Sport Plus
5. 10. 2006 7:08
New York - Jediným českým hokejistou, který bodoval v zahajovací den nové sezony NHL byl Milan Hejduk z Colorada.
Ottawský gólman Martin Gerber (vpravo) kryje pokus Kyle Wellwooda z Toronta.
Ottawský gólman Martin Gerber (vpravo) kryje pokus Kyle Wellwooda z Toronta. | Foto: Reuters

Jeho tým však ve středu v noci podlehl doma Dallasu 2:3 v prodloužení. Start nové sezony vůbec domácím celkům nepřál. Toronto nestačilo na Ottawu a obhájce Stanley Cupu Carolina podlehla Buffalu 2:3 po samostatných nájezdech.

Colorado začalo zápas výborně a první třetinu vyhrálo 2:0. Branky padly v rozmezí 46 vteřin. Tu úvodní při přesilovce pět na tři zařídil přesnou přihrávkou na hůl Joe Sakica český útočník Milan Hejduk.

Pak se dvě třetiny gólově nic nedělo než - opět slepenými góly - udeřili hosté. Jejich úspěšné střelecké pokusy přitom dělilo jen 28 vteřin. Dallas držel nad vodou především gólman Marty Turco, jenž kryl řadu domácích pokusů v přesilovkách.

A byl to právě Turco, kdo ve třetí minutě prodloužení našel dlouhým pasem Darryla Sydora. Útočník právě opouštěl trestnou lavici, dostal se do nájezdu a brankáři Jose Theodoremu nedal šanci.

"To sen každého brankáře, vyslat gólovou přihrávku přes půlku hřiště. Nečekám, že budu dávat góly a pomáhat naší ofenzívě, ale v tam vypjatém duelu to byla skvělá šance," sdělil Turco.

Carolina začala zápas slavnostně. Hráči a diváci si připomněli červnový úspěch a zisk prvního Stanley Cupu v historii klubu. Sabres však měli na průběh oslav svůj vlastní názor a vyrovnaný zápas rozhodli v samostatných nájezdech.

Jediným hráčem, kdo v rozstřelu uspěl, byl Daniel Briere. O svém vítězném bekhendu se rozhodl na poslední chvíli: "Nevěděl jsem, co mám dělat, dokud jsem nestál před gólmanem."

Carolinský gólman Ryan Mïller byl patřičně smutný. "Úvod byl hodně emotivní. Stáli jsme tam, ale vůbec nic jsme neslyšeli," připomněl dvacetiminutovou show, která duelu předcházela. Kromě hudby a skandování při ní byl ke stropu haly v Raleighu vyzdivižena plachta připomínající největší úspěch v dosavadní historii Hurricanes.

Do Toronta přicestovali věční rivalové z Ottawy a kanadský premiér Stephen Harper viděl potupu domácích a vynikající výkon hostující brankáře Martina Gerbera.

Ten se jako nová jednička Senators ukázal ve velmi dobrém světle. Z 34 torontských střel pustil za svá záda pouze jedinou, a to bylo ještě trestné střílení Matse Sundina v polovině utkání.

Jenže švédský kanonýr v té době snižoval už na 1:3 z pohledu domácích. Ottawě totiž nástup do druhé půlky duelu vyšel lépe. Toronto pokračovalo ve ztékání Gerberovy branky i nadále, poslední slovo měl však v 60. minutě Daniel Alfredsson.

Zkušený švéd ocenil výkony švýcarského gólmana. "Martin chytal skvěle a právě díky němu jsme měli šanci zápas vyhrát. Podržel nás hlavně v úvodu střetnutí."

"V novém týmu se chcete dobře uvést, očekávání jsou velká. Takovýhle začátek a hlavně vítězství mě moc těší," řekl po zápase spokojený Gerber.

Senators tak triumfovali, i když v letní přestávce přišli o opory Martina Havláta a Zdeno Cháru.

Carolina - Buffalo 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 15. Staal, 33. Cole - 10. Pominville, 36. Drury, rozhodující sam. nájezd Briere. Střely na branku: 34:32. Diváci: 18.840.

Toronto - Ottawa 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 33. M. Sundin z trestného střílení - 20. Eaves, 31. Neil, 32. Schubert, 60. Alfredsson. Střely na branku: 34:36. Diváci: 19.520.

Colorado - Dallas 2:3 v prodloužení (2:0, 0:0, 0:2 - 0:1)
12. Sakic (Hejduk), 13. Wolski - 42. Modano, 42. Eriksson, 63. Sydor. Střely na branku: 38:33. Diváci: 18.007.