Na cestě mezi NHL a Evropou je rušno. Oběma směry

rou
31. 8. 2008 11:30
Z Evropy do zámoří zamířilo 63 hokejistů, 64 opačně
Jaromír Jágr je jednou z největších hvězd, která se nechala zlákat KHL.
Jaromír Jágr je jednou z největších hvězd, která se nechala zlákat KHL. | Foto: Reuters

Praha - Ačkoliv hokejový svět stále žije bez smlouvy mezi NHL a Mezinárodní hokejovou federací IIHF, která by upravovala pohyb hráčů přes oceán, obchody se nezastavily. Spíš naopak.

Bohatá ruská KHL zamíchala zavedenými pořádky a zatím je bilance vzácně vyrovnaná. Zatímco z Evropy zamířilo do zámoří do této doby 63 hokejistů, opačným směrem se přesunulo dokonce 64 hráčů.

Kanadský premiér Stephen Harper (vpravo) a prezident IIHF René Fasel odhalují pamětní plaketu Jamese Creightona a jeho Victoria Rinku.
Kanadský premiér Stephen Harper (vpravo) a prezident IIHF René Fasel odhalují pamětní plaketu Jamese Creightona a jeho Victoria Rinku. | Foto: Reuters
Čtěte více:
Nedělejte z hráčů obětní beránky, volá Rusko na IIHF
Radulov utekl domů. Startuje ruská válka s NHL?

Češi a NHL

Směr východ:

Jaroslav Hlinka (Linköping)
Jan Hlaváč (Linköping)
Jaromír Jágr (Avangard Omsk)
Martin Lojek (Třinec)
Jaroslav Modrý (Liberec)
Karel Pilař (Magnitogorsk)
Karel Rachůnek (Dynamo Moskva)
Martin Ručinský (Sparta Praha)
Martin Straka (Plzeň)
Josef Vašíček (Jaroslavl)
David Výborný (Sparta Praha)

Směr západ:

Jan Platil (Philadelphia)
Michal Frolík (Florida - patří Kladnu, ale hrál v QMJHL)
Josef Hrabal (Edmonton)
Tomáš Kundrátek (NY Rangers)
Tomáš Mojžíš (Minnesota)
Josef Melichar (Carolina)
Petr Nedvěd (NY Rangers - přípravný kemp)

Zajímavá čísla přináší na své internetové stránce IIHF.

Dvaapadesát rodilých Evropanů podepsalo v NHL buď nováčkovskou smlouvu, nebo se vrací za moře poté, co strávili nějaký čas na starém kontinentu.

Nový kontrakt v NHL pak podepsalo dalších jedenáct Američanů, kteří hráli minulou sezonu v některém z evropských klubů.

Jestliže na západ zamířilo 63 hokejistů, směr východ jich nabralo ještě o jednoho více.

Z tohoto počtu, do kterého nezahrnuje IIHF hráče primárně působící v nižších zámořských soutěží, je 37 vracejících se Evropanů, svou šanci na starém kontinentu zkusí i 27 Američanů či Kanaďanů.

Hned 34 z nich pak vyslyšelo volání ruské KHL, mezi nimi třeba i Jaromír Jágr. Devět hráčů působících vloni v NHL se přesunulo do Švýcarska, sedm do Švédska, šest jich bude hrát v Německu, pět v Česku a tři ve finské nejvyšší soutěži.

Zámoří opustilo celkem jedenáct českých hokejistů; z toho čtyři zamířili do Ruska, pět se vrací do extraligy a Jaroslav Hlinka s Janem Hlaváčem si zahrají Ligu mistrů ve švédském Linköpingu.

Počty hokejistů, kteří změní klub i kontinent, budou s největší pravděpodobností ještě růst. Při absenci smlouvy upravující pohyby hráčů mezi zámořím a Evropou totiž neexistují žádné časové lhůty.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy