rekordu NHL. Všechny čtyři branky měly rukopis Connora McDavida (1+3).

Vancouver zdolal Columbus 5:4 v prodloužení, přestože prohrával po dvou třetinách o tři branky. Kanadský klub vyrovnal díky třem využitým přesilovým hrám.

K obratu zavelel Brock Boeser, který v zápase nasázel hattrick a přidal asistenci. Zbývající dvě branky vstřelil Elias Pettersson, jenž rozhodl prodloužení. Jejich spoluhráč Filip Hronek vyšel naprázdno.

Lars Eller se stal prvním dánským hokejistou, který nastoupil v NHL k tisícovce utkání. Jubilejní start ozdobil gólem, kterým pomohl Pittsburghu k výhře 3:2 v prodloužení nad Montrealem.

NHL:

Philadelphia - Boston 2:6 (0:4, 1:1, 1:1)

Branky: 26. a 52. Foerster - 15. a 19. Pastrňák (na první Zacha), 16. McAvoy (Zacha), 17. Heinen, 22. Van Riemsdyk (Pastrňák), 55. Coyle. Střely na branku: 37:28. Diváci: 19.276. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Ullmark (Boston), 3. Foerster.

Dallas - Washington 5:4 v prodl. (2:1 ,1:1, 1:2 - 1:0)

Branky: 12. a 64. Harley, 11. Johnston, 32. Marchment, 43. Duchene - 10. Mantha, 27. Sandin, 58. Ovečkin, 60. Strome. Střely na branku: 35:26. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Harley, 2. Marchment, 3. Mantha.

Edmonton - Nashville 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 8. Nugent-Hopkins, 32. Draisaitl, 50. McDavid, 57. Hyman - 54. Sissons. Střely na branku: 21:29. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. Skinner, 2. McDavid, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).

San Jose - Buffalo 2:5 (2:2, 0:1, 0:2)

Branky: 9. Vlasic, 11. Rutta - 15. a 45. Peterka, 19. Greenway, 22. Tuch, 56. Cozens. Střely na branku: 25:36. Diváci: 17.435. Hvězdy zápasu: 1. Peterka, 2. Mittelstadt, 3. Greenway (všichni Buffalo).

Ottawa - NY Rangers 2:7 (1:0, 1:5, 0:2)

Branky: 12. B. Tkachuk, 22. Chychrun - 26. Lafreniére, 29. Kreider, 30. Z. Jones, 32. Brodzinski, 37. Wheeler, 58. Panarin, 58. Kakko. Střely na branku: 31:29. Diváci: 19.262. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Panarin, 3. Lafreniére (všichni NY Rangers).

Tampa Bay - New Jersey 6:3 (0:0, 2:0, 4:3)

Branky: 31. a 59. Hagel, 54. a 60. Point, 22. Paul, 44. Stamkos - 43. Palát, 48. Bratt, 58. Toffoli (Palát). Střely na branku: 42:24. Vítek Vaněček odchytal za New Jersey 58:17 minuty, inkasoval čtyři branky ze 40 střel a úspěšnost zásahů měl 90 procenta. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman, 2. Paul, 3. Stamkos (všichni Tampa Bay).

Pittsburgh - Montreal 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)

Branky: 25. Eller, 51. Guentzel, 63. M. Pettersson - 16. Guhle, 33. Slafkovský. Střely na branku. 33:27. Diváci: 18.377. Hvězdy zápasu: 1. M. Pettersson, 2. Eller (oba Pittsburgh), 3. Slafkovský (Montreal).

Carolina - Arizona 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky: 28. Nečas, 60. Orlov, 60. Fast - 15. Cooley. Střely na branku: 39:11. Diváci: 18.718. Hvězdy zápasu: 1. Orlov, 2. Slavin, 3. Nečas (všichni Carolina).

Winnipeg - Toronto 2:4 (1:1, 0:0, 1:3)

Branky: 5. Samberg, 60. Appleton - 20. Reaves, 42. Tavares, 56. Matthews, 59. Benoit. Střely na branku: 26:30. Diváci: 15.225. Hvězdy zápasu: 1. Nylander, 2. Tavares (oba Toronto), 3. Hellebuyck (Winnipeg).

NY Islanders - Florida 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 37. Holmström, 59. Palmieri - 28. Reinhart, 46. M. Tkachuk, 62. Ekman-Larsson. Střely na branku: 23:37. Diváci: 17.255. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Ekman-Larsson (oba Florida), 3. Varlamov (NY Islanders).

Detroit - Vegas 5:2 (3:2, 0:0, 2:0)

Branky: 6. a 59. Larkin, 7. Walman, 19. Veleno, 52. Copp - 9. Barbašev, 11. Cotter. Střely na branku: 29:30. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Seider (oba Detroit), 3. Martinez (Vegas).

Minnesota - Anaheim 2:3 (2:1, 0:0, 0:2)

Branky: 7. Kaprizov, 19. Merrill - 9. a 52. Terry, 47. R. Strome (Gudas). Střely na branku: 37:25. Lukáš Dostál odchytal za Anaheim celý zápas, inkasoval dvě branky z 37 střel a úspěšnost zásahů měl 94,6 procenta. Diváci: 19.053. Hvězdy zápasu: 1. Dostál, 2. Terry (oba Anaheim), 3. Kaprizov (Minnesota).

Calgary - Chicago 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka: 36. E. Lindholm. Střely na branku: 31:32. Petr Mrázek odchytal za Chicago 57:42 minuty, inkasoval jeden gól z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 96,8 procenta. Diváci: 18.279. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Calgary), 2. Mrázek (Chicago), 3. E. Lindholm (Calgary).

Vancouver - Columbus 5:4 (0:0, 1:4, 3:0 - 1:0)

Branky: 36., 44. a 47. Boeser, 42. a 65. E. Pettersson - 25. Texier, 27. Kuraly, 38. Bean, 39. Marčenko. Střely na branku: 33:29. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Boeser, 2. E. Pettersson, 3. Miller (všichni Vancouver).