Zažil naschvály, o kariéře pochyboval. Teď vousáč Jarůšek dře na MS

Daniel Poláček Daniel Poláček
9. 5. 2016 14:17
Na mistrovství světa nejde přehlédnout. Hokejový útočník Richard Jarůšek straší soupeře statnou postavou a dlouhými černými vousy. Svými výkony navíc těší fanoušky, byť dlouho o něm věděl málokdo. Vždyť ještě loni se často toulal první ligou.
Žluté tkaničky, černý plnovous a urputný hokej. Tak poznáte Richarda Jarůška.
Žluté tkaničky, černý plnovous a urputný hokej. Tak poznáte Richarda Jarůška. | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) – Na mistrovství světa nejde přehlédnout. Hokejový útočník Richard Jarůšek straší soupeře statnou postavou a dlouhými černými vousy. Svými výkony navíc těší fanoušky, byť dlouho o něm věděl málokdo. Vždyť ještě loni se často toulal první ligou.

Letos – ve svých 24 letech – vylétl. Patřil k lídrům Mladé Boleslavi, z pozice náhradníka si časem vybojoval stále místo v reprezentaci. Ovšem v mistrovství světa moc nevěřil.

Před finálními škrty si radši zabalil věci na cestu do Ruska, ale spíš čekal, že bude v Hradci, jemuž se upsal, zařizovat byt. Přítelkyni oznámil: "Buď se vrátím po zápase s Kanadou, nebo za hodně dlouhou dobu."

Plnovous pěstuje už rok

Nastala druhá varianta. Nyní už má Jarůšek za sebou souboje s hvězdným Rusem Dacjukem i drama proti Lotyšům. Je šťastný: "Určitě si to užívám. Komu se poštěstí jet na mistrovství světa? Je to pro mě splněný sen i obrovská zkušenost."

Ne při všech momentech však září štěstím, práce ve čtvrté lajně s Petrem Koukalem a Tomášem Filippim leckdy bolí. "Jsme tam od toho, abychom vybojovali nějakou přesilovku, popřípadě se s někým srazili. Ve mně to prostě je. Nemám problém jít do souboje, takže toho využívám," říká Jarůšek.

Mezi mantinely budí respekt. Nejen necelými 190 centimetry, ale také vizáží tvrďáka. Svůj černý plnovous pěstuje už rok: "Postupem času mi to rostlo a začalo se mi s tím dařit, takže jsem to nechtěl holit. Teď už je to taková image. Kdybych to oholil, nikdo mě nepozná."

Muže, který v létě podstupuje tréninky boxu, však fanoušci poznávají i na základě hokejových schopností. V Boleslavi letos nasázel 18 gólů.

O kariéře pochyboval

Dlouho ale v kariéře tápal. První těžkou ránu schytal, když zamířil do kanadské juniorky. Po neúspěšné sezoně byl zpátky v Česku, přesto nelituje: "Byla to obrovská zkušenost. Člověk se najednou musí obejít bez rodiny, spoléhat jenom na sebe. Život v Americe byl ale parádní. Hokej je na druhou stranu ošemetný, protože hodně trenérů nemá rádo evropské hráče, takže jim nedává moc prostoru, dělá jim naschvály. Potkalo to i mě."

Do nové šance se zakousl ve Znojmě, s nímž zažil odchod do rakouské EBEL. Soutěž, kde válí řada hráčů zpoza oceánu, ho zocelila, navíc ovládl týmovou produktivitu.

Než se však rozzářil i v extraligové Mladé Boleslavi, trvalo to další dva roky. Často musel objíždět stadiony v nižší soutěži, dokonce si kladl otázku, zda má kariéra profesionálního hokejisty smysl: "Párkrát jsem o ní zapochyboval. Jak v Americe, kde to nevyšlo, tak když jsem se potuloval po první lize. V Jihlavě a Litoměřicích jsem si říkal, že tvrdá dřina se nevyplácí. Vždycky jsem dřel, ale nemělo to žádnou odezvu."

Teď už to neplatí. Večer bojovník Richard Jarůšek nastoupí na světovém šampionátu proti Švédsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
Další zprávy