Boston vládl, i když Češi bodově mlčeli. Nečas pomohl zničit newyorské Rangers

3. 1. 2024 7:46
Hokejisté Bostonu vyhráli v NHL 4:1 na ledě Columbusu. Čtvrté vítězství v řadě řídil James van Riemsdyk, jenž se podepsal pod tři branky. České opory Bruins David Pastrňák, Pavel Zacha i Jakub Lauko vyšli tentokrát v zápase bodově naprázdno.
Útočník Bostonu James van Riemsdyk (v bílém) slaví gól v síti Columbusu
Útočník Bostonu James van Riemsdyk (v bílém) slaví gól v síti Columbusu | Foto: Reuters

Boston se vyšvihl znovu do čela Východní konference i proto, že New York Rangers podlehli na svém ledě Carolině vysoko 1:6.

Asistencí pomohl k výhře Hurricanes i český útočník Martin Nečas, jenž tak vylepšil svou sezonní bilanci na 26 bodů.

Carolina položila základy čtvrtého vítězství za sebou v první třetině, kdy po dvou využitých přesilovkách odskočila do dvoubrankového vedení. Ve druhé minutě otevřel skóre Jack Drury a půl minuty před první pauzou zvýšil Andrej Svečnikov.

"Naše přesilovková formace funguje skvěle. Je v ní pět výborných hráčů, se kterými je radost hrát. Mám to štěstí, že pro mě vymýšlejí spoustu dobrých střeleckých pozic, které mohu přetavit v góly," řekl Drury, jenž nastupuje ve druhé přesilovkové pětce i s Nečasem.

Rangers ve druhé třetině zásluhou Chrise Kreidera snížili, Carolina ale po dvou minutách hry opět vedla o dva góly. Pojistku svěřenci Roda Brind'Amoura přidali v úvodu třetího dějství, kdy se prosadili dvakrát během úvodních tří minut. Čtvrtou branku připravil pro obránce Jalena Chatfielda Nečas a na 5:1 upravil Svečnikov. Český útočník se do statistik zapsal po třech zápasech a s devíti góly a 17 nahrávkami je čtvrtým nejproduktivnějším Čechem v NHL.

Výhru zpečetil v 56. minutě Michael Bunting. Hurricanes se posunuli na čtvrté místo tabulky Východní konference a snížili ztrátu na druhé Rangers na pět bodů. Newyorský celek zaváhal podruhé během posledních tří zápasů a v čele tabulky ho vystřídal Boston.

Bruins zpět do čela NHL pomohl hlavně James van Riemsdyk, jenž v Columbusu dal gól a na dva přihrál. David Pastrňák, Pavel Zacha i Jakub Lauko vyšli bodově naprázdno. Pastrňák se neprosadil poprvé po čtyřech zápasech.

Tradiční lídři Bostonu "mlčeli", do čela soutěže tým vrátila třetí útočná formace ve složení Van Riemsdyk, Trent Frederic a Danton Heinen. "Jsem za ně moc rád. Odehráli skvělý zápas a výrazně nám pomohli k výhře. Myslím, že gól na 3:1, o který se postarali, zlomil zápas na naši stranu," uvedl trenér Bruins Jim Montgomery.

Karel Vejmelka po čtyřech výhrách za sebou poznal pocit porážky. Český brankář 34 zákroky neodvrátil domácí prohru Arizony s Floridou.

Coyotes padli 1:4 a v posledních osmi zápasech zaváhali teprve podruhé. Výhru Panthers gólem a nahrávkou řídil Carter Verhaeghe.

Connor McDavid gólem a čtyřmi nahrávkami zařídil vítězství Edmontonu 5:2 nad Philadelphií a dovršil metu 900 bodů.

McDavid dosáhl na metu 900 bodů v 602. utkání. Jen čtyři hráči to dokázali rychleji - Wayne Gretzky (385), Mario Lemieux (463), Mike Bossy (582) a Peter Šťastný (599). "Je to další pěkný milník a příležitost nějak zhodnotit moji dosavadní práci," uvedl McDavid.

Šestadvacetiletý elitní centr Oilers v zápase proti Flyers odehrál pouze 16 minut a 35 sekund, přesto podesáté v kariéře v jednom zápase získal pět bodů. Žádný z aktivních hráčů to nedokázal víckrát.

"V jeho podání vypadá všechno tak lehce. Je neuvěřitelné, kolik vymyslel a připravil výborných šancí během tak krátkého pobytu na ledě. Jeho výkony jsou neskutečné, přicházejí ale tak často, že už mě ani nepřekvapují," řekl na adresu pětinásobného vítěze Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL trenér Oilers Kris Knoblauch.

McDavid bodoval v šestém zápase za sebou a v tabulce ligové produktivity se posunul na třetí místo za Nikitu Kučerova a Nathana MacKinnona, který byl v úterý jako autor gólu a dvou asistencí strůjcem vítězství Colorada 5:4 v prodloužení nad New York Islanders. Osmadvacetiletý Kanaďan jako pátý hráč v historii NHL bodoval v úvodních dvaceti domácích zápasech v sezoně.

"Řekl bych, že jsme si zasloužili vyhrát. Přehrávali jsme Islanders v průběhu celého zápasu a rozdělili jsme branky mezi čtyři různé střelce. Je důležité nespoléhat se na jednoho či dva hráče," řekl MacKinnon.

Výsledky NHL:

Columbus - Boston 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky: 25. K. Johnson - 23. Shattenkirk, 34. J. van Riemsdyk, 48. Heinen, 56. Frederic. Střely na branku: 27:27. Diváci: 18.262. Hvězdy zápasu: 1. van Riemsdyk, 2. Ullmark, 3. Shattenkirk (všichni Boston).

NY Rangers - Carolina 1:6 (0:2, 1:1, 0:3)

Branky: 25. Kreider - 20. a 43. Svečnikov, 2. Drury, 27. Martinook, 42. Chatfield (Nečas), 56. Bunting. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov, 2. Drury, 3. Kočetkov (všichni Carolina).

Pittsburgh - Washington 3:4 (1:4, 2:0, 0:0)

Branky: 20. Rakell, 30. Crosby, 39. Guentzel - 1. Wilson, 12. Malenstyn, 14. Fehérváry, 20. Ovečkin. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18.190. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Feherváry (oba Washington), 3. Crosby (Pittsburgh).

Nashville - Chicago 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Branky: 6. Nyquist, 56. O'Reilly, 60. Evangelista. Střely na branku: 36:21. Diváci: 17.363. Hvězdy zápasu: 1. Saros, 2. O'Reilly, 3. Nyquist (všichni Nashville).

Dallas - Montreal 3:4 (1:2, 0:1, 2:1)

Branky: 1. Benn, 57. W. Johnston, 58. J. Robertson - 5. Suzuki, 10. Guhle, 27. Harris, 47. Caufield. Střely na branku: 34:18. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Montembeault, 2. Suzuki (oba Montreal), 3. W. Johnston (Dallas).

Minnesota - Calgary 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)

Branky: 30. Maroon - 12. Mangiapane, 20. Huberdeau, 60. Coleman. Střely na branku: 29:33. Diváci: 18.456. Hvězdy zápasu: 1. Markström (Calgary), 2. Fleury (Minnesota), 3. C. Tanev (Calgary).

Colorado - NY Islanders 5:4 v prodl. (1:2, 2:2, 1:0 - 1:0)

Branky: 25. a 53. Ničuškin, 7. Toews, 29. Drouin, 61. MacKinnon - 6. Engvall, 20. Nelson, 22. Holmström, 31. Romanov. Střely na branku: 39:22. Diváci: 18.121. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Ničuškin, 3. Makar (všichni Colorado).

Edmonton - Philadelphia 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Branky: 40. a 52. Nugent-Hopkins, 16. McDavid, 29. Hyman, 42. Draisaitl - 32. Konecny, 37. M. Staal. Střely na branku: 36:37. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Nugent-Hopkins, 3. Hyman (všichni Edmonton).

Arizona - Florida 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky: 44. Kerfoot - 11. Verhaeghe, 48. Reinhart, 49. M. Tkachuk, 58. Forsling. Střely na branku: 22:38. Vejmelka odchytal za Arizonu 59 minut a 14 sekund, inkasoval tři branky z 37 střel a úspěšnost zákroků měl 91,9 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Verhaeghe, 2. Bobrovskij (oba Florida), 3. Kerfoot (Arizona).

Winnipeg - Tampa Bay 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)

Branky: 25. Pionk, 30. Iafallo, 56. Ehlers, 58. M. Barron - 7. Stamkos, 60. Kučerov. Střely na branku: 27:34. Diváci: 14.157. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Pionk, 3. Niederreiter (všichni Winnipeg).

San Jose - Detroit 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)

Branky: 17. Zetterlund, 39. Bailey, 50. Barabanov - 7. Sprong, 27. Compher, 51. Perron, 59. Larkin, 60. Rasmussen. Střely na branku: 27:31. Diváci: 12.195. Hvězdy zápasu: 1. Perron (Detroit), 2. Ferraro, 3. Bailey (oba San Jose).

Vancouver - Ottawa 6:3 (5:0, 0:1, 1:2)

Branky: 13. a 58. P. Suter, 17. a 18. E. Pettersson, 3. Cole, 17. J. Miller - 41. a 58. Tarasenko, 22. Giroux. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.810. Hvězdy zápasu: 1. Pettersson, 2. Suter, 3. Demko (všichni Vancouver).

Los Angeles - Toronto 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)

Branky: 26. a 59. W. Nylander, 29. Järnkrok. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18.145. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Talbot, 3. Järnkrok (všichni Toronto).

6. St. Louis 36 18 1 17 105:118 37
7. Minnesota 36 16 4 16 111:116 36
8. Chicago 37 11 2 24 87:140 24